راهی برای همراه شدن «کشورهای وارث تمدن ایرانی»

14 فوریه 2017 - 15:30 dsfr.ir/uf75m

راهی برای همراه شدن «کشورهای وارث تمدن ایرانی»
نامشخص
کشورهای وارث تمدن ایرانی

کمپین «اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی»، تلاش می کند تمامیت ارضی و #استقلال خود را حفظ و اتحادیه در قالب منطقه ای عمل کند.

13 سال پیش برای نخستین بار پیشنهاد تشکیل اتحادیه منطقه ای «کشورهای وارث تمدن ایرانی» مطرح شد، زمانی که درخواست ایران برای عضویت ناظر در اتحادیه عرب را مطرح کرده بود. حالا چند سالی است که این اتحادیه در قالب یک کمپین فعالیت می کند و در تلاش است تا کشورهای وارث تمدن ایرانی شامل ایران، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، گرجستان و ارمنستان که هزاران سال تاریخ مشترک با یکدیگر دارند و در واقع «ایران فرهنگی» را شامل می شوند، در برگیرد.

حسین رمضانی خردمردی، مدیر کمپین «اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی» در این زمینه می گوید: این طرح را نخستین بار و همزمان با درخواست دولت وقت در سال 82 که درخواست داده بود ایران به عضویت ناظر بر اتحادیه عرب درآید، مطرح کردیم چون معتقدیم ایران پتانسیل های خوبی در منطقه دارد و ایجاد این کمپین می تواند اقتضائات خوبی نسبت به همگرایی بودن ما با منطقه داشته باشد.

او «اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی» را طرحی با رویکرد همگرایی منطقه ای می داند و بیان می کند: این کمپین برای ایجاد نوعی همگرایی فرهنگی، هویتی و اقتصادی بین ملت‏ هایی که در تاریخ پر فراز و نشیب فلات ایران، در کنار هم زیسته ‏اند و از عناصر فرهنگی و تمدنی مشترکی (مانند نوروز، زبان پارسی و شخصیت‏ های تاریخی) بهره می ‏برند، طراحی شد.

وی تشکیل اتحادیه ای منطقه ای میان ایران و ده کشور دیگر و همکاری های گسترده فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی میان آنها را عاملی همسو با رویکرد همگرایی نوین منطقه ای در نظام بین الملل، پیشرفت و توسعه جمعی مردم این کشورها می داند و اظهار می کند: مردم این کشورها در تاریخ پر فراز و نشیب منطقه، هزاران سال با هم زیسته ‏اند و در سایه برخورداری از عناصر فرهنگی و تمدنی مشترک، بحث های اقتصادی و فرهنگی تمدن بشری را در شرایط با هم بودن تجربه کرده اند.

رمضانی ادامه می دهد: در سال 82 نخست این طرح را مطرح کردیم، پس از آن سعی کردیم در فرصت های متقضی این ایده را که به شکل پیشنهاد مطرح شده بود برای مردم ایران و سپس 11 کشور وارث تمدن ایرانی معرفی و توسعه دهیم.

او هدف نهایی از ایجاد این کمپین را تشکیل یک اتحادیه متحد می داند و می گوید: از طریق دیپلماسی عمومی و مردمی می توانیم به این امر برسیم. ممکن است اگر یک شخصیت سیاسی تصمیم به انجام این کار می گرفت آن سریع تر به نتیجه برسد اما چون این کمپین مردمی است زمان بیشتری برای تکمیل شدن نیاز دارد.

وی با بیان اینکه برای ایجاد این کمپین باید تعداد قابل توجهی از افراد یعنی بیش از 50 هزار نفر به عضویت آن درآیند تا بتوان به نتیجه رسید، می گوید: هر ایرانی مانند رئیس جمهور، وزیر، تاجر یا حتی یک شهروند ساده یا گردشگر اگر توجه اش به کشورهای میراث دار تمدن ایرانی باشد در نهایت می تواند به نفع ایران کار کند.

به گفته ی مدیر کمپین «اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی»، این کمپین تلاش می کند تمامیت ارضی و استقلال خود را حفظ و اتحادیه در قالب منطقه ای عمل کند.

او در پاسخ به این پرسش که این اتحادیه چه کمکی برای جلوگیری از ثبت میراث و آیین های ایرانی توسط کشورهای جدید و منطقه می تواند کند، ادامه می دهد: این مورد جزء مواردی است که حساسیت زیادی نسبت به آن نداریم چون معتقدیم باید یک درک بالاتر از فرهنگ تمدن ایرانی داشته باشیم تا چنین موضوعاتی رخ ندهند.

وی اضافه می کند: ثبت کردن این نوع آیین ها توسط کشورهای دیگر در شرایطی رخ می دهد که ما خود همکاری در آن نداشته باشیم. معتقدم اگر این اتحادیه تشکیل می شد کشورهای عضو اتحادیه همه با هم به سمت ثبت در فهرست میراث جهانی می رفتیم.

رمضانی در توضیح ضرورت تشکیل اتحادیه نیز اظهار می کند: قطعا همکاری های فرهنگی در زمینه ثبت میراث فرهنگی ساماندهی می شود. در این قالب هیچ کس مشکلی ندارد. مشکل این است که ایران فرهنگی را به رسمیت نشناخته ایم و آن را در کشورهای دیگر که خارج از مرزهای ایران است محق نمی دانیم اما اگر نگاه اتحادیه را در نظر بگیریم این است که کشورهای دیگر هم می توانند چنین آیین هایی را به نام خود ثبت کنند.

او با تأکید بر اینکه میراث فرهنگی در چارچوب مرزهای سیاسی نمی گنجد، می افزاید: موظفیم ایران فرهنگی را معرفی و تمدن ایران را به عنوان تمدنی یکپارچه و مستمر تاریخی به عموم مردم منتقل کنیم.

وی تلاش کشورهایی مانند امارات برای به نام زدن بادگیر در ایران را رخوت مسئولان میراث فرهنگی در این زمینه می داند و می گوید: در مواردی مانند خلیج فارس با تشکیل اتحادیه بهتر می توانیم از نام این منطقه ایرانی دفاع کنیم. اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس بیشترین بحث ها را علیه ایران با تشکیل جلسات مختلف مطرح می کنند هر چند معتقدیم خلیج فارس میراث در انحصار ایران نیست و کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان نیز از این میراث سهم دارند. مردم ازبکستان نیز که در تشکیل و اعتلای فرهنگ و تمدن ایرانی سهیم هستند.

او درباره تلاش هایی که مسئولان این کمپین برای معرفی به دولت انجام دادند، نیز اظهار می کند: در دولت نهم و دهم تلاش هایی کردیم اما مکاتبات رسمی به هیچ نتیجه ای نرسید. بنابراین سعی کردیم با کمک مردم وارد شویم و رویکرد را عوض کنیم پس با مردم ارتباط گرفتیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1