12 آوریل 2024 - 18:42

عناصر کلیدی در برنامه ریزی تبلیغات هتلداری

22 سپتامبر 2018 - 16:00 dsfr.ir/ak5oq

عناصر کلیدی در برنامه ریزی تبلیغات هتلداری
sepahantourism.ir
هتلداری

تبلیغات و ارتباطات هتلداری ازجمله اقدامات بسیار مهم و ضروری در صنعت هتلداری برای مدیری است که تمایل به کسب حداکثر فروش و سود دارد. زمینه های به سرعت در حال تغییر صنعت هتلداری که ناشی از رشد روزافزون تکنولوژی، پاسخگویی به نیازهای دائمی و در حال افزایش میهمانان و تغییر ماهیت محیط بازاریابی و رسانه است شرایطی را به وجود آورده که نیازمند تدوین استراتژی های خاص با تأکید بر راهبردهای ارتباطی است.

پاسخ به سوالاتی همچون میهمان هتل کیست، چگونه می توان خدمات و امکانات هتل را به اطلاع آنان رساند، چگونه می توان با تدوین استراتژی های ارتباطات بازاریابی، تقاضاهای در حال تغییر و چالش برانگیز میهمانان مدرن را برآورده کرد و چگونه می توان در این دوران پر تغییر و پر رقابت، مزیت رقابتی هتل را حفظ کرد و ده ها سوال دیگر همواره از سوالاتی است که پاسخ به آنها می تواند راهکاری ارزنده برای مدیریت هتل محسوب شود.

برای رسیدن به موفقیت در زمینه فروش و سود، هتل باید بتواند از موثرترین وسایل ارتباطی و تبلیغی برای معرفی خدمات خود استفاده کند. شناسایی اینکه چه نوع استراتژی در این راستا موفق بوده بسیار ساده است؛ «چقدر به میهمانان هتل اضافه شده است؟» همین. اما مخاطب هدف، پیام، رسانه، زمان بندی و بودجه از عناصر کلیدی در برنامه ریزی تبلیغات هتلداری هستند.

مخاطب هدف: عمدتا می توان گفت چهار نوع مخاطب وجود دارد و بدیهی است که هر مخاطب در هنگام طراحی استراتژی های تبلیغاتی نیاز به رویکرد متفاوتی دارد. مخاطب اول میهمانانی هستند که هتل را می شناسند، اما مشتری بالقوه نیستند و با تبلیغات می توان آنها را بالفعل کرد. مخاطب بعدی میهمانان جدید بازار هستند و در حال کشف و شهود هستند. این گروه ممکن است در اثر تبلیغ و ایجاد آگاهی، تصمیم خرید خود را تغییر دهند. دو گروه مخاطب دیگر، وفادارها و تغییرپذیرها هستند. تبلیغات به وفادارها اطمینان می دهد و با ارائه تخفیف و قیمت های معتدل می توان تغییرپذیرها را جذب کرد. این گروه آخر ممکن است زمانی که تخفیفی داده نشود مجددا رفتار دیگری از خود نشان دهند.

پیام: انتقال یک پیام منحصربه فرد که می تواند بارها تکرار و به صورت شعار درآید و باعث برجسته کردن ویژگی های هتل شود، این قابلیت را دارد که جزو برنامه ریزی های اصلی قرار گیرد.

رسانه: تبلیغات در صنعت هتلداری عمدتا از طریق رسانه های الکترونیکی مانند تلویزیون، رادیو و رسانه های چاپی مانند روزنامه ها و مجلات انجام می شود. بازاریابی تلفنی و بازاریابی اینترنتی این روزها در صنعت هتلداری اهمیت بالایی دارد. دو معیار شناخته شده برای ارزیابی و انتخاب رسانه تبلیغاتی برای هتل وجود دارد؛ هزینه و ضریب تاثیر. سرمایه گذاری در این حوزه باید با در نظر گرفتن هزینه های انجام تبلیغ، رسیدن به دست بازار هدف، نحوه انعکاس آن و تاثیری باشد که بر میهمان می گذارد.

