21 فوریه 2024 - 14:44

آرایشگاه موزه ایران در کدام شهر قرار دارد؟

26 ژانویه 2017 - 17:00 dsfr.ir/vs28c

آرایشگاه موزه ایران در کدام شهر قرار دارد؟
محسن پناهی
آرایشگاه موزه در انتهای بازار «چارسوق» اردکان

آرایشگر خوش ذوق اردکانی، سلمانی خود را با گردآوری مجموعه ای از آثار تاریخی و عتیقه جات به آرایشگاه موزه تبدیل کرده است.

در کوچه پس کوچه ها و بازارچه های تاریخی اردکان حجره هایی تاریخی واقع شده که این روزها تعدادی از آن ها را فروشندگان صنایع دستی و تعدادی دیگر را عرضه کنندگان سوغات شیرین این شهر یعنی فرآورده های کنجدی پر کرده اند.

وقتی به انتهای بازار «چارسوق» اردکان به ابتدای مسیر منتهی به آسیاب تاریخی «دزک» یا «دژک» این شهر می رسیم، حجره ای زیبا و تاریخی واقع شده که این روزها از ان به عنوان آرایشگاه مردانه استفاده می شود.

البته «جواد آقا بابایی» آرایشگر میانسال اردکانی در این حجره دست به ابتکاری زده که علاوه بر مشتریان خود، نظر هر رهگذری را نیز به حجره خود جلب می کند.

وی در داخل حجره سلمانی اش، مجموعه ای از آثار تاریخی و عتیقه جاتی را نگهداری می کند که به گفته خودش قدمت برخی از این اشیاء به بیش از 200 سال نیز می رسد.

این پیرایشگر مردانه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه یزد، می گوید: مدت زمان پنج سال است که در این فضای دلنشین به امرار معاش مشغول هستم و در کنار آن مجموعه ای از وسایل تاریخی را نیز نگهداری می کنم. بیشتر این وسایل را خریداری کرده ام و بخش دیگری از این آثار چشم نوازِ تاریخی را نیز اطرافیان به صورت هدیه یا فروشی به من سپرده اند.

آقابابایی با اشاره به این که حمایت هیچ نهادی را در این راستا نداشته است، می افزاید: خوشبختانه از دارایی خودم برای رونق این فضا استفاده کرده ام که البته نظر گردشگران و رهگذرانی که حتی نیازی به آرایش ندارند را نیز با دیدن وسایل موجود به حجره ام جلب و پایشان را به این فضا باز می کند.

او در مورد نامگذاری حجره اش به عنوان «آرایشگاه موزه»، می گوید: تا به حال به این موضوع فکر نکردام ولی خوشحال می شوم که در مسیر گردشگری شهرم با این حرکت گام برداشته ام و مطمئنا اگر نگاه دستگاه های مربوطه و مسئولان نیز به این امر مثبت باشد، حاضر به گسترش فضا و ایجاد ابتکاراتی جدیدتر در این حوزه هستم.

1