سفیر لهستان در ایران:

جذابیت های فرهنگی و میراث ایران قابل ستایش است

15 دسامبر 2015 - 14:50 dsfr.ir/eo9jl

جذابیت های فرهنگی و میراث ایران قابل ستایش است
ایسکانیوز
یولیوش گویوو سفیر لهستان در تهران

سفیر لهستان در تهران، ایران را سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی دانست و گفت: جذابیت های فرهنگی و میراث این کشور قابل ستایش است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، یولیوش گویوو (Juliusz Gojlo)، در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه عکس های تئاتر ماگدا هوکل (Ms. Magda HUECKEL)، هنرمند لهستانی در مجموعه تئاتر شهر، با تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مدیریت چنین فستیوالی گفت: برگزاری هفته تئاتر لهستان در ایران با همکاری وزارت ارشاد و از سوی سفارت لهستان برای ما تحقق پیدا کرده و مرکز هنرهای نمایشی نیز به این تصمیم انگیزه بیشتری بخشید.

وی با تأکید بر اینکه امسال دویست و پنجاهمین سالگرد تئاتر عمومی را در کشور لهستان جشن می گیریم و به عنوان سال تئاتر در این کشور نامگذاری شده، ادامه داد: تقریبا یکسال پیش برای ما اتفاق جالبی افتاد؛ کارگردانی لهستانی به نام کومونا (Komuna) به ایران آمد و از اینکه کشور شما چنین مردم مهمان نواز و خوش برخوردی دارد تعجب کرد و پیشنهاد همکاری ایران و لهستان را داد.

گویوو به اعلام برنامه های این هفته پرداخت و افزود: در این هفته سه اجرای صحنه ای داریم که یکی از آن ها ایرانی و اثری از آتیلا پسیانی است. یک نمایش خیابانی نیز به روی صحنه می رود؛ چندین سخنرانی با حضور منتقدان، برگزاری دو میزگرد و نمایشگاه عکس های تئاتر نیز از مجموعه فعالیت های این هفته است.

سفیر لهستان با تأکید بر اینکه ما قصد داریم به برنامه های خود جامه عمل بپوشانیم، برگزاری نمایشگاهی از عکس های تئاتر یک هنرمند لهستانی را در مرکز شهر تهران، رخدادی جذاب برای مخاطبان خواند.

گویوو از برگزاری هفته تئاتر لهستان در ایران ابراز خشنودی کرده و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تمامی دست اندرکاران کشور ما در برگزاری این هفته تشکر کرد.

هفته تئاتر لهستان با همکاری امور بین الملل اداره کل هنرهای نمایشی، سفارت لهستان در ایران و دبیرخانه سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از 21 آذر ماه آغاز شده و تا 26 همین ماه در مجموعه تئاتر شهر، پارکینگ تالار وحدت، تئاتر تهران، تالار رودکی و دانشگاه تهران برگزار می شود.

این هفته فرهنگی در چارچوب فرهنگ مشترک جمهوری اسلامی ایران و لهستان بنا شده و به مثابه پلی برای هرچه بهتر برقرار کردن ارتباط میان فرهنگ ها است؛ همچنین بهانه ای را به دست داده تا هنرمندان لهستانی در کشور ما حضور یابند.

نمایشگاه عکس ماگدا هوکل با عنوان «تماشای ارواح، عکاسی بدن های انسان» نیز در این هفته میزبان علاقه مندان است؛ در این نمایشگاه 34 تصویر از بهترین نمایش های تئاتر لهستان که در داخل و خارج از این کشور و در سال های 2010 تا 2015 اجرا داشته اند، به نمایش در خواهند آمد. این نمایشگاه عکس برای نشان دادن آثار کارگردانان لهستانی (کریشتوف وارلیکووسکی، مایا کلوسکی، یان کلاتا و کریستین لوپا) به تماشاگران ایرانی برنامه ریزی شده است.

ماگدا هوکل فارغ التحصیل دانشکده نقاشی و گرافیک در گدانسک - آکادمی هنرهای زیبا (متخصص در عکاسی و طراحی صحنه، دیپلم در سال 2004) است.

این هنرمند لهستانی سخنرانی های در ارتباط با عکاسی، همکاری با گروه های تئاتر، و دریافت جوایز متعدد همچون دریافت جایزه ویژه وزارت فرهنگ و میراث ملی و همچنین برگزاری نمایش های عکس انفرادی و عمومی در کشورهای مختلف دنیا همچون اتریش، لیتوانی، فرانسه، لهستان، اسلوواکی، استرالیا و ... را در کارنامه خود دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1