نوسازی ناوگان هوایی 7/5 میلیارد دلار می خواهد

14 ژوئیه 2015 - 09:00 dsfr.ir/q58tt

ناوگان حمل و نقل هوایی مسافر در برنامه ای 5 ساله به اختصاص حداقل 7/5 میلیارد دلار (1/5 میلیارد دلار در سال) با بازپرداخت حداقل 10 ساله و نرخ سود مناسب نیاز دارد.

سال های گذشته اقداماتی برای تسهیل ورود هواپیما به کشور در دولت های مختلف به عمل آمده که به دلیل وجود موانع تحریم، برای اجراء با محدودیت های بسیاری رو به رو بوده است.

بررسی ها نشان می دهند که در حال حاضر با شکاف قابل توجه بین عرضه و تقاضا در حوزه ناوگان مواجه هستیم؛ به عبارت دیگر با حدود 150 فروند هواپیمای فعال باید پاسخگوی بازاری با استعداد 300 فروند باشیم.

این در حالی است که به دلیل فرسودگی ناوگان و غیراقتصادی بودن تعمیرات به طور متوسط سالانه 10 تا 15 فروند هواپیما نیز از رده عملیاتی خارج می شوند که در صورت وارد نشدن هواپیماهای جایگزین حداقل به همان تعداد به ناچار با محدودیت و کاهش پرواز به بسیاری از نقاط کشور روبرو خواهیم بود.

علاوه بر این، محدودیت تعداد ناوگان در شرکت های هواپیمایی با وجود هزینه های فزاینده موجب غیراقتصادی شدن این فعالیت در برخی شرکت های دولتی از جمله ایران ایر و آسمان شده، همچنین این نبود تعادل بین عرضه و تقاضا مشکلات عدیده ای در نظم بازار از جمله بازار سیاه و گرانفروشی را دامن زده است.

در حال حاضر گلوگاه اصلی توسعه بخش نداشتن ناوگان مناسب به تعداد مورد نیاز است. به عبارت دیگر، اولین اولویت بخش برای برون رفت از چالش های موجود، تسهیل ورود هواپیمای مناسب به کشور است.

در سال های گذشته برخی شرکت های هواپیمایی با کسب تجربیات لازم برای دور زدن تحریم اقدام به ورود هواپیما کرده اند ولی ترغیب آنها به ورود هواپیماهایی با شرایط سنی و فنی مناسب تر که  سرمایه بالاتری را نیز نیاز دارد مستلزم حمایت و سرمایه گذاری مناسب است؛ همانگونه که کشورهای هم جوار چنین کاری را انجام می دهند.

در یک برنامه 5 ساله مبلغ حداقل 7/5 میلیارد دلار (1/5 میلیارد دلار در سال) با بازپرداخت حداقل 10 ساله و نرخ سود مناسب بدون طی تشریفات وقت گیر در بانک های عامل و صندوق توسعه ملی به امر توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل هوائی مسافر اختصاص یابد.

در این صورت می توان انتظار داشت که با ورود سالانه حداقل 30 فروند هواپیمای جدید، در 5 سال آینده نه تنها سن متوسط ناوگان به نحو قابل ملاحظه ای کاهش یابد که ناوگان هوائی کشور توانایی پاسخگویی به انتظارات بازار را در حد قابل قبولی خواهد داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1