مرمت موزه رامهرمز با اعمال شاقه

13 اکتبر 2015 - 18:30 dsfr.ir/rl81p

موزه رامهرمز در حال مرمت

موزه تاریخی «رامهرمز» که از 4-3 سال پیش برای مرمت تعطیل شده بود و منتظر بودجه ای برای بازسازی و بازگشایی بود، از چند ماه پیش در کنار فعالیت اش مرمت بخش های مختلف عمارت را به چشم می بیند، مرمتی مشکل.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این مرمت با سختی های زیادی مواجه است، نرسیدن اعتبار به موقع به این بنای تاریخی باعث شده تا بخش های مختلف بنای قاجاری «صمیمی» که حتی از آن به عنوان تنها باغ تاریخی دوره قاجاری در شهرستان رامهرمز یاد می شود و اکنون به عنوان موزه رامهرمز دایر است، آسیب های زیادی ببیند و از جمله  آن رانش بخشی از دیوار موزه در طول 3 سال گذشته و حتی ریختن بخشی از دیوار بناست.

احسان شیخ بارانی، سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رامهرمز در این زمینه توضیح داد: این عمارت در دوره های مختلف تاریخی به دلیل زیرساختی که از ابتدا داشته، بارها بازسازی شده است. حتی در سال 84 قرار بود شهرداری رامهرمز بنا را به طور کامل تخریب کرده و به جای آن یک باغ محله ایجاد کند که خوشبختانه میراث فرهنگی در آن زمان اجازه این کار را نداد.

وی با بیان این نکته که در حال حاضر در این بنای تاریخی عملیات مرمت و ساماندهی این موزه در حال انجام است، افزود: متاسفانه در طول سال های گذشته برای مرمت و حفاظت از این بنا یکی از اقداماتی که انجام می شد، کاهگل و ایزوگام پشت بام بود. این اقدام بدون برداشتن نخاله های باقی مانده از سال های قبل روی پشت بام عمارت قاجاری «صمیمی» بود، اتفاقی که باعث ایجاد یک وزن سنگین روی پشت بام بنا و در نهایت رانش بخشی از دیوار این بنا در چند سال گذشته شد.

او افزود: در اواخر سال 84 مرمت این عمارت آغاز شد، حدود 100 کمپرسی خاک و نخاله از پشت بام بنا خارج شد، اما مرمت بنا از اواخر سال 86 متوقف شد تا اینکه از مدتی پیش با اختصاص اعتباری مجدد مرمت و بازسازی این بنای تاریخی آغاز شد.

شیخ بارانی با تاکید بر نظارت مستقیم اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان بر مرمت این بنای تاریخی گفت: به دلیل آسیب های زیادی که به چند دیواره این بنا وارد شده، در حال مرمت آن هستیم؛ به گونه ای که در اصل بنا هیچ خسارتی وارد نشود و الگوی اصلی بنا آسیب نبیند.

او افزود: در چند روز گذشته عده ای از افراد خبرهایی را در رسانه های مجازی منتشر کرده اند که یکی از ستون های این عمارت پایین آمده است، در صورتی که اگر هر کدام از ستون ها تخریب شده بود جبهه شمالی عمارت صمیمی به طور کامل تخریب می شد؛ این در حالیست که یک گوشه کوچک از دیوار عمارت در ضلع غربی بنا به علت غیراصولی مرمت شدن در گذشته فرو ریخته است که در حال حاضر تعمیر و تعویض این بخش در دستور کار معاونت میراث فرهنگی استان خوزستان قرار گرفته است.

به گفته وی، مرمت عمارت صمیمی تا یک ماه دیگر به طور کامل به پایان می رسد و بحث مقاوم سازی و تعویض و جایگزین کردن مصالح فرسوده این عمارت به پایان می رسد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان رامهرمز اضافه کرد: برای مرمت عمارت صمیمی رامهرمز، با برگزاری مناقصه ای در اداره کل میراث فرهنگی این شهرستان مرمت این بنای تاریخی و باقی مانده از دوره قاجار به بخش خصوصی واگذار شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1