6 دسامبر 2023 - 04:18

تو برو سفر سلامت

11 دسامبر 2016 - 08:30 dsfr.ir/ak7o8

تو برو سفر سلامت
دنیای سفر
گفتگو با بیمه بازار، ارائه دهنده خدمات آنلاین بیمه خودرو

بررسی انواع و شرایط #بیمه #مسافرتی و #بیمه #خودرو در #سفرهای داخلی و خارجی در گفتگو با یک استارت آپ در حوزه خدمات بیمه.

سفر، همیشه خاطراتی ماندگار رقم می زند اما چرا گاه خوب و گاه بد خوانده می شود؟ خوب یا بد بودن سفر رابطه مستقیمی با ذهنیت مسافر از سفر، مقصد سفر، کیفیت محل اقامت، کیفیت و تنوع غذاهایی که خورده می شود، وسیله سفر، میزان دل سپردن به سفر و دل کندن از مبدا سفر، همراهان سفر و ده ها مورد دیگر دارد؛ همه این ها تجربه ای را برای مسافر رقم می زنند که ممکن است در یک سفر مشخص از سوی هر یک از همسفران خوب یا بد تعبیر شود. به هر حال هر چه باشد یک مسئله مهم در سفر پررنگ است؛ امنیت و سلامتی در سفر.

ایرانیان طبق یک سنت دیرینه در آغاز سفر برای یکدیگر آرزوی سلامتی می کنند و به اصطلاح آب پشت سر مسافر می ریزند که  البته این دعا برای سلامتی در سفر شامل همه چیز است از سلامت تن و روان مسافر گرفته تا سلامتی کوله بار و ره توشه اش. مسافری که تن به جاده می سپارد از محیط ایمن خانه دل کنده و آماده هر نوع خطری در راه است. اما پذیرش خطر به معنای بی تدبیری نیست. مسافر باید خود را متناسب با مقصد و راهی که در پیش دارد، آماده کند. سفر، هر چند مناظر زیبا، تجربه فرهنگ های دیگر، لذت و خنده دارد؛ اما ممکن است بیماری، مواجهه با سرما و گرما، در راه ماندگی و یا بی پولی هم داشته باشد.

در سال های اخیر، سفر به مقاصد مختلف داخلی و خارجی و به ویژه سفر با خودروی شخصی در بین هموطنان رواج یافته است. فصل آخر سال و تب و تاب خرید ماشین و برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی در پیش است. خبرنگار دنیای سفر، در گفتگو با سجاد آشوری، از اعضای استارت آپ بیمه بازار (bimebazar.ir)، ارایه دهنده خدمات بیمه خودرو، انواع و شرایط بیمه مسافرتی و بیمه خودرو در سفرهای داخلی و خارجی را بررسی کرده است.

اصولا چرا باید بیمه مسافرتی بخرم؟

این شرایط را در نظر بگیرید که به دلیل شرایط آب و هوایی و غذاهای نامناسب دچار گرمازدگی، مسمومیت و بیماری شده و نیاز به مراقبت های پزشکی دارید؛ و یا این که، چمدان خود را در فرودگاه گم کرده اید و نیاز به وسایل ضروری دارید؛ کیف پول و مدارک شما به سرقت رفته است و شما به پول و مدارک جدید نیاز دارید؛ و یا این که به دلیل بیماری یا فوت نزدیکان مجبور به بازگشت از سفر خود هستید. این مسائل بخودی خود شما را به این فکر می اندازد که به فکر راه حلی برای آن بیفتید. استفاده از بیمه مسافرتی مزایایی دارد که برطرف کننده این نگرانی هاست.

پذیرش برخی از مثال هایی که آوردید برای من سنگین است! این مزایایی که می فرمایید چیست؟

به طور مثال، اگر بیمه شده در بیمارستان بستری شود، هزینه آن تا سقف بیمه نامه قابل پرداخت است و اگر نیاز به بازگرداندن و یا انتقال به مرکز مجهز داشته باشد شرکت بیمه نسبت به انتقال وی به یک مرکز درمانی مجهز و یا بازگرداندن به کشور محل اقامتش اقدام خواهد نمود. و یا چنان چه در حین ورود شما چمدان و یا مدارک شما مفقود شود، پس از گذشت چند ساعت در صورت پیدا نشدن چمدان تان بیمه گذار شما را به هتل می‌برد و بعد از چند روز شما را به کشور مبدا به صورت کاملا رایگان باز می گرداند. اگر خدایی ناکرده بیمه شده در طول مدت سفر خود فوت نماید شرکت بیمه طرف قرارداد تمهیدات لازم را برای بازکرداندن جسد ایشان را اتخاذ می نماید. این ها همه بخشی از مزایای بیمه مسافرت خارج از کشور است.

