12 ژوئیه 2024 - 17:58

"حمله تروریستی اهواز" عراقی ها را به عقب راند؟

26 سپتامبر 2018 - 14:00 dsfr.ir/ih451

"حمله تروریستی اهواز" عراقی ها را به عقب راند؟
fararu.com
حمله تروریستی اهواز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان، حمله تروریستی اهواز را در میزان سفر عراقی ها به این خطه بی تاثیر ندانست اما گفت: افت سفر عراقی ها در این برهه، سینوسی و چشمگیر نبوده است؛ چراکه این کاهش بیشتر از آن که تحت تاثیر حادثه تروریستی اهواز باشد، به ماه محرم ارتباط دارد که هر سال تجربه می شود.

علیرضا ایزدی تاکید کرد: این افت قطعا موقتی است چرا که در محرم هر سال اتفاق می افتد و نمی توان آن را به حوادث اخیر تعمیم داد.

تعداد تورهای داخلی در این دو سه روز کاهش داشته اما این شرایط پایدار نیست، چون امنیت در منطقه خوزستان برقرار شده و درحال حاضر مشکل خاصی وجود ندارد.

روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ عراقی به خوزستان سفر می کنند که ماندگاری آن ها میانگین به یک و نیم شبانه روز می رسداو درباره آمار تردد روزانه عراقی ها به خوزستان، اظهار کرد: این آمار با توجه به فصل سفر و شرایط اقلیمی مدام در نوسان است که با درنظر گرفتن کل سال، روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر از عراق به خوزستان آمد و شد دارند.

ایزدی درباره مدت ماندگاری عراقی های مسافر در خوزستان، گفت: به استناد اطلاعات مراکز اقامتی رسمی، میانگین ماندگاری عراقی ها در خوزستان یک و نیم شبانه روز است که البته به هدف سفر آن ها بستگی دارد، چرا که برخی تنها برای گشت و خرید، یک صبح تا شب به این منطقه سفر می کنند و بعضی دیگر برای درمان حدود یک و نیم روز اقامت دارند.

وی با اشاره به ظرفیت اِشغال هتل های آبادان و خرمشهر که مقصد سفر بیشتر عراقی ها در خوزستان است، افزود: درحال حاضر از نظر اقلیمی فصل پیک سفر به خوزستان نیست با این حال ظرفیت بیشتر هتل های این شهرها تکمیل بوده که غالب مسافران آن ها عرب های عراقی هستند. بازار هم از رونق نسبی بهره مند شده است.

او درباره میزان سرمایه ی آورده به این استان متاثر از شرایط موجود، بیان کرد: درحال حاضر ۳۲ هتل در خوزستان وجود دارد اما جریان تردد گردشگران و مسافران عراقی سبب جذب سرمایه گذاران خوزستانی مقیم خارج از کشور و گروهی از پزشکان برای ساخت هتل و مجموعه های اقامتی درمانی شده است.

ایزدی به افزایش خانه های غیرمجاز در خوزستان با توجه به شیوه سفر دسته جمعی و خانوادگی عراقی ها پرداخت و بیان کرد: این قضیه اجتناب ناپذیر است همانط ور که شهرهای شمالی ایران گرفتار این مساله هستند، ولی این اتفاق را باید به فال نیک گرفت چون باعث بازگشت برخی سرمایه های خوزستانی های مقیم خارج از کشور شده است. از سوی دیگر اتحادیه هتلداران استان را راغب کرده ایم که به سامان دهی این خانه ها بپردازند.

