20 سال انتظار برای ساخت هتل لاله

31 ژانویه 2017 - 12:00 dsfr.ir/my2qg

20 سال انتظار برای ساخت هتل لاله
lalehhotels.com
هتل لاله تهران

مدیرعامل شرکت #توسعه #گردشگری #ایران به تشریح اوضاع گردشگری کشور پرداخته و از مشکلات برای ساخت #هتل های جدید گفته است.

  • هتل لاله تهران یکی از بخش های زیرمجموعه شرکت توسعه گردشگری ایران، سال هاست که قرار است توسعه پیدا کند و بارها وعده راه اندازی بال غربی این هتل اعلام شده است، چرا این اتفاق هنوز هم عملیاتی نشده است؟

ما واگذاری های هتل لاله را یک سال گذشته بود که ابطال کردیم و این اتفاق خوبی بود چرا که جریان و فرایند اشتباهی صورت گرفته بود که می توانست تعمیم پیدا کند در عرصه های دیگر خصوصی سازی. از لحاظ مقررات سازمان خصوصی سازی، این اقدامات توسعه ای باید با دقت انجام شود، در حال حاضر موضوع را متوقف نکردیم طبق اصل 44 وقتی شرکت در لیست واگذاری هست و دوباره ارزش گذاری می شود افزودن دارایی اینها شرایط خاصی دارد که مقداری آن را محدود می کند، هم اکنون سرعت کار را مقداری گرفته ایم و کارهای آن در حال انجام است اما نه به شدت قبل، چون محدودیت های واگذاری هست و مجوزهای لازم خیلی سخت است.

  • یعنی بالاخره چه زمانی هتل لاله توسعه می یابد یا حداقل نوسازی می شود؟

بازسازی یک طبقه از هتل لاله را بیش از یک ماه است که آغاز کرده ایم و هم اکنون بازسازی اساسی در حال انجام است.

  • چقدر در پروژه های تبدیل خانه های تاریخی به اماکن اقامتی سعی کرده اید ورود کنید؟

ما تمایل به ورود به این مباحث داریم به طور مثال چند وقت پیش، استاندار ایلام نظرشان این بود که کاروانسرای والی را ما تبدیل به مکان اقامتی کنیم اما آنجا الان موزه مردم شناسی است و این اقدامات نیازمند جابجایی موزه به نقطه ای دیگر و هماهنگی های بعدی است.

  • از هتل لاله اصفهان که قرار بود 20 سال پیش ساخته شود خبر تازه ای ندارید؟

هتل 5 ستاره لاله قرار بود 20 سال گذشته ایجاد شود یک زمین اختلافی با بنیاد شهید است که زمین متعلق به ما است و در اختیار بنیاد شهید قرار دارد 24 هزار متر زمین است در کنار زاینده رود، امیدوارم بتوانیم در ماه های آینده با بنیاد شهید موضوع را حل کنیم.

هدف ما حل اختلاف با بنیاد شهید نیست هدف ما ساخت آن هتل 5 ستاره است ما در مقررات خصوصی سازی محدودیتی برای پروژه هایی که داریم، نداریم. مثلا زمین اصفهان را اگر بتوانیم برای آن یک ارزش افزوده ایجاد کنیم کسی ایرادی از ما نمی گیرد اما اگر برویم زمین بغلی را بگیریم آن ایراد می شود. زمین اصفهان هم زمین ارزشمندی است اصفهان هم خلأ اقامتی دارد این زمین هم قرار بوده حدود 20 سال گذشته هتل شود اما متأسفانه به این اختلافات خورده و ما اگر بتوانیم با بنیاد شهید و مسئولان استان همت کنیم به توافق برسیم اتفاق خیلی خوبی می افتد و فکر می کنم هتل ساخته می شود که طرح آن هم مانند هتل عباسی و مسجد امام جعفر صادق (ع) در کنار آن دیده شده 3 هزار متر زمین را به این مسجد اختصاص دادیم در دل هتل مسجد می شود اما مسجدی به سبک خاص، طرح این هتل شامل 350 اتاق است.