کدام یک از شرکت های بیمه، خدمات گفته شده را در قالب بیمه مسافرتی ارائه می دهند؟

شرکت های مختلف بیمه ای مانند بیمه سامان، بیمه پارسیان، بیمه کوثر، بیمه کارآفرین، بیمه ملت، بیمه ما، بیمه پاسارگاد، بیمه نوین، بیمه دی و بیمه رازی عرضه کننده این بیمه نامه ها هستند و با شرکت های مختلف خارجی همکاری می کنند. هر یک از این شرکت ها شرایط مختص به خود را دارد که لازم است شرایط بیمه نامه به صورت کامل مطالعه شود.

مدت اعتبار بیمه نامه های مسافرتی به چه شکل است؟

از زمان خروج مسافر از کشور تا زمان بازگشت وی است، بنابراین حق بیمه مسافرتی با توجه به مدت اقامت مسافر در خارج از کشور و همچنین متناسب با پوشش های مورد نیاز تغییر خواهد کرد.

این هزینه ها حدودا چقدر است؟

لازم است مسافرانی که اقدام به خرید بیمه مسافرتی می کنند، حتما از پوشش های بیمه نامه اطلاع کامل داشته باشند. ممکن است با پرداخت هزینه ای نه چندان بیشتر، بتوان بیمه نامه ای به مراتب بهتر تهیه کرد. به طور مثال برای دو هفته اقامت در کشور اتریش، یک شرکت بیمه، بیمه نامه ای با سقف تعهد 30 هزار یورو را با قیمت 81 هزار و 900 تومان صادر می کند، اما شرکت دیگری همین بیمه نامه را با سقف پوشش 50 هزار یورو به قیمت 89 هزار تومان صادر می کند.

آیا داشتن این بیمه اجباری است؟

در بسیاری از تورهای مسافرتی، خصوصا برای افراد با سنین بالا، همراه داشتن بیمه مسافرتی برای مسافران اجباری است. هزینه این بیمه در مقایسه با هزینه های سفر بسیار اندک است، بنابراین توصیه می شود که حتما بیمه مسافرتی خریداری شود.

چقدر طول می کشد تا بیمه نامه مسافرتی صادر شود؟

صدور بیمه مسافرتی وقت چندانی از ما نخواهد گرفت، فقط باید حواسمان باشد در صورتی که قصد اقامت در کشورهای مختلف را در سفر داریم، برای هرکدام از کشورها، باید بیمه مناسب تهیه کنیم.

آیا بیمه خودروی بین الملل وجود دارد؟

بله وجود دارد. برای سفرهای خارج از مرز می توان برای خودروها بیمه کارت سبز تهیه کرد. از این بیمه می‌توان برای سفر با خودرو به کشورهای اروپایی و عراق، مراکش و تونس استفاده کنیم. کارت سبز یک گواهینامه بین المللی در زمینه بیمه شخص ثالث است که توسط رانندگانی که به طور موقت قصد عبور و تردد در کشورهای تحت پوشش آن را دارند، تهیه شده و در صورت بروز حادثه تصادف یا در صورت نیاز در مرزها و یا داخل کشورهای عضو ارائه می شود. در کشور ما این بیمه تنها توسط شرکت بیمه ایران صادر می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد بیمه کارت سبز را چگونه پیدا کنیم؟

اگر سوال بیشتری در مورد بیمه کارت سبز خودرو داشتید، می توانید به قسمت معرفی بیمه کارت سبز در سایت بیمه ایران (iraninsurance.ir) مراجعه کنید و یا با شماره های 24551202-021، اداره کارت سبز بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و 88732336-021، شعبه مطهری بیمه ایران در تهران تماس بگیرید.

قیمت این بیمه نامه چقدر است؟

قیمت بیمه با توجه به مدت اقامت در خارج از کشور و نوع خودرو که در اصل عوامل تعیین کننده ریسک خودرو هستند، تعیین می شود. برای استعلام قیمت بیمه نامه می توانید به شعبه مطهری بیمه ایران تماس بگیرید. اگر بخواهم حدودی از قیمت آن را برای شما مثال بزنم، به سفر یکی از هموطنان اشاره می کنم که هزینه تهیه بیمه کارت سبز خودروی پرادو وی در سفری شش ماهه به اروپا، یک میلیون و دویست و نود و هفت هزار تومان بود.

