آریزونا در ایران!

27 مارس 2018 - 12:30 dsfr.ir/rh7j9

چاهکو

خیلی عجیب نیست که ما از داشته های خود غافل باشیم؛ اما در این چند ساله، به همت تغییرهای نسلی و تکنولوژیکی، بهبهودهایی در این زمینه ها به دست آمده و در حال شکل گیری است. یکی از این موردها، معرفی رو به رشد تنگه ی نادر و زیبای «چاهکو» در جزیره ی قشم است.

«قشم» نه تنها بزرگ ترین جزیره ی ایران، بلکه بزرگ ترین جزیره ی خلیج فارس است؛ تا جایی که بد نیست بدانید دومین جزیره ی خلیج فارس که 2.5 برابر از قشم کوچک تر است، بحرین نام دارد؛ کشور بحرین!

جزیره ی قشم در چند دهه ی گذشته، به موازات جزیره ی کیش، در زمینه ی صنعت گردشگری، توسعه ها و موفقیت هایی داشته است. این جزیره که هم از طریق هوایی با پروازهای مستقیم و هم از طریق مسیر ترکیبی ریلی (تا بندرعباس) و سپس انتقال با لنج، میزبان مسافران بسیاری بویژه در فصل های سرد و خنک پاییز، زمستان و نیز تعطیلات نوروزی است، علاوه بر ویژگی خرید در منطقه ی آزاد که بازارهای سنتی و مدرن زیادی را تقویت کرده است، ویژگی های طبیعی و جغرافیایی اش هم طرفداران ویژه ای دارد.

در این میان، جنگل حرا، غار خوربس، دره ی ستاره ها و غار نمکی به همراه جزیره های پیرامونی هنگام و هرمز، بیشتر تبلیغ و شناخته شده اند؛ هرچند که مسیر دسترسی به غار نمکی همچنان دشوار است؛ اما چاهکو، یکی دیگر از ویژگی های خاص قشم است که در تبلغیات پیش از این، به هر دلیل، کمتر حضور داشته اما رفته رفته، بویژه توسط راننده های محلی که به حمل گردشگران می پردازند، مقصد بسیاری از مسافران شده است.

تنگه ی چاهکو درواقع تنگه ی متقاطع و ضربدری است که حاصل فرسایش های آبی و بادی است. نمونه ی این تنگه را در آریزونای آمریکا، با توجه به تبلیغات رسانه ای و تصویری چند دهه ی گذشته، به خوبی می شناسیم؛ هرچند که گفته می شود در برخی از دیگر کشورها هم نمونه ی آن وجود دارد.

دیواره ها و کف تنگه تشکیل شده اند از سنگ های رسوبی و آهکی که با ایجاد حفره ها و شکل های هندسی غیرمنظم، زیبایی خیره کننده و قابل توجهی به وجود آورده اند. ابتدای تنگه وسیع است اما رفته رفته آن قدر تنگ می شود که به زیر نیم متر می رسد و عبور از آن دشوار می شود. ارتفاع چند ده متری دیواره ها موجب می شود در زمان خلوتی روز که صدای زوزه ی باد نیز در آن می پیچد و نیز شب هنگام که ستاره ها در سقف دره خودنمایی می کنند، زیبایی وهمناک اما دل انگیزی به خود بگیرد.

در کف دره نیز شیارهای حاصل از عبور آب که گاه بسیار تنگ هستند، توجه برانگیزند.

وجه تسمیه دره ی چاهکو که در مجاورت روستای چاهی قرار دارد، به چاه های کم ارتفاعی برمی گردد که در ابتدای ورودی تنگه، توسط مردم محلی و برای ذخیره ی آب شیرین باران احداث شده اند. چراکه شکل گیری تنگه را بیشتر به خاطر باران های سیل آسا می دانند که موجب می شود آب شیرین باران در فضای تنگی هدایت شده، به سمت خروجی وسیع دره پیش برود. آب شیرین در این منطقه، بسیار باارزش بوده است.

اگر در سفر به قشم، دره ی ستاره ها را زیبا می پندارید، تجربه ی چاهکو را اصلا از دست ندهید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1