19 اکتبر 2019 - 14:15

بیانیه وزیر راه و شهرسازی پس از عقد قرارداد خرید هواپیما با بوئینگ

11 دسامبر 2016 - 21:20 dsfr.ir/ck7ok

بیانیه وزیر راه و شهرسازی پس از عقد قرارداد خرید هواپیما با بوئینگ
airwaysnews.com
هواپیمای بوئینگ 747 (جامبوجت) معروف به ملکه آسمان ها

وزیر راه و شهرسازی: عقد قرارداد با #بوئینگ یک روز تاریخی برای #صنعت #هوانوردی #ایران است.

قطعا امروز یک روز تاریخی است که ظرفیت اثرگذاری جدی بر صنعت حمل و نقل هوایی و از آن فراتر، امنیت ایران، منطقه  و جهان دارد. این قرارداد پس از 41 سال بین "هما" و بوئینگ امضاء می شود یک پیام روشن برای جهان دارد. علی رغم تمام جنگ افروزی هایی که اسرائیل و نیروهای داعشی  و پشتیبانان شان در منطقه دارند.

بازرگانان و فعالان اقتصادی به ویژه درصنعت حمل و نقل با امضای این قرارداد این علامت را به جهان می دهند که ما پشتیبان صلح، آرامش، امنیت و توسعه روابط انسان دوستانه و همچنین اقدام بر مبنای سیاست برد - برد هستیم، امضای این قرارداد در این شرایط که برنامه جامع اقدام مشترک در فضای سیاسی در مرحله تردید جدی قرار گرفته است، یکبار دیگر اهمیت حفاظت و مراقبت از دستاوردهای بدست آمده را گوشزد می کند.

ما امیدواریم علیرغم تغییر و تحول در دولت آمریکا که در آینده نزدیک ایجاد خواهد شد، این کشور همچنان که فعالان اقتصادی آن از سیاست مدارانش می خواهند و با امضاء این قرارداد و ایجاد تعهد ثابت کردند همچنان به تعهدات خود پایبند باشد، ما امیدواریم این پختگی و مسئولیت پذیری در جامعه سیاسی آمریکا حاصل شده باشد که فضایی فراهم کند که دنیا باور کند و جهان امیدوار باشد که با گفتگو نیز می توان به صلح رسید.

به هر روی امروز به عنوان یک روز تاریخی برای صنعت هوانوردی ایران است و ما اولین گام را برای نوسازی ناوگان هوایی برداشتیم. خرید 80 فروند هواپیما بوئینگ که به زودی با نهایی شدن قرارداد خرید 100 فروند ایرباس و 20 فروند ATR تکمیل خواهد شد، نشان از عزم جدی ما برای نوسازی ناوگان هوایی ایران دارد. مبنای کار ما در این ارتباط استفاده از ظرفیت مزیت های نسبی ایران، افزایش قدرت، رقابت در صنعت هوانوردی و بازپس گیری سهم ایران از صنعت حمل و نقل هوایی منطقه و جهان است. برای حصول به این هدف سیاست ما، رقابت تجاری درسطح بین المللی از طریق افزایش کارایی و خدمت بهتر به مردم ایران و جهان و کسب رضایت آنان است.

میزان صندلی خریداری شده طی این قرارداد معادل 50 هزار  صندلی است که بیش از دو برابر تمام صندلی های ناوگان فعال موجود است این گام نخست برای بازسازی ساختاری "هما" بود. در آینده ما شرکت "هما" را از حیثیت حقوقی و مالی نیز بازسازی نموده و سهم آن را در بازار بورس اوراق بهادار ایران و یا حتی بازارهای بین المللی در صورت اخذ مجوزهای قانونی عرضه خواهیم کرد.

صرفا طی قرارداد بوئینگ، در صنعت هوانوردی بیش از 8 هزار شغل ایجاد خواهدشد شامل مشاغل فنی، خلبانی، مهمانداری، مهندسی و تعمیرات. افزون بر این ده ها هزار شغل غیرمستقیم دیگر در مبدا و مقصد و در شهرهای دور دست ایران شکل خواهد گرفت. به گمان ما این راهکار بنیادین برای مقاوم کردن اقتصاد ایران در برابر تکانه های ملی و بین المللی است.

در پایان باید از زحمات مدیریت و تمام نیروهای کارشناسی، فنی، حقوقی و بازرگانی "هما" و سازمان هواپیمایی کشوری و هم چنین قائم مقام خود در امور بین الملل که این قرارداد تاریخی را به ثمر رساندند سپاس بگویم.

هم چنین لازم می دانم از همکاری های مدیران ارشد و کارشناسان وزرات محترم امورخارجه، وزارت امور اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز صمیمانه تشکر داشته باشم.

در نهایت باید از راهنمایی و پشتیبانی های شخصی آقای رییس جمهور جناب آقای دکتر روحانی که در تمام این فرآیند همراه ما بودند سپاسگزاری نمایم.

به امید توسعه و آبادانی ایران و سرافرازی جمهوری اسلامی ایران

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1