دو میلیون دلار در 10 سال برای حفاظت از یوز هزینه شده است

6 دسامبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/4m94r

دو میلیون دلار در 10 سال برای حفاظت از یوز هزینه شده است
fararu.com
توله های یوزپلنگ آسیایی

چهارم دسامبر روز جهانی یوزپلنگ آسیایی است به همین منظور پروژه حفاظت از یوز آسیایی و سازمان حفاظت محیط با همراهی سازمان ملل مراسمی را در محل نگهداری دلبر و کوشکی برگزار کرده و درباره دستاوردهای کنونی این پروژه و  برنامه های آتی سخن گفتند.

معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم با بیان اینکه یوز یک نماد ملی،‌ منطقه ای و بین المللی است اظهار کرد: محیط بانان،‌ کارشناسان،‌ جوامع محلی،‌ متخصصان پروژه یوز و سازمان ملل در حفاظت از این گونه نقش داشته اند.

وی در این مراسم از تمدید همکاری و پروژه یوز خبر داد و تصریح کرد: خوشبختانه بر اساس آخرین عکس برداری ها در زیستگاه یوز 18 توله یوز طی ماه های اخیر مشاهده شده که نشانه خوبی از احیای این گونه است.

ابتکار تکثیر یوزپلنگ در اسارت را یک گام مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: اقدامات لازم برای فراهم کردن شرایط مساعد جهت تکثیر برای دو یوزپلنگ کوشی و دلبر انجام شده است.

معاون رئیس جمهور نقش بستن تصویر یوزپلنگ بر روی پیراهن بازیکنان تیم ملی را یکی از اقدامات مهم در آگاهی بخشی درباره این گونه دانست و گفت: بسیاری از تلفات یوز ریشه در ناآگاهی دارد که در این زمینه علاوه بر اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم به ویژه دامداران،‌ جوامع محلی حاشیه زیستگاه یوز در کنار افزایش جریمه ها مدنظر قرار گرفت است.

گری لوئیس نماینده سازمان ملل در ایران نیز در این مراسم به عمر 12 ساله همکاری مشترک سازمان ملل با سازمان حفاظت محیط زیست در موضوع حفاظت از یوز اشاره کرد و گفت: در 10 سال گذشته بودجه ای بالغ بر دومیلیون دلار برای این پروژه هزینه شده است و همکاری ها در این زمینه تداوم خواهد داشت.

وی با اشاره به نقش موثر محیط بانان در حفاظت از محیط زیست تصریح کرد: در طول این سال ها با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست توانسته ایم روند انقراض یوزپلنگ آسیایی را معکوس کرده و از دچار شدن سرنوشت آن به ببر مازندران جلوگیری کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1