21 فوریه 2024 - 14:30

آسیب جدی به برخی بافت های تاریخی در پی زلزله کرمان

2 دسامبر 2017 - 08:30 dsfr.ir/c37jq

آثار زلزله راور- کرمان

۱۰۰ قنات قدیمی، حدود ۲۰ درصد بافت تاریخی روستاها، برج تاریخی «گزک» و کاروانسراهای قدیمی قرارگرفته در مسیر راورکرمان از زلزله شش ریشتری ۱۰ آذر آسیب جدی دیده اند.

محمد مهدی افضلی، مدیر روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان اعلام کرد: در زلزله صبح دیروز جمعه ۱۰ آذر _ در بخش کوهساران شهرستان «راور کرمان» که عمق زلزله و پس لرزه های آن تا کرمان نیز احساس شده است؛ ۱۰۰ قنات قدیمی، ۵۰ درصد خانه های روستایی، ۱۰ تا ۲۰ درصد بافت تاریخی روستاها، برج تاریخی «گزک» و کاروانسراهای قدیمی قرارگرفته در این مسیر آسیب دیده اند.

او با بیان اینکه "یکی، دو روستا مانند «گروک» نسبت به کانون زلزله آسیب بیشتری دیده اند،" بیان می کند: بافت قدیم این روستاها حدود ۲۰ درصد تخریب شده اند و ۵۰ درصد خانه های قرار گرفته در مناطق زلزله به دلیل بروز پس لرزه های زیاد، پس از زلزله ۶ و ۳ ریشتری ناایمن هستند و سست شدن بافت های قدیمی این روستاها، متاسفانه باعث شده است به مرور این مکان ها در حال تخریب و آسیب بیشتر باشند. بنابراین تا پایان پس لرزه ها نمی توانیم اطلاعات بیشتری نسبت به وضعیت آنها اعلام کنیم.

دیواره ها و خانه های گنبدی شکل روستاها در بافت های تاریخی بیشترین آسیب ها را دیده اند.

اهالی بیشتر روستاها اعلام کرده اند درصد زیادی از ۱۰۰ قنات تخریب شده به طور کامل کور شده اند که این اتفاق نیز منطقه را تهدید می کند.

افضلی با اشاره به بروز زلزله سال ۱۳۸۳ که باعث ایجاد خانه های مستحکم در کنار خانه های قدیمی روستاها شده بود، گفت: در این مدت خانه های قدیمی به انبار یا طویله مردم روستاها تبدیل شده بود.

با توجه به صحبت های مطرح شده به نظر می رسد در طول سال های گذشته بررسی کاملی از وضعیت بافت های تاریخی این روستاها و قدمت آن ها انجام نشده است چون هنوز اطلاعاتی درباره ی قدمت و تعداد بناهای تاریخی قرار گرفته در این مناطق اعلام نمی شوند.

امید ابراهیمی، دوستدار میراث فرهنگی کرمان نیز که از صبح روز 10 آذر ماه پس از زلزله در منطقه حضور داشته درباره وضعیت آثار تاریخی روستاهای زلزله زده می گوید: هر چند بخشی از خانه های قدیمی در روستاها به خصوص «گروک» تخریب شده اند اما خوشبختانه هنوز چند خانه ی با اصالت و معماری اصولی و صحیح سالم باقی مانده اند. و به نظر می رسد بهتر و سازگارتر از معماری مدرن و نامتناسب بافت روستایی هستند.

کانون زلزله ای ۶.۱ریشتری در ساعت ۶ و ۲ دقیقه صبح جمعه ۱۰ آذر در روستای «هجدک» اعلام شده و بافت تاریخی روستاهای «گروک»، «حرجند»، «راهور»، «هجدک» و «گزک» آسیب جدی دیده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1