موفقیت تجاری جامعه محلی مائوری در گردشگری اجتماع محور

6 آوریل 2016 - 11:00 dsfr.ir/tl3ib

موفقیت تجاری جامعه محلی مائوری در گردشگری اجتماع محور
randascholar.wp.st-andrews.ac.uk
عکاسی گردشگران از گوشه ای از فرهنگ مائوری

روستای تاماکی یک نمونه است که نشان می دهد ابتکار عمل گردشگری ضمن آنکه می تواند از اصول اجتماع محور پیروی کند، چگونه می تواند موفقیت تجاری کسب کند.

روستای تاماکی تائوری در شهر روتوروا زلاندنو واقع شده است. منطقه روتوروا به خاطر منابع زمین گرمایی مشهور است. این منطقه همچنین در احاطه دریاچه های بسیاری شامل دریاچه روتوروا و موطن جوامع مائوری است.

حضور جامعه محلی مائوری در فعالیت های گردشگری به سال 1990 بر می گردد. همانطور که مائوری مالکیت گردشگری در منطقه را در سده بیستم از دست داد، تقاضای روزافزون گردشگران برای کسب تجربیات اصیل تر و تداخل یافتن با جامعه محلی منجر به شکل گیری روستای تاماکی تائوری توسط  چند نفر از برادران مائوری در سال 1990 شد. این روستا یک سایت است که بازدیدکنندگان می توانند فرهنگ سنتی مائوری را در آن تجربه کرده و در فعالیت های گوناگون شامل آماده سازی غذای سنتی، موکو (تاتو کردن)، اسلحه، حکاکی، و رقص و آوازخوانی و نیز در مناسک مائوری مشارکت کنند.

ویژگی اجتماع محور این ابتکار عمل گردشگری از ساکنان روستا و هواداران حزبی آن برمی خیزند که پس از مشورت مفصل با سالمندان محلی خطوط راهنمای گردشگری را تثبیت کردند. به علاوه، همه کارگرانی که در روستا استخدام شدند مائوری هستند. روستا همچنین فرصت هایی در اختیار هنرمندان مائوری می گذارد تا کسب و کارهای کوچک خود را اداره کنند. سرانجام روستا یک ماموریت آموزشی را فرض می گیرد که نه تنها فرهنگ مائوری را در بین بازدیدکنندگان ترویج کند بلکه همچنین خودآگاهی فرهنگی را در جامعه مائوری ارتقا دهد.

بهترین نحوه عمل: همخوانی بین منافع تجاری و فرهنگی

روستای تاماکی یک نمونه است که نشان می دهد ابتکار عمل گردشگری ضمن آنکه می تواند از اصول اجتماع محور پیروی کند، چگونه می تواند موفقیت تجاری کسب کند. در مرحله برنامه ریزی با مشورت محلی اجازه داده شد مائوری ها در تعیین عناصر فرهنگی که می بایست تلاش های گردشگری اجتماع محور را شامل شود، شرکت داشته باشند. در عوض به بازدیدکنندگان یک تجربه اصیل و فرهنگی بپیشنهاد داده شد که یک مزیت رقابتی را نیز به عنوان محصول گردشگری به همراه داشت و منجر به موفقیت تجاری شد. به علاوه روستا با انتقال و ارتقای عناصر فرهنگی نامرئی (مثل زبان و هنرهای قبیله) در بین محلی ها و بازدیدکنندگان به پایداری فرهنگی و اجتماعی دست یافت.

منافع:

  • کسب منافع اقتصادی از محل اشتغال و مالکیت کسب و کارهای کوچک (تعداد مائوری های استخدام شده از طریق این روستا از 5 نفر به 98 نفر افزایش یافت.)
  • این سایت یکی از پر بازدید ترین سایت ها در زلاندنو شد.
  • رضایت بالای بازدیدکنندگان
  • ارتقای آگاهی فرهنگی محلی (مثلا استفاده از زبان محلی در روستا)
  • ارتقای فرهنگی در جامعه مائوری شهری محروم مانده
  • مبارزه با کلیشه هایی درباره فرهنگ جاری مائوری
  • آگاهی محیط زیستی (مثلا فعالیت های کشت مجدد گیاهان)

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1