اگر کشور مقصد جزء کشورهای عضو کارت سبز نباشد تکلیف چیست؟

اما اگر کشور مقصد شما، جزء کشورهای عضو کارت سبز نباشد، لازم است تا پس از خروج از مرز، از آن کشور برای مدتی که قصد اقامت در آن را دارید بیمه تهیه کنید. به طور مثال، اگر می-خواهید در مرز ترکمنستان از کشور خارج شوید و به کشورهای آسیای میانه سفر کنید، پس از خروج از پایانه های مرزی لطف آباد، باجگیران و یا سرخس، می توانید از شرکت های ترکمن، اقدام به خرید بیمه شخص ثالث خودرو نمایید.

هزینه تهیه بیمه کارت سبز خودروی پرادو در سفری شش ماهه به اروپا، یک میلیون و دویست و نود و هفت هزار تومان بود.

چگونه این بیمه نامه قابل تهیه است؟

در صورتی که در تهران هستید، می توانید با مراجعه به شعبه بیمه ایران واقع در خیابان مطهری، نبش خیابان سرافراز این بیمه را تهیه نمایید اما خیلی هم جای نگرانی نیست، چون شما می توانید در مرز هم بیمه مورد نیاز برای سفرتان را تهیه کنید، ظاهرا کمی گران تر!!

در صورتی که خدایی ناکرده اتفاقی در طول سفر برای شما بیفتد و بتوانید از بیمه کارت سبز خود استفاده کنید، در کشور مقصد، صحت بیمه نامه شما از مرکز کارت سبز خودرو در ایران استعلام گرفته می شود و پس از آن می توانید اقدام به استفاده از پوشش های مالی و یا جانی آن کنید. توجه داشته باشید که قبل از تهیه بیمه نامه، لازم است مدارک مربوط به خروج خودروی شما از کشور آماده باشد.

مدارک خروج خودرو از کشور؟

بله، شامل گواهینامه بین المللی و کاپوتاژ خودرو.

چگونه باید آن ها را تهیه کنیم؟ لطفا اول از گواهینامه بین الملل شروع کنید.

برای اخذ  گواهینامه بین المللی، به یکی از نمایندگی های كانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران (taci.ir) مراجعه کنید، معمولا اغلب آژانس های مسافرتی این نمایندگی را دارند. انجام این کارها بیشتر از یک ساعت از وقت شما را نخواهد گرفت. در این گواهینامه، بسته به نوع گواهینامه ایرانی، خودرو هایی که شما مجاز به رانندگی با آن هستید، مشخص خواهد شد.

اگر برای مسیرهای طولانی، دو نفر یا بیشتر بخواهند در رانندگی به هم کمک کنند، تکلیف چیست؟

در این موارد راننده اصلی مالک خودرو است و بقیه نیز می توانند گواهینامه خود را از طریق یکی از دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، بین المللی کنند و در خارج از کشور رانندگی کنند. به عبارت دیگر، دریافت گواهینامه بین المللی مستلزم کاپوتاژ خودروی خود شخص و حتی داشتن ماشین، نیست و تمام افراد به صرف داشتن گواهینامه ایرانی و پاسپورت، می توانند گواهینامه بین المللی دریافت نمایند.

دنیای سفر

مدارک لازم جهت درخواست مجوز رانندگی بین المللی چیست؟

گواهینامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، دو قطعه عکس تمام رخ زمینه سفید 3*4، ارائه تصویر صفحه اول گذرنامه، تکمیل فرم درخواست.

دریافت گواهینامه بین المللی چقدر هزینه دارد؟

نود و پنج هزار تومان.

کاپوتاژ خودرو چیست؟

اولین قدم در مسافرت های خارجی با خودرو شخصی، کاپوتاژ خودرو یا همان مجوز خروج خودرو از کشور است. کاپوتاژ به معنی دریافت مجوز خروج برای خودرو شخصی است.

مراحل کاپوتاژ به چه صورت است؟

مراحل کاپوتاژ اتومبیل شما در صورت تکمیل بودن مدارک، حدود یک ساعت طول خواهد کشید و پس از آن برگه تردد بین المللی (کاپوتاژ) به شما تحویل داده می شود. بردن خودرو به گمرک در هنگام اخذ، تمدید یا ابطال کاپوتاژ ضروری است. در ضمن تمامی مدارک خودرو اعم از برگ سبز، سند کارخانه، کارت ماشین و مدارک شناسایی خود از قبیل گواهینامه، کارت ملی و شناسنامه را همراه داشته باشید.

معمولا برای ورود به محوطه گمرک نیاز است که برگه کاپوتاژ را به نگهبان درب ورودی نشان دهید. هر بار که از کشور خارج می شوید، یک مهر خروج و هر بار که وارد کشور می شوید، یک مهر ورود در پشت برگه کاپوتاژ خودرو ثبت می شود.

