25 فوریه 2024 - 04:01

روز درنا در تالاب میقان

28 نوامبر 2017 - 12:30 dsfr.ir/sm4zc

روز درنا در تالاب میقان
savosh.com
تالاب میقان

تالاب میقان از نظر گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می شود.

تالاب میقان (تالاب کویری میقان) در استان مرکزی و در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوود آباد قرار گرفته است. در سالهای با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجه است و در سالهای کم آبی عموماً سطح تالاب خشک شده و به حالت کویری در می آید.

ارتفاع تالاب از سطح دریاهای آزاد ۱۷۰۰ متر است و سطح آب در آن نسبت به فصل سال از مانداب (عمق بسیار کم) تا حدود ۱٫۴۰ تغییر می کند. منابع تامین آب تالاب را بارش های جوی، آب سه رودخانه قره کهریز، فراهان و شهراب و پساب تصفیه فاضلاب اراک تشکیل می دهند.

وسعت تالاب حدود ۲۵٬۰۰۰ هکتار است که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت های اطراف می شود.

این تالاب دارای ویژگی های بوم شناسی خاصی است، از جمله اینکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می دهد که در میان آنها بعضی از گونه های نادر و حمایت شده دیده می شوند.

به علت جمعیت بالای درنا، این تالاب نسبت به دیگر زیستگاه های کشور اهمیت بیشتری پیدا کرده است. همچنین پوشش گیاهی منطقه بیشتر از نوع گیاهان شورپسند یا هالوفیت بوده که از این نظر نیز تالاب یکی از ذخیره گاه های مهم گیاهان شور کشور به شمار می رود.

علاوه بر پرندگان، گونه های پستانداران، آرتمیا و انواع جلبک آب شور از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن هستند.
تالاب میقان از نظر گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می شود. روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در این تالاب، روز درنا نامگذاری شده است.

1