بودجه: یکی دیگر از عوامل در برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف تبلیغاتی هتل، میزان سرمایه گذاری است که هتل تمایل دارد در تبلیغات داشته باشد. بودجه اختصاص یافته، نحوه تبلیغات را مشخص می کند.

زمان بندی: زمان برای موفقیت یک کمپین تبلیغاتی در هتل بسیار مهم است. برخی از هتل ها درزمانی تبلیغ می کنند که مخاطبانشان ترجیح می دهند خدمات هتل را خریداری کنند و برخی دیگر ترجیح می دهند این تبلیغ را در زمان خلوتی هتل برای جذب میهمانان انجام دهند.

امروزه صنعت هتلداری برای هر چه نزدیک تر شدن به میهمانان از نرم افزارهای اجتماعی بهره می برد و دائما جذابیت های جدید را به نمایش می گذارد. اکثر خدمات هتلداری قبل از مصرف آنها توسط میهمانان، فروخته می شود که این امر لزوم ارتباط تبلیغات سازگار هتل و توزیع چنین اطلاعاتی به مخاطبان را نمایان می کند و همچنین نشان می دهد صنعت هتلداری معاصر به شدت وابسته به مدیریت اطلاعات موفقیت آمیز است. جذب و در دسترس بودن اطلاعات نقش بسیار ارزشمندی برای ارائه خدمات به میهمان ایفا می کند. میهمانان با هتل هایی که اطلاعات مناسب را در زمان مناسب و در همه نقاط ارائه می دهند، بهتر تعامل برقرار می کنند. ازاین رو هتل ها باید برای حفظ، ذخیره، دسترسی سریع و هدفمند اطلاعات تلاش زیادی انجام دهند.

ادغام فناوری با خدمات هتلداری برای بهبود بهره وری عملیاتی منجر به این شده که تبلیغات معمولی در صنعت هتلداری به تکنیک های تبلیغاتی جدید تغییر کند. جدیدترین استراتژی های تبلیغاتی در صنعت هتلداری امروزه در حوزه دیجیتال و بازاریابی اینترنتی تعریف شده است. یکی از آخرین روندهای مشخص شده در هتلداری، «تبلیغات ویروسی» است.

تبلیغات ویروسی یک استراتژی تجاری است که از شبکه های اجتماعی موجود برای تبلیغ و ترویج محصول و خدمات استفاده می کند. نام آن اشاره به این دارد که چگونه مشتریان، اطلاعات یک محصول یا خدمات را با دیگران در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند، بسیار مشابه همان گونه که یک ویروس از یک شخص به یکدیگر گسترش می یابد. تکنیک تبلیغاتی که از شبکه های اجتماعی برای ارتقای خدمات خود استفاده می کند، آگاهی از برند و خدمات هتل را افزایش می دهد.

امروزه نقش رسانه های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست. استفاده از رسانه های اجتماعی همچون فیس بوک، اینستاگرام، توئیتر، پیام رسان های اجتماعی و... به سرعت در حال افزایش است. اکنون میهمانان دیجیتال هتل نسبت به گذشته، زمان بیشتری را صرف شبکه های اجتماعی و سیستم های پیام رسانی می کنند؛ و به همین دلیل بسیار مهم است که هتل ها برای حفظ و ارتقای برند و تعامل با میهمانان، نقش با اهمیت تری نسبت به گذشته در این فضای رو به رشد داشته باشند.

رسانه های اجتماعی به نوبه خود بسیار کم هزینه یا حتی درآمدزا (به علت ارتباط مستقیم با میهمانان و حذف آژانس های مسافرتی آنلاین و...) بوده و به سرعت قابل انجام هستند. هتل های بسیاری ترجیح می دهند ضمن حفظ اعتبار و برند خود نسبت به ارائه برنامه ها و جذب میهمانان مناسب در زمان های مدنظر از این فضای خاص حداکثر بهره برداری را داشته باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1