تا کنون حدود ۷۳ واحدی اقامتی غیرمجاز در شهرهای آبادان و خرمشهر شناسایی شده که به آن ها مجوز موقت داده شده است. بدون شک تعداد بیشتری درحال فعالیت اند که از مراکز ذی ربط درخواست شده شرایط صدور مجوز به آن ها را تسهیل کنند، از اتحادیه هتلداران استان نیز خواسته شده در این مسیر همراه شود تا از گسترش فعالیت خانه های اجاره ای غیرمجاز جلوگیری شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان نوسانات ارزی و ارزش دینار عراقی در برابر ریال را عامل سفر جمعیت قابل توجهی از عراقی ها به خوزستان دانست و افزود: هزینه کرد عراقی ها می تواند بازار خوزستان را متحول کند. هرچند در اوضاع متلاطم اقتصادی و اجتماعی اخیر شایعاتی ساخته شد اما مشترکات فرهنگی عرب های ساکن در بصره که آمد و شد زیادی به خرمشهر و آبادان دارند گویای آن است که عراقی ها خیلی دنبال آنچه شایعات می گویند نیستند. اینجا هتل ها و رستوران هایی وجود دارد که به خاطر عراقی ها وضعیت امروزشان اصلا قابل قیاس با ۱۰ ماه پیش نیست. رونق زیادی حاصل شده است که نباید نادیده گرفت.

او درباره میانگین هزینه کرد عراقی هایی که ولخرج دانسته شدند، توضیح داد: خیلی دقیق نمی توان رقمی را مشخص کرد، عراقی ها بسته به نوع هدف سفرشان هزینه کردهای متفاوتی دارند، اما وقتی پویایی بازار مشاهده می شود به این نتیجه می رسیم که جهش اقتصادی در این منطقه ایجاد شده است.

بررسی های میدانی نشان می دهد آبادان و خرمشهر با مشکل آذوقه مواجه نیستند. متاسفانه بازار شایعه داغ است. واقعیت اینطور نیست که عراقی ها تریلی تریلی کالاهای ضروری را از کشورمان خارج کنندمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان در مورد خشم آبادانی ها و خرمشهری هایی که گفته شده به خاطر خرید اقلام ضروری و روزانه از سوی عراقی ها ایجاد شده و ممکن است در ادامه چالش های را ایجاد کند، گفت: باید درنظر گرفت فرصتی در بزنگاه اقتصادی برای صادرات پیش آمده است، متاسفانه آنچه در برخی رسانه ها منتشر شده همه ی حقیقت نیست. واقعیت اینطور نیست که عراقی ها تریلی تریلی کالای ضروری را از کشورمان خارج کنند.

بررسی های میدانی نشان می دهد در این منطقه از لحاظ آذوقه مشکلی وجود ندارد، اما متاسفانه جو منفی در فضای مجازی و برخی رسانه ها ایجاد شده است و بعضی در این تلاطم دنبال منافع خود هستند. یقینا این اختلاف افکنی ها با هدف صورت می گیرد وگرنه که ما با عراقی ها مشکلی نداریم و آن ها هم تا کنون چالشی در تامین مواد غذایی مردم بومی ایجاد نکرده اند.

این مقام مسؤول تاکید کرد: نمی توان بین سه میلیون عرب ساکن بصره که مشترکات زیادی با خوزستانی ها دارند فاصله ایجاد کرد. طبیعی است که در هر آمد و شدی اتفاقاتی هم رخ دهد، این اجتناب ناپذیر است، ولی متاسفانه در ماه های اخیر بازار شایعه آنچنان داغ بوده و شرایطی را رقم زده و شاید با تفکراتی همسو شده که نتیجه آن حادثه تروریستی اخیر بوده است.

ایزدی با بیان این که خوزستان با وجود کش وقوس های پس از انقلاب، جنگ تحمیلی و مصیبت های اقلیمی، استان جوانی در گردشگری به شمار می آید و هنوز برای کار، فضا و انگیزه دارد، اظهار کرد: به هر حال سفر عراقی ها به خوزستان و ایران ارزآوری داشته و چرخ اقتصاد خانواده هایی را در آبادان و خرمشهر پس از سال ها به گردش درآورده است. این فرصت را نادیده نگیریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1