گردشگر سوئدی:

جاذبه های گردشگری، مردم و امنیت ایران قابل ستایش است

9 فوریه 2016 - 17:50 dsfr.ir/7d4j2

جاذبه های گردشگری، مردم و امنیت ایران قابل ستایش است
امیرمسعود رایجی
دو مرد در حال قدم زدن در کوچه های روستای بالاجاده

امسال تعدادی گردشگر خارجی از 2 کشور اروپایی وارد روستای بالاجاده شدند و از جاذبه های تاریخی این منطقه بازدید کردند و چند شب را در این روستا اقامت داشتند.

تئودور هاینریچ گردشگر سوئدی در سفر به ایران به روستای بالاجاده آمد و از جاذبه های گردشگری این روستا دیدن کرد. بازدید از بافت تاریخی و معماری بومی بالاجاده، کارگاه های صنایع دستی و معماری خاص حمام عمومی این روستا از برنامه های این گردشگر در روستای بالاجاده بود. ضمن آنکه به محل سکونت گدارها هم سر زد و دقایقی به اجرای موسیقی یکی از گدارهای (خنیاگران هندی تبار ساکن شمال کشور) روستای بالاجاده که آهنگ های محلی و بومی را (با ویولن و کمانچه) برایش اجرا کرد؛ گوش داد.

جالب است که به نظر وی موسیقی اجرا شده برایش بهترین و خاطره انگیز ترین قسمت بازدیدش از این روستا بود، چرا که در اروپا هم قومی مشابه این افراد و با نام کولی و جیپسی وجود دارند که در زمینه موسیقی فعالیت می کنند. وی در حین گشت و گذار در طبیعت بالاجاده اذعان داشت که طبیعت این روستا بسیار شبیه طبیعت محل زندگی خودش است.

این گردشگر سوئدی حدود 40 سال است که در حال سفر به دور دنیا است و از ده ها کشور مختلف دنیا دیدن کرد تا به ایران رسید. وی در خاطراتش از سفر به گوشه و کنار دنیا برایمان گفت. از نبود تابلوهای انگلیسی در ژاپن و خوابیدن در پارک تا طعم و مزه نه چندان دلچسب غذاها در تبت و نپال که فقط برنج و گوشت می خوردند (با توجه به گیاه خوار بودنش) از آن جمله بود.

تئودور در سفر به ایران طبق برنامه اش برای سفر به دور دنیا، از استرالیا با پرواز به ایران آمد و یک ماه در ایران به سر می برد و سپس در ترکیه و یونان و ... تا به موطنش باز گردد. در طول اقامت در ایران بعد از سفر دور ایران از مشهد به گلستان وارد شد و از آنجا به رشت و تبریز رفت تا از مرز زمینی به ترکیه برود وی درباره سفر به مشهد و زیارت بارگاه امام رضا (ع) گفت: از فضای معنوی و روحانی آنجا لذت بردم و افسوس می خوردم که چرا نمی شد بیشتر بمانم ولی چاره ای نداشتم چون ویزایم داشت تمام می شد.

balajadeh.ir

تئودور در پاسخ به سوالی درباره نظرش در مورد ایران و مقایسه آن با سایر کشورهایی که رفته بود گفت: ایرانیان بسیار مردمی مهمان نواز و غریب نواز هستند. وی در ادامه نظراتش درباره مسلمانان و تکفیری های داعش گفت من وقتی وارد ایران شدم برای اولین بار در سفرهایم با اکثریتی مسلمان مواجه شدم که دین شان را واقعا دوست دارند و با هم راحت زندگی می کنند و به پیروان دیگر ادیان آسمانی هم با احترام برخورد می کنند.

این گردشگر سوئدی درباره برخورد پلیس و ماموران ایرانی با خودش گفت: بارها در متروی تهران با سوالات و برخورد مودبانه پلیس ایران مواجه شدم که بعد از کنترل مدارک و بازرسی کوله پشتی ام به سفرم ادامه می دادم. حتی یکبار هم پلیس از ریش بلندم سوال کرد که مبادا داعشی باشم. من در جریان تهدید داعش در ایران بودم و این امر برایم طبیعی بود. برایم جالب بود که بارها در کشور خودم با برخورد خشن و دور از ادب پلیس سوئد مواجه شدم اما اینجا نه.

هاینریچ تاکید کرد که وقتی به کشورم برگردم به همه دوستان و اطرافیانم توصیه می کنم که خودشان به این کشور سفر کنند و با چشمان خودشان زیبایی و امنیت ایران را ببینند.

وی این را هم گفت که: برای گردشگرانی که به ایران سفر می کنند کتاب راهنمایی به زبان انگلیسی وجود دارد که توسط نویسندگان خارجی و توریست های حرفه ای نوشته شده و در آن به برجسته ترین مکان ها و جاذبه های گردشگری ایران اشاره شده است.

"من به تازگی از ایران برگشته ام. باید بگویم همه ایرانی ها با من مانند یک دوست قدیمی رفتار می کنند. باید بگویم ایران همان کشوری نیست که رسانه ها برای شما تصویر کرده اند. ایران کشوری بی نظیر است که از شما استقبال می کند" اینها عباراتی هستند که در ویراست ششم کتاب راهنمای سفر به ایران از انتشارات lonely planet (سیاره تنها) نقل شده است.

کتاب های انتشارات لونلی پلنیت به عنوان پر مخاطب ترین کتاب های راهنمای سفر در جهان شناخته می شود.

این جمله گویای آن است که تصویر ساخته شده از ایران توسط رسانه های غربی، تصویری است که با واقعیت های موجود در ایران تفاوت های بسیاری دارد. تا حدی که گردشگران خارجی با تجربه گشت و گذار در ایران متوجه می شوند باید در آن تجدید نظر کنند.

اخیرا مجله تراولر موسسه نشنال جئوگرافی که یکی از چند مجله پر مخاطب سفر در جهان است؛ ایران را به عنوان اولین مقصد برگزیده گردشگری در سال 2016 معرفی کرده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1