آیین گرامیداشت روز ملی فردوسی در شهر توس

11 می 2016 - 10:20 dsfr.ir/wv5fj

آیین گرامیداشت روز ملی فردوسی در شهر توس
محسن اسماعیل زاده
آرامگاه فردوسی در شهر توس

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از برگزاری آیین گرامیداشت روز ملی فردوسی در شهر توس خبر داد.

به گزارش ایرنا، حسین زارع صفت روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: این آیین روز 25 اردیبهشت، از ساعت 17 با حضور معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شماری از فردوسی پژوهان و مسوولان استانی در آرامگاه این شاعر ملی برگزار خواهد شد.

وی به دیگر برنامه های این روز اشاره کرد و گفت: در این روز از تندیس حکیم ابوالقاسم فردوسی پرده برداری شده و عملیات اجرایی پروژه ساماندهی و بهسازی بلوار پردیس، منتهی به آرامگاه فردوسی آغاز می شود. برنامه های گرامیداشت فردوسی با برگزاری همایش علمی، تخصصی معنویت در شاهنامه در 23 اردیبهشت ماه از ساعت 9 صبح و ششمین کنگره ملی شعر از توس تا نیشابور از ساعت 17 در آرامگاه فردوسی آغاز می شود.

زارع صفت، اجرای زنگ انشا در مدارس خراسان رضوی، زنگ فردوسی، شاهنامه خوانی، خوشنویسی، شب شعر و نشست های تخصصی فردوسی شناسی را از دیگر برنامه های سالروز گرامیداشت فردوسی در شهرستان های استان دانست.

وی با اشاره به جایگاه والای فردوسی در تاریخ و فرهنگ ایران گفت: فردوسی تاثیر بسیار زیادی در حوزه شعر و ادب و زبان پارسی داشته که این موضوع در شرایط کنونی بیش از گذشته احساس می شود.

وی حل مشکلات رفت و آمد به منطقه توس و احیای این منطقه را یکی از اولویت های این اداره کل عنوان کرد و افزود: باید ردیف های بودجه این منطقه افزایش پیدا کند تا شرایط بهتری برای احیای این مجموعه فراهم شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار کرد: بسته های حمایتی برای حضور بخش خصوصی در این منطقه در نظر گرفته شده که بزودی به مرحله اجرا درمی آید.

مدیر موسسه پژوهشی فردوسی شناسی مشهد نیز در این نشست اظهار کرد: شاهنامه محور هویت فرهنگی و تمامیت ارضی ما است و در شرایط فعلی این اثر می تواند این روحیه را در جامعه گسترش دهد.

محمدجعفر یاحقی خاطرنشان کرد: باید آثار حکیم فردوسی به عنوان یک سند ملی شناخته شود زیرا هویت فرهنگی ما ارتباط بسیار نزدیکی با شاهنامه فردوسی دارد.

وی به چاپ 34 مقاله علمی در حوزه فردوسی شناسی اشاره کرد و افزود: در همایش علمی تخصصی معنویت در شاهنامه که در روز 23 اردیبهشت ماه برگزار می شود چند مقاله به صورت دقیق مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.

روزهای 25 و 28 اردیبهشت ماه در تقویم رسمی ایران به ترتیب به نام حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمرخیام نامگذاری شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1