  • یعنی اتاق های آن بیشتر از هتل لاله تهران می شود؟

هتل لاله تهران، 370 اتاق دارد اما مشاور گفته است هتل لاله اصفهان بین 350 تا 380 اتاق می تواند داشته باشد. اگر توافقات ما با بنیاد شهید نهایی شود شاید طراحی هم عوض شود مقداری همت مسئولان بالاسری را می خواهد چون اختلاف بین دو دستگاه دولتی است همین الان هم که به توافق نرسیدیم بسیاری از سرمایه گذاران متقاضی شده اند و چند سرمایه گذار خارجی از ترکیه برای بازدید آمده اند و سرمایه گذاران اصفهان هم اعلام آمادگی کرده اند.

من امیدوارم که دو طرف با هدف اینکه یک مجموعه فاخر ایجاد می شود به موضوع نگاه کنند تا بشود این را تا هفت ماه آینده جمع کرد، یک سال و نیم است همه طور تلاش کردیم که این اتفاق میان دو مجموعه بیفتد درخواست از رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داشتیم در مراجع مختلف حل اختلاف، این موضوع را دنبال کرده ایم اگر همگی به این باور برسیم که این یک زمین ارزشمند است و طمع نداشته باشیم با هدف اینکه یک مجموعه فاخر به مجموعه های ایران اضافه شود می توانیم هر کدام مقداری گذشت کنیم تا زود این اتفاق بیفتد.

  • در بازسازی هتل ها از ظرفیت خارجی ها هم استفاده می کنید؟

الان قضیه پروژه نور و صدا در تخت جمشید را که هم اکنون در حال پیگیری هستیم با اینکه تکنولوژی آن نیست و بخش هایی از آن را یک کشور اروپایی انجام می دهد اما ما الزام کردیم و در توافق نامه اولی نوشتیم اینکه انتقال تکنولوژی را باید در همین پروژه اول به یک شرکت ایرانی بدهند به یک مجموعه کنسرسیوم ایرانی بدهند. به هر حال تجربه اول است اما قرار نیست ما تجربه دوم از ظرفیت های خارجی استفاده کنیم، ظرفیت اولی باید انتقال تکنولوژی هم صورت بگیرد. واقعاً در بحث اقتصاد مقاومتی یقین دارم که ما درون زاترین اقتصادمان، اقتصاد گردشگری است چون آثاری که داریم از یک جنبه ای جزء 5 کشور اول و از لحاظ تاریخی جزء 10 کشور اول هستیم و اصلاً نیازی نیست که ما تلاش کنیم برای درون زا شدن ما در بحث اقتصاد مقاومتی در بحث گردشگری درون زاترین اقتصاد را بالقوه داریم یعنی آن چیزی که مقام معظم رهبری بر آن تأکید می کنند ما در بحث فضاهایی که داریم فضاهای فاخری است که ثبت شد اینها یک تاریخ فاخر بومی است که دومی ندارد.

  • می توان گفت، گردشگری در حال حاضر در کشور ما نماد یک اقتصاد درون زا است؟

در برخی مواقع مقام معظم رهبری تأکید می کنند که در اقتصاد مقاومتی یکی از سرفصل های درون زا بودن این است که از ظرفیت های خودتان استفاده کنید بعضی صنایع باید بروند و یک چیزی را بومی سازی کنند اما ما ظرفیت درون زایی را داریم اگر قدر آن را بدانیم. ایشان می گویند اگر مسئولان در بحث گردشگری به این باور برسند که می شود با این معونه کل اقتصاد کشور را راهبری کرد واقعاً از معونه های دیگر خلاص می شدیم. این را می خواهم در بحث درون زا بودن گردشگری تأکید کنیم که ماهیتاً اقتصاد گردشگری درون زا است شاید در مخلفات، تجهیزات و تأسیسات مقداری تلاش باید بکنیم و خیلی هم شاید در زمان مدیریتی لازم باشد در دو ره های زمانی کوتاه استفاده کنیم ولی در بحث اقتصاد واقعاً درون زا تر از اقتصاد گردشگری نداریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری فارس » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1