سلطانی فر:

گردشگری می تواند موتور محرکه خروج اقتصاد از رکود باشد

6 آوریل 2016 - 10:40 dsfr.ir/yz8ka

گردشگری می تواند موتور محرکه خروج اقتصاد از رکود باشد
qeshm.ir
بازدید مسعود سلطانی فر از روند احداث کمپینگ های قشم.

رییس سازمان میراث فرهنگی معتقد است با توجه به ظرفیت های موجود، گردشگری می تواند موتور محرکه خروج اقتصاد از رکود باشد.

به گزارش میراث آریا، سلطانی فر دیروز (سه شنبه) در همایش تقسیم کار ملی و منطقه ای برای افزایش تولید ملی با اشاره به گردشگری به عنوان یکی از مزیت های موجود برای اقتصاد کشور با اشاره به نقشی که می تواند در خروج اقتصاد از رکود ایفا کند، اظهار کرد: این در حالی است که در حال حاضر 1500 پروژه توسط بخش خصوصی با سرمایه ای حدود 40 هزار میلیارد تومان در حوزه گردشگری در حال اجراست.

به گفته وی، پروژه های در حال اجرا در حوزه گردشگری پیشرفت فیزیکی بین 5 تا 95 درصد و به طور متوسط 45 درصد برخوردار است که می تواند نقش مهمی در توسعه و رشد اقتصادی ایفا کند.

معاون رییس جمهور با اشاره به چهار بخش اصلی گردشگری در کشور، گردشگری فرهنگی و تاریخی را مورد توجه قرار داد و گفت: ایران یک «کشور-موزه» است؛ به طوری که تخمین زده می شود بین 800 هزار تا یک میلیون بنا، سایت و محوطه تاریخی در آن وجود داشته باشد که حدود 15 درصد آن تاکنون ثبت شده است.

سلطانی فر با اشاره به گردشگری مذهبی و زیارتی به عنوان یکی از مزیت های موجود در گردشگری ایران، گفت: رویکرد ما توسعه گردشگری حلال است. این در حالی است که رشد و توسعه گردشگری حلال اکنون در دنیا مورد توجه قرار گرفته اما ما سابقه ای 37 ساله در این رابطه داشته و نیاز به سرمایه گذاری جدیدی نداریم بنابراین می توان از این طریق ایران را به عنوان کانون گردشگری حلال معرفی کرده و خلاءهای دیگر را با آن پوشش داد.

وی گردشگری سلامت و گردشگری طبیعی را از دیگر مزیت های موجود عنوان کرد و گفت: با توجه به تمام مزیت هایی که وجود دارد باید بتوان سهم تولید ناخالص ملی ایران را از گردشگری از حدود شش درصد موجود تا 10 سال آینده به 10 درصد میانگین جهانی افزایش داد.

رییس سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: توسعه موزه های شخصی، مشارکت با بخش خصوصی برای مرمت اماکن تاریخی، توسعه گردشگری طبیعی و روستایی از جمله پروژه های بزرگ این حوزه در محقق شدن اقتصاد مقاومتی است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1