«فرش قرمز» کرمانشاه زیر پای سرمایه گذاران گردشگری

26 آوریل 2017 - 09:30 dsfr.ir/d62lg

«فرش قرمز» کرمانشاه زیر پای سرمایه گذاران گردشگری
نامشخص
صنایع دستی کرمانشاه

رویکرد ما در جذب سرمایه ها برای گردشگری «پهن کردن فرش قرمز پیش پای سرمایه گذاران» است و در همین راستا اقدامات حمایتی را صورت داده ایم.

"استاندار کرمانشاه"

به گزارش خبرنگار اعزامی «دنیای اقتصاد» به کرمانشاه، اسداله رازانی شامگاه دوشنبه در نشستی با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب افزود: «برخی توافق نامه ها در این زمینه صورت گرفته است و ما به دنبال اجرایی شدن این تفاهم نامه ها هستیم. از سوی دیگر، سرمایه گذارانی با شرکای داخلی و خارجی وارد عمل شده اند.» وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما، با اعلام این خبر خوش که تمام سرمایه گذاری ها در زمینه ساخت هتل و دیگر تاسیسات گردشگری که پیش از این در کرمانشاه صورت گرفته، با توفیق مواجه شده، تصریح کرد: «البته به استثنای قصرشیرین که پس از بسته شدن مرز به روی زائران از رونق افتاد و هتلداران در آن منطقه با چالش هایی مواجه شدند.» رازانی یادآور شد: «در همایش ها و نمایشگاه های مختلف سعی کرده ایم فرصت های سرمایه گذاری گردشگری و هتلداری را معرفی کنیم و امیدواریم نتایج آن را به زودی ببینیم.» در همین حال، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز که در این نشست حضور داشت، در این باره گفت: «در سال 92 میزان اعتبارات گردشگری این استان رقمی در حدود 4 میلیارد تومان بوده اما در سال 95 به 30 میلیارد تومان رسیده است.» به گفته جلیل بالایی، تاکنون 4 هتل، دو هتل آپارتمان، سه مرکز رفاهی و پذیرایی، دو مجتمع بین راهی و سه مجتمع گردشگری با مجموع اعتبارات و سرمایه 92 میلیارد تومان ساخته شده و پروژه های دیگری نیز با 200 میلیارد تومان جذب سرمایه در حال ساخت هستند.

ایجاد کریدور توریستی

استاندار کرمانشاه در ادامه از بازگشایی مرز خسروی در سال جاری خبر داد و این اتفاق را عاملی برای توسعه هرچه بیشتر گردشگری در شهرهای مرزی برشمرد. رازانی از گردشگری به عنوان یکی از پایه های توسعه کرمانشاه یاد کرد و از ایجاد کریدور گردشگری بیستون طاق بستان در راستای این رویکرد خبر داد. به گفته این مقام عالی رتبه در استان کرمانشاه، مطالعات این طرح انجام شده و برای عقب نشینی پادگان های نظامی در این مسیر نیز رهبری دستور داده اند و کار شروع شده است. وی همچنین با اشاره به حمایت هایش از گردشگری در یک و سال نیم گذشته، تصریح کرد: «در یک سال و نیمی که در این استان حضور دارم، توسعه گردشگری را در دستور کار قرار داده ام؛ به طوری که اعتبارات این بخش 100 درصد افزایش یافته و نظارت ما هم نشان می دهد استفاده خوبی از این اعتبارات شده است.» وی ابراز امیدواری کرد که با ادامه فعالیت این دولت در چهارسال آتی، برنامه های توسعه گردشگری استان کرمانشاه پیش برود.

«راه گشایی» به نفع گردشگری

استاندار کرمانشاه درباره میزان اعتبارات تخصیص یافته به بهسازی و توسعه راه های دسترسی این استان توضیح داد: «در حال حاضر فرودگاه کرمانشاه با بیش از 120 پرواز در هفته فعال است و راه اندازی خط آهن در این استان نیز مراحل پیشرفت را طی می کند. طبق وعده وزارت راه تا 30 خردادماه امسال قطار به کرمانشاه می رسد و البته این پروژه تا مرز خسروی نیز ادامه خواهد یافت.» به گفته رازانی، بیش از 30 درصد از اعتبارات استانی به زیرساخت های جاده ای تخصیص یافته است و در کنار آن اعتبارات کشوری نیز در این راستا استفاده می شود. او با بیان اینکه قرار است جاده کرمانشاه سنندج، بزرگراه شود، خاطرنشان کرد: «مسیر پاوه یا همان اورامان با توجه به اینکه راه اصلی داخل استان به شمار می آید تاکنون ضرورتی برای چهاربانده شدن نداشته و در گذشته نیز تمام اقدامات تکمیلی در این جاده به عنوان راه اصلی انجام شده است. اما اخیرا به خاطر جاذبه های گردشگری و بازارچه های مرزی، برای ما روشن شده که این جاده دیگر پاسخگو نیست و باید چهار بانده شود، از این رو طرح آن تثبیت شده و حتما عملیات اجرایی آن برای ارتقا انجام می شود.»

پاسخی برای چالش راهیان نور

استاندار کرمانشاه همچنین درباره توسعه زیرساخت ها برای راهیان نور در این استان اظهار کرد: «قرار است به زودی 20 هزار نفر از مناطق جنگی کرمانشاه بازدید کنند که 500 میلیون تومان اعتبار استانی برای ایجاد مجموعه رفاهی تخصیص داده شده و برای میزبانی از راهیان نور نیز 200 میلیون تومان درنظر گرفته شده است. برای ساخت باغ موزه دفاع مقدس در زمینی به وسعت 15 هکتار نیز اعتباراتی منظور شده است.» رازانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه اقداماتی برای خروج راهیان نور از وضعیت مصرف به ایجاد نفع برای این استان صورت گرفته نیز گفت: «راهیان نور بیش از آنکه پدیده گردشگری درآمدزا باشد، یک کار فرهنگی است که براساس آن نظام تصمیم گرفته اهالی سایر استان ها و جهان را با جریان بازمانده از هشت سال دفاع مقدس آشنا کند و در این زمینه نیز هزینه هایی را پیش بینی کرده است. در واقع راهیان نور به نوعی قابل مقایسه با اردوهای دانش آموزی در سایر کشورها است. در هیچ کشوری با این اردوها به عنوان پدیده گردشگری درآمدزا برخورد نمی شود.» معاون عمرانی استاندار نیز در این نشست با بیان اینکه برنامه ریزی مفصلی برای گردشگری در این استان تنظیم شده، تصریح کرد: «بر این اساس طرح جامع گردشگری که از سال 84 نوشته شده بود، درحال بازنگری است.» مجتبی نیک کردار زیرساخت و آموزش را از ارکان مهم توسعه گردشگری دانست که باید به آنها توجه نشان داد.

1