از کجا آن را تهیه کنیم؟ چقدر هزینه دارد؟

هزینه هایی که برای خروج خودرو شخصی باید بپردازید برای سال 95،  به جز هزینه گواهینامه بین الملل، مجموعا 440 هزار تومان است. برای دریافت برگه کاپوتاژ خودرو، نمایندگی های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. در تهران می توانید به خیابان خرمشهر خیابان شهید عربعلی پلاک 2، ساختمان شماره 2 کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه نمایید.

برگردیم به سراغ بیمه، آیا امکان تهیه بیمه بدنه خودرو برای سفرهای خارجی وجود دارد؟

در مورد بیمه بدنه خودرو باید گفت که داستان به گونه دیگری است. کسانی که قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند، به اختیار خود می توانند با پرداخت هزینه پوشش ترانزیت خودرو که بسیاری از شرکت های بیمه آن را دارند، بیمه بدنه را خریداری کنند. در صورت بروز تصادف هم، البته خدایی ناکرده، دریافت خسارت پس از بازگشت به ایران امکان پذیر است. پس اگر تصادف کردید، حتما از خودرو خود عکس ها و فیلم های لازم را تهیه کنید تا برای شرکت بیمه امکان برآورد خسارت وجود داشته باشد. البته بهتر است نحوه عکس گرفتن را هم از نماینده بیمه گذار، آموزش دید. زمانی هم که به ایران رسیدید، با همراه داشتن گزارش های پلیس محلی و مدارک لازم و تصاویر، برای دریافت خسارت خود به مراکز دریافت خسارت مراجعه کنید.

هزینه هایی که برای خروج خودرو شخصی باید بپردازید برای سال 95،  به جز هزینه گواهینامه بین الملل، مجموعا 440 هزار تومان است.

و بیمه بدنه خودرو در سفرهای داخلی؟

در صورتی که مسافرت شما داخلی است، حواستان باشد که اگر الحاقیه ای برای بیمه شخص ثالث شما از طرف بیمه مرکزی ابلاغ شده است، حتما آن را به موقع پرداخت کرده باشید. اگر خودروی شما بیمه بدنه هم داشته باشد، که چه بهتر. بیمه بدنه خودرو خیال شما را از بابت خطرهایی که ممکن است در سفر پیش آید راحت می کند. به عنوان مثال در ماه های آخر سال و در جاده های کوهستانی و پر پیچ و خم استان هایی مانند مازندران و البرز، افتادن سنگ و سنگ ریزه روی ماشین، اوقات برخی از هموطنان را ناخوش می کند. در صورتی که استفاده از بیمه بدنه خودرو، می تواند خسارت های وارد شده به اتومبیل را پوشش دهد و حال خوش سفر را همچنان حفظ کرد.

اجاره خودرو در سفر به چه صورت است؟

در سفرهای داخلی، خصوصا در مناطق آزاد که اجاره خودرو مرسوم تر است با وثیقه گذاشتن مقدار مشخصی پول و مدارک شناسایی امکان اجاره خودرو وجود دارد. اما در سفرهای خارجی، بیشتر موسسه های کرایه اتومبیل، علاوه بر داشتن گذرنامه معتبر، وجود Credit Card را برای اجاره اتومبیل لازم می دانند که خب، کمتر کسی پیدا می شود آن را داشته باشد. البته هستند موسساتی که Debit Card هم برای اجاره اتومبیل می پذیرند که طبیعتا  تعدادشان خیلی کمتر است و هم این که لازم است تا شما در Debit Card خود، مقدار مشخصی پول داشته باشید.

گفتگوی من با آقای آشوری و همکاران ایشان پس از این به سوالات خاص و پیچیده رسید که پرداختن به آن ها از حوصله این گزارش خارج است. امیدوارم خوانندگان دنیای سفر، از طریق سایت های معرفی شده یا صفحه پرسش و پاسخ سایت بیمه بازار پیگیر موارد جزیی تر باشند.

در دوره ای که انجام سفر خارجی و خرید ماشین، کارکردی فراتر از یک پدیده عادی یافته اند و به عنوان یک ارزش اجتماعی و معیاری برای موفقیت تلقی می شوند، ترغیب مردم به توجه به سلامتی در سفر، تهیه بیمه مسافرتی و بیمه بدنه خودرو که اغلب هموطنان به دلیل بار مالی یا خدمات نامشخص بیمه گذاران از خرید آن طفره می روند در نوع خود جالب توجه است.

دیدگاه ها

  • علی 15 فوریه 2017 - 11:53

    این بیمه های مسافرتی واقعا پول میدن؟

1