توضیح معاونت گردشگری درباره‌ گران‌ فروشی هتل‌ ها

24 می 2016 - 16:00 dsfr.ir/bp9e3

توضیح معاونت گردشگری درباره‌ گران‌ فروشی هتل‌ ها
javananhelal.ir
مرتضی رحمانی موحد؛ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

تشکل‌ های گردشگری باید به صورت منصفانه و حرفه‌ ای، مصالح عام صنعت گردشگری کشور را مدنظر قرار داده و به جای فرافکنی و بهره‌ برداری سیاسی از موضوع، منافع و حقوق مشروع اعضاء، گردشگران و هموطنان را در اقدامات و اظهار نظرهای خود مد نظر قرار دهند.

معاونت گردشگری به اعتراض جمعی از فعالان گردشگری نسبت به گران‌ فروشی برخی هتل‌ ها در مغایرت با نرخ تعیین شده‌ از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، واکنش نشان داد و اعلام کرد: «انتظار می‌ رود تشکل‌ های گردشگری به صورت منصفانه و حرفه‌ ای، مصالح عام صنعت گردشگری کشور را مدنظر قرار داده، به جای فرافکنی و بهره‌ برداری سیاسی از موضوع، منافع و حقوق مشروع اعضاء، گردشگران و هموطنان عزیز را در اقدامات و اظهار نظرهای خود مد نظر قرار دهند.»

روز جمعه 31 اردیبهشت‌ ماه گزارشی با عنوان «اجازه این گران‌فروشی را کجا صادر کرده؟» منتشر شد که در آن به بررسی وضعیت هزینه اقامت در برخی هتل‌ های کشور که افزایشی بیش از نرخ مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشته است، پرداخت.

معاونت گردشگری در رابطه با این گزارش که متن آن را برای ایسنا فرستاده در توضیحاتی نوشت: «تصمیم‌ گیری در خصوص افزایش نرخ 12 درصد برای قیمت اتاق در هتل‌ های کشور در نشست مشترک سازمان با همه تشکل‌ های مرتبط بوده، در همین چارچوب و بر اساس پیشنهادات واصله از تشکل‌ های مرتبط با هتلداری کشور که عموما روی 20 تا 25 درصد افزایش متمرکز بود، در نهایت باتوجه به بررسی‌ های کارشناسی صورت گرفته و نیز با در نظر گرفتن نرخ تورم رسمی اعلامی از سوی بانک مرکزی، مقرر گردید افزایش نرخ اتاق در هتل‌ ها برای سال 1395 حداکثر تا سقف 12 در صد مدنظر قرار گیرد.

شایان ذکر است سازمان برای اولین‌ بار در اقدامی فراگیر، نرخ نامه اتاق را برای کل کشور به صورت دو امضاء یعنی امضاء تشکل جامعه هتلداران و مدیرکل استان مربوطه اعمال نمود و فقط نرخنامه‌ ها در 3 استان کشور به دلیل این‌ که در این استان‌ ها تشکل مربوطه تابع مقررات حاکم بر نظام صنفی بوده و از طرفی تاسیسات گردشگری از قانون نظام صنفی مستثنی هستند، لذا با توجه به مغایرت قانونی ورود اتحادیه هتلداران در امور تاسیسات گردشگری، مقرر گردید در این سه استان نرخنامه اتاق هتل‌ ها بر اساس همفکری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بهره برداران و مالکان تاسیسات گردشگری و با امضاء شخص مدیرکل به تاسیسات گردشگری ابلاغ گردد. برابر بررسی‌ ها و پیگیری‌ های بعمل آمده، این رویه در همه استان‌ ها رعایت شده است.

نکته دیگر قابل تأمل در مصاحبه رییس جامعه هتلداران آن است که اعلام شده در برخی از هتل‌ ها افزایش بیش از 12 درصد قیمت مصوب سازمان اعمال گردیده که شایان توجه است که تاکنون هیچ سند و مدرک مستدلی مبنی بر افزایش بیش از نرخ مصوب سازمان گزارش نشده، چنانچه مواردی از این دست در مورد افزایش نرخ وجود دارد مراتب به سازمان اعلام تا با واحد متخلف برخورد قانونی لازم بعمل آید.

بنابراین تاکید می‌ گردد افزایش بیش از 12 درصد نرخ اتاق تاسیسات گردشگری با هر توجیه و رویه ای از نظر سازمان غیر قانونی بوده، به عنوان یک تخلف قابل بررسی و پیگیری است. ادارات کل استانی سازمان متبوع مسئولیت نظارت بر حسن اجرای بخشنامه‌ های صادره در استان را برعهده دارند. در این راستا انتظار می‌ رود تشکل‌ های گردشگری مرتبط نیز به صورت منصفانه و حرفه‌ ای، مصالح عام صنعت گردشگری کشور را مدنظر قرار داده، به جای فرافکنی و بهره‌ برداری سیاسی از موضوع، منافع و حقوق مشروع اعضا، گردشگران و هموطنان عزیز را در اقدامات و اظهار نظرهای خود مد نظر قرار دهند.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1