3 دسامبر 2020 - 08:36

احیای هنر نقالی به شیوه ای متفاوت در یزد

16 می 2018 - 08:30 dsfr.ir/dz33a

احیای هنر نقالی به شیوه ای متفاوت در یزد
kojaro.com
هنر نقالی

بنیانگذار انجمن شاهنامه خوانی یزد از احیای هنرهای ملی نقالی و پرده خوانی از طریق تلفیق آنها با ورزش های زورخانه ای و موسیقی سنتی در راستای نمایش عمومی ارزش های روحیه پهلوانی خبر داد.

«سید محمد مهدی مدرسی سریزدی» به بهانه 25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی با اشاره به اهمیت شاهنامه خوانی در جهت حفاظت از این میراث غنی ادبیاتی، اظهار کرد: شاهنامه از ابعاد مختلفی برای ایرانیان به صورت ویژه ای ارزشمند است چرا که هویت ملی ایرانیان به عنوان بزرگترین ارزش در این اثر با زنده ماندن زبان فارسی حفظ شده است.

فردوسی این شاعر پارسی زبان با نوشتن شاهنامه علاوه بر بازآفرینی هویت ملی، حکمت و سخنان پندآموزی که تا قبل از آن ایرانیان ناگزیر به حفظ و به خاطر سپردن آنها بودند، گردآوری و به رشته تحریر در آورد.

مدرسی سریزدی با اشاره به این که انجمن شاهنامه خوانی یزد از سال 94 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: البته این انجمن به صورت غیررسمی از 10 سال قبل هم فعالیت هایی جدی در اداره فرهنگ و ارشاد استان داشت.

به گفته وی، خوشبختانه از دیرباز یزدی ها بسیار در موضوع ادبیات فعال بوده اند به طوری که در حوزه شاهنامه خوانی همیشه شاهد حضور تعداد زیادی از جوانان و اساتید بوده ایم.

وی با بیان این که یزدی ها احترام و اعتقاد خاصی برای ادبیات به ویژه شاهنامه قائل هستند، گفت: هر هفته بیش از 200 نفر در انجمن شاهنامه خوانی یزد که روزهای یکشنبه از ساعت 18 تا 20 در محل دانشگاه علمی کاربردی فرهنگی و هنر واقع در ابتدای بلوار امیرکبیر روبروی بلوار فردوسی برگزار می شود، حضور می یابند که این استقبال خوب یزدی ها از شاهنامه قابل ستایش است.

وی به ارزیابی بسیار خوب اساتید شاهنامه خوانی دیگر استان ها از برنامه های انجمن یزد، گفت: بسیاری از مهیمانان معتقد هستند که هیچ انجمنی مانند انجمن یزد دارای برنامه های کمی و کیفی مناسب نیست.

بنیانگذار انجمن شاهنامه خوانی یزد وجه تمایز شاهنامه با دیگر سروده های شاعران کشورمان را آرامشی خواند که پس خواندن یا استماع اشعار شاهنامه به افراد دست می دهد و همین ویژگی را علت سوق یافتن افراد به سمت آن دانست.

وی در مورد هنر کهن نقالی و پرده خوانی و ارتباط آن با شاهنامه خوانی، اظهار کرد: هنر ملی و کهن پرده خوانی در گذشته بیشتر در قهوه خانه ها، میادین شهرها و روستاها اجرا می شد و معمولاً نیز فرد اقدام به بازخوانی داستان های شاهنامه که روی پرده هایی نقاشی شده بود می کرد ولی با روی کار آمدن تکنولوژی تلویزیون به تدریج کمرنگ و کمرنگ تر شد.

هنر نقالی نیز به گونه ای بود که فردی داستان های شاهنامه را با حرکاتی مانند پانتومیم برای مردم به نمایش می گذاشت که این هنر نیز تحت تاثیر پیشرفت تکنولوژی رنگ باخته است.

رییس انجمن شاهنامه یزد یکی از اقدامات انجمن شاهنامه خوانی یزد برای احیا و تقویت هنرهای پرده خوانی و نقالی را تلفیق این هنرها با ورزش های زورخانه ای و ادوات موسیقی سنتی ذکر کرد و گفت: از این طریق سعی کرده ایم تا روحیه پهلوانی و ارزش های آن را در معرض دید عموم قرار دهیم و تاکنون نیز بسیار مورد استقبال مردم و گردشگران قرار گرفته است.

در حال حاضر «فاطمه زارع» تنها پرده خوان و «شیرین اسماعیلی» نیز تنها نقال یزدی هستند که در صددیم با حمایت از آنها و پرورش دیگر دانش آموزان در این رشته ها، حفظ و احیای آنها را در اولویت قرار دهیم.

این مسئول نیز با اشاره به مراسم نکوداشت حکیم بزرگ ایران زمین «فردوسی طوسی» که با حضور بیش از 700 یزدی و غیریزدی در سالن هلال احمر یزد برگزار شد، عنوان کرد: تاریخ کهن سرشار از جانفشانی ها، کوشش ها و پایمردی ایرانیان در مقابل هجوم بیگانگان در این مراسم یادآوری شد و سهم ایرانیان در توسعه دانش، فرهنگ، فلسفه، ارزش ها و حماسه، محورهای اصلی این برنامه را تشکیل داد.

مدرسی سریزدی با اشاره به حضور «فریدون جنیدی» شاهنامه پژوه مطرح کشوری در این مراسم، افزود: شاهنامه خوانی، نقالی و پرده خوانی، اجرای موسیقی سنتی و سخنرانی «مجید جوادیان زاده» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و «محسن حرازی زاده» مدیر کل جمعیت هلال احمر استان از برنامه های اجرا شده در این مراسم بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1