معاون گردشگری در دیدار با رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه:

ایران مقاصد متنوعی برای گردشگران روس دارد

14 ژانویه 2016 - 22:50 dsfr.ir/kz9v6

ایران مقاصد متنوعی برای گردشگران روس دارد
میثم رودکی
مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

در ایران مقاصد متنوعی برای گردشگران روس با مقاصد فرهنگی یا آب و هوایی وجود دارد.

به گزارش میراث آریا؛ مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز پنجشنبه 24 دی ماه در دیدار با اولگ سافونوف رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه گفت: در بهترین شرایط در روابط دو کشور هستیم. سفر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به ایران تکالیف مسئولین دو کشور برای توسعه روابط دو جانبه را چند برابر کرد.

وی افزود: زیباترین بخش این روابط تعاملات مردمی و انسانی است که زمینه ساز توسعه همکاری های فرهنگی؛ اقتصادی و اشتغال زایی است. گردشگری یک جریان دوطرفه همکاری هاست. خوشبختانه عزم طرف های ایرانی و روسی بر توسعه همکاری ها استوار شده است و در مذاکرات امروز هم شاهد چنین عزم و اراده ای هستیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: به نظرم با این شرایط سال 2016 را سال تحول در روابط دوجانبه می کنیم. از نظر زیرساخت های حقوقی سندی در همکاری گردشگری داریم که مربوط به سال 2007 است و طرح برنامه ای برای توسعه همکاری های گردشگری در دست بررسی داریم.

رحمانی گفت: از پیشنهاداتی که موجب تسهیل رفت و آمد گردشگران میان ایران و روسیه شود حمایت می کنیم. می توانیم مدلی از این تسهیل روادید را به وزارت خارجه پیشنهاد کنیم. این اقدام باید برای افزایش شمار گردشگران دو کشور انجام گیرد.

وی همچنین برقراری برنامه موجود پروازهای منظم بین ایران و روسیه در سال 2016 را ناکافی دانست و خاطرنشان کرد: این پروازها را برای همکاری های درازمدت ناکافی می دانیم و معتقدیم با اجرایی شدن برجام می توانیم ظرفیت های خود را توسعه بخشیم. در مورد مقاصد گردشگری در ایران مقاصد متنوعی برای گردشگران روس چه مقاصد فرهنگی یا آب و هوایی داریم.

وی خاطرنشان کرد: ایران برای تقویت همکاری های گردشگری آمادگی دارد پذیرای گروه های خبرنگاری و شرکت های تورگردان روسیه باشد و آن ها می توانند بخش های عمده ای از ظرفیت های ایران را برای روسیه معرفی کنند.

وی درباره امکانات بخش پلاژ ایران هم گفت که از نظر پلاژ در کیش و قشم امکانات خوبی وجود دارد اما استانداردهای پذیرایی ایران در پلاژها با استانداردهای مصر و ترکیه متفاوت است. باید راه حلی پیدا کنیم ببینیم این استانداردها با چه بخشی از گردشگری روسیه نزدیک است. ما ورزش های ابی و ساحلی داریم که در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی برگزار می شوند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این که اگر حمایت دولت نباشد گردشگری توسعه نمی یابد، اظهار داشت: در این دیدار مسایل گردشگری دو کشور را بررسی کردیم، مساله اصلی عدم شناخت امکانات گردشگری دو کشور است. وظیفه ما این است که این بستر نرم را برای توسعه همکاری ها فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در ایران ابزاری در اختیار داریم که در خدمت برنامه معرفی جاذبه های گردشگری روسیه می گذاریم و شما هم در روسیه ابزار لازم را در اختیار برنامه معرفی و شناخت ایران بگذارید.

رحمانی همچنین از دعوت طرف روس برای شرکت در نمایشگاه های معرفی توانمندی های گردشگری در شهرهای سامارا، قازان، سن پترزبورگ و یکاترینبورگ را که ماه فوریه برگزار می شود استقبال کرد و گفت که در این نمایشگاه ها نمایندگانی از ایران شرکت خواهند کرد.

در این دیدار ساز و کارهایی برای توسعه همکاری ایران و روسیه در عرصه گردشگری مطرح شد و برخی اعضای هیات ایرانی ازجمله محمد حب خدائی معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش و شریف نیا رییس دانشگاه آزاد کیش سخنانی در رابطه با جاذبه ها و توانمندی های این مناطق بیان کردند و برخی دیگر از اعضای هیات از نمایندگان شرکت های تورگردان نیز مشکلات موجود در این عرصه و راهکارهای احتمالی را بیان کردند.

«مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران روز چهارشنبه در راس هیاتی وارد مسکو شد.

همزمان با این سفر رحمانی موحد، نشستی با شرکت شماری از سران و نمایندگان شرکت های گردشگری روسیه برگزار می شود که در ان راه های توسعه همکاری های گردشگری میان ایران و روسیه و معرفی جاذبه های فرهنگی و گردشگری کشورمان به روس ها و نیز مشکلات و موانع احتمالی موجود در این عرصه بررسی خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1