23 ژوئن 2024 - 18:17

تجربه های استفاده از ارز دیجیتال در گردشگری

14 می 2018 - 14:30 dsfr.ir/z74zr

تجربه های استفاده از ارز دیجیتال در گردشگری
sakhtafzarmag.com
ارز دیجیتال

برای اولین بار یکی از خطوط هوایی بین المللی که به عنوان یک شرکت نوآور در خطوط هوایی جهانی شناخته شده است، نسبت به پذیرش پول مجازی اقدام کرد. گرچه این عمل همراه با انتقادهای فراوانی مواجه شد ولی بدون شک راه را برای انواع پول و ارز مجازی و دیجیتال هموار کرد.

در سال های اخیر تعداد بسیاری از شرکت های هواپیمایی، هتل ها و شرکت های خدمات مسافرتی به دنبال استفاده از آن بوده که البته دلایل مشخصی داشته اند. مشکلات و معضلات اخیر کشور در خصوص تخصیص ارز جهت گردشگری و هتلداری که با بحران هایی همراه بوده، شناسایی راهکارهایی در این خصوص را موردتوجه قرار داده است.

گرچه خریدوفروش ارزهای دیجیتال در بازار ایران ممنوع شده و بانک مرکزی تهدیداتی مثل سفته بازی، حباب ونوسان شدید قیمت را ازجمله موارد قابل احتیاط در خصوص به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال اعلام کرده ولی شناسایی این ارزها و نقش آنها در توسعه می تواند موردبررسی قرار گیرد.

ارز دیجیتال چیست؟

پول مجازی، پول الکترونیک، ارز دیجیتال یا ارز الکترونیکی نوعی از پول است که به صورت فیزیکی وجود ندارد و فقط در قالب دیجیتالی و در فضای مجازی وجود دارد. در سال ۲۰۱۲، بانک مرکزی اروپا، ارز مجازی را به این شکل تعریف کرد: «نوعی پول دیجیتالی غیرقابل کنترل که معمولا توسط توسعه دهندگان آن کنترل می شود و در میان اعضای یک جامعه مجازی خاص مورداستفاده و پذیرش قرار می گیرد.» تاریخچه ارزهای دیجیتال خیلی به گذشته های دور نمی رسد. اولین ارز در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد. در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده اند و در حال حاضر حدود ۹۰۰ ارز دیجیتال در جهان شناسایی و مورد مبادله قرارگرفته است. این ارزها، ارزهایی هستند که از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کنند، رمزنگاری های ارزهای دیجیتال تاکنون غیرقابل هک اعلام شده است.

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند. از دیگر مشخصات ارزهای دیجیتال آن است که برای حفظ امنیت و ناشناس بودن ساخته شده اند. تقلب در تراکنش های ارزهای دیجیتال جایگاهی ندارد. کسی مالک آنها نیست و کسی نمی تواند آنها را متوقف یا هک کند. آنها غیرمتمرکز هستند و واسطه ها را حذف می کنند. استفاده از ارزهای دیجیتال نیاز به ثبت نام یا مدارک ندارد. فرآیند استخراج برای همه مقدور است و همه می توانند با سخت افزارهای مناسب از آن کسب درآمد کنند. اگر کاربری کیف پول خود را گم کند، پول او از گردش خارج می شود. بیت کوین های گمشده، درست مانند بقیه بیت کوین ها همچنان در زنجیره بلاک باقی می مانند، اما برای همیشه به خواب می روند؛ چون هیچ کس هیچ راهی ندارد تا کلیدهای محرمانه ای را که بیت کوین ها را دوباره قابل خرج کردن می کند، پیدا کند. نظر به قانون عرضه و تقاضا، وقتی بیت کوین های کمتری در دسترس باشند، تقاضا برای آنهایی که باقی مانده اند بیشتر می شود و برای جبران این تقاضا، بهای بیت کوین ها افزایش می یابد.

کاربرد پول مجازی در گردشگری

پول های مجازی به سرعت در جهان در حال رشد و توسعه هستند و هتل ها و شرکت های خدمات مسافرتی برای رفع محدودیت های خود از وجود آنها استقبال کرده اند ولی قطعا این پول ها نیازمند بازنگری و تدوین قوانینی هستند که بتوانند تحت کنترل باشند تا ضمن جلوگیری از بروز مسائلی همچون پولشویی، مسائل مالیاتی و اقدامات خرابکارانه و... بتوانند از ظرفیت های خود برای توسعه استفاده کنند. اکنون کشورهای زیادی نسبت به این ارزها واکنش نشان داده و با آن به اشکال مختلف مواجه شده اند.

برای مثال، فرودگاه های استرالیا نسبت به پذیرش این پول های رمزنگاری شده اقدام کرده اند. طبق گفته یکی از مدیران کل فرودگاه، این حرکت یک گام مهم در آینده است. او معتقد است: «بسیاری از مردم در سراسر جهان دارای این پول هستند و بسیاری از این افراد در سراسر جهان سفر می کنند، بنابراین منطقی است که ما جهت دریافت این ارزهای دیجیتالی برنامه ریزی کنیم. این آغاز کاری است که ما را امیدوار می سازد تا در تمامی کسب وکارهای خود از این ارزها استفاده کنیم.» از سوی دیگر، شرکت TravelbyBitd به عنوان یک شرکت متخصص ارز دیجیتال می گوید: «ما مسیرهای گردشگری را طراحی می کنیم و خدمات گردشگری و هتلداری خود را با پلت فرم پرداخت ارز دیجیتالی ارائه می دهیم. شما نیز به عنوان یک مسافر، فقط پول دیجیتال پرداخت می کنید!»

در حوزه گردشگری و هتلداری چشم انداز ویژه ای برای این پول دیده شده و بسیاری از گردشگران در حال حاضر در مورد چشم انداز پول های مجازی و هزینه کرد آن در سفر هیجان زده هستند و پذیرش منطقی و قانونمند آن می تواند راهی برای توسعه و برون رفت از بحران هایی باشد که هر از چند گاه یک بار بروز می کند. ارز مجازی فرصت های منحصربه فردی برای صنعت هتلداری و گردشگری فراهم می کند تا بتوانند در زمان بحران ها نسبت به کنترل درآمد خود اقدام و گردشگران را از تبدیل ارز به ارز محلی بی نیاز کنند.

یک آژانس خدمات مسافرتی اروپایی به عنوان یکی از اولین ها در پذیرش ارز مجازی، در این زمینه به طورجدی شروع به فعالیت کرده و تجارب خود را با دیگران به اشتراک گذاشته است. این شرکت همچنین به مسافران خدماتی ازجمله رزرو پروازها و اجاره اتومبیل با یکی از ارزهای دیجیتال را ارائه و اعلام کرده است که به زودی این خدمات را به صورت آنلاین نیز ارائه و حتی در برخی موارد در صورت خرید با این ارزها، بالغ بر ۱۰ درصد تخفیف ارائه خواهد کرد. بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر امکان رزرو بیش از ۳۰۰ هزار هتل در سراسر جهان با استفاده از این ارز وجود دارد. سرعت استفاده از ارزهای دیجیتال در حال افزایش است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1