10 ژوئن 2024 - 04:49

ادامه کاوش ها در پاسارگاد با همکاری فرانسه

1 دسامبر 2016 - 16:00 dsfr.ir/au0vn

ادامه کاوش ها در پاسارگاد با همکاری فرانسه
م.ر هنرکار
پایگاه میراث جهانی پاسارگاد

سرپرست هیات باستان شناسی ایران در مجموعه جهانی پاسارگاد گفت: فصل دوم کاوش های باستان شناسی هیات های مشترک ایران و فرانسه در پاسارگاد با بررسی ساختارهای مسکونی در این مجموعه در حال انجام است.

کوروش محمدخانی بیان کرد: فصل دوم کاوش های باستان شناسی هیات مشترک ایران و فرانسه از آبان 95 با حضور کارشناسان در محوطه تاریخی پاسارگاد آغاز شد و تا اواسط آذرماه جاری ادامه دارد. در این فصل از همکاری ها نتایج جدیدی از فعالیت های باستان شناسی در محوطه پاسارگاد به دست آمده به طوری که در این فصل از همکاری ها ساختارهای مسکونی از دوره فراهخامنشی شناسایی شده است. در این فصل تاکنون 40 هکتار از محوطه پاسارگاد بررسی ژئوفیزیک شده و حدود 20 هکتار از محوطه مجموعه جهانی پاسارگاد به روش الکترومغناطیس و 20 هکتار دیگر به روش مغناطیس سنجی مورد بررسی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: همچنین در این فصل در محوطه دشت پاسارگاد بخشی از شهر باستانی پاسارگاد و گورهای فرا هخامنشی در اطراف دشت پاسارگاد مورد شناسایی قرار گرفته است. و با بیان اینکه بررسی مطالعات مدیریت آب در دشت پاسارگاد و مطالعات میان رشته ای زمین و باستان شناسی نیز در حال انجام است ادامه داد: یافته های مادر این فصل به وسیله توپوگرافی، ژئوفیزیک و عکاسی هوایی ثبت و تایید شده است.

فعالیت های این فصل از همکاری های باستان شناسی مشترک ایران و فرانسه با حضور هفت تیم متخصصان بخش های مختلف در حال انجام است. همچنین بیش از 20 نفر از متخصصان و کارشناسان ایرانی در این فصل با کارشناسان فرانسوی در این مجموعه همکاری می کنند.

اعلام نتایج کاوش های فصل اول

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: فصل اول کاوش در محوطه پاسارگاد توسط کارشناسان ایران و فرانسه پاییز سال گذشته انجام شدکه به زودی نتایج آن اعلام می شود. حمید فدایی افزود: این گروه از کاوشگران ایرانی و فرانسوی در پایان هر فصل کاوش، ملزم به ارائه گزارش فعالیت های انجام شده به پایگاه میراث جهانی پاسارگاد هستند و این گزارش ها باید مبتنی بر مطالعات مختلف و تحلیل تصاویر ژئوفیزیک در هر فصل باشد. قرار است در فصل دوم بررسی های کاوشگران ایرانی و فرانسوی که از آبان ماه 95 آغاز شده، گزارش و نتایج فصل قبل، پردازش و اعلام شود.

فدایی اظهارداشت: گروه فرانسوی متشکل از کارشناسان و متخصصان حوزه های نقشه برداری و کارتوگرافی، باستان شناسی و متخصص سفال، زمین باستان شناسی و دیرین گیاه شناسی است که با کارشناسان ایرانی در حوزه های مختلف به صورت مشترک در حال انجام کار هستند. این کاوش ها توسط هیات مشترک ایرانی و فرانسوی در قالب تفاهم نامه پژوهشی منعقده بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مرکز خاورمیانه باستان دانشگاه لیون فرانسه، مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه (CNRS) برای یک دوره پنج ساله در محوطه میراث جهانی پاسارگاد انجام می شود.

او، فعالیت های مورد نظر در برنامه پنج ساله همکاری مشترک دو هیات ایرانی و فرانسه را در چهار بخش شامل اندازه گیری های ژئوفیزیک، بررسی پیمایشی و نقشه نگاری (کارتوگرافی)، مطالعات زمین شناسی و مطالعات دیرین گیاه شناسی بیان کرد. فدایی عنوان داشت: فعالیت این دو هیات با حضور مداوم کارشناسان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در بخش های مختلف انجام می گیرد.

فعالیت هیات کاوش فرانسه در قالب تفاهم نامه برنامه پژوهشی مشترک ایران و فرانسویان، با همکاری کارشناسان کشور فرانسه و پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در بخش های مختلف انجام می گیرد و قرار است فعالیت ها در این تفاهم نامه با همکاری کارشناسان کشور فرانسه و پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به صورت مشترک در هر یک از حوزه های تخصصی دنبال شود. مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، مجموعه ای از سازه های باستانی بر جای مانده از دوران هخامنشیان است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرار دارد.

این مجموعه دربرگیرنده ساختمان هایی همچون آرامگاه کوروش،مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.
نام اصلی شهر پاسارگاد چیزی شبیه ' پَسَرگَد' بوده و نام پاسارگاد از اسم قبیله شاهان پارسی یعنی قبیله 'پاسارگاد' گرفته شده است.
سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود و خاندان پارس به رهبری کوروش دوم از سال 529 تا 559 پیش از میلاد بر ایران حکومت می کردند.
مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، پنجمین مجموعه ثبت شده ایران است که در سال 1383خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در 110کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1