معاون صنایع دستی:

مشکلات حقوقی خانه های صنایع دستی را رفع می کنیم

16 نوامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/a3526

مشکلات حقوقی خانه های صنایع دستی را رفع می کنیم
خبرگزاری میزان
بهمن نامورمطلق

فرم خانه های صنایع دستی را معاونت صنایع دستی در دولت یازدهم شکل داد که کمی مشکل حقوقی دارد و در حال رفع این مشکلات با کمک سازمان بازرسی کل کشور هستیم.

"معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور"

بهمن نامورمطلق در گفت و گو با ایسنا، درباره این که چطور می تواند به حفظ خانه های صنایع دستی در استان ها و حضور صنعتگران در آن ها کمک کند، بیان کرد: سه سال پیش، خانه صنایع دستی ای وجود نداشت. طرح راه اندازی خانه های صنایع دستی و در کنار آن، طرح خانه های خلاق و بازارچه های صنایع دستی در این دولت مطرح شد. در حال حاضر ده ها مکان و فضا را به صنایع دستی اختصاص داده و برای این کار در نظر گرفته ایم؛ اما برخی از این فضاها از جمله خانه محسنی در بهبهان با مشکل حقوقی مواجه شده است.

او ادامه داد: متاسفانه صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی قبل از دستور مسعود سلطانی فر - رئیس سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - مبنی بر این که بناهایی که در آن ها هنرمندان صنایع دستی فعالیت می کنند، حق تغییر کاربری ندارند، این خانه را به مزایده گذاشت و واگذار کرد. وقتی ما به خودمان آمدیم که کار از کار گذشته بود و باید کاری می کردیم تا صنعتگران بتوانند همچنان در این خانه باقی بمانند یا فضای دیگری را به آن ها اختصاص می دادیم.

نامورمطلق اظهار کرد: فضای دیگری که بتوانیم آن را در بهبهان در اختیار صنعتگران بگذاریم وجود نداشت. بنابراین با سرمایه گذار صحبت کردیم تا آن فضا را با قیمت بسیار پایین در اختیار صنعتگران قرار دهد. حتی ما برای آن که این پیمان را هم نقض کنیم تلاش کردیم، اما از نظر قانونی، این امر امکان پذیر نبود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور ادامه داد: قرار شد صنعتگران با قیمت بسیار پایین همچنان در این خانه حضور داشته باشند، سرمایه گذارهم با این موضوع موافقت کرده بود اما گاهی صنعتگران ترجیح می دهند به صورت رایگان فضایی را در اختیار داشته باشند که این امر در برخی موارد ممکن نیست. ما سعی می کنیم فضاهایی را که در اختیار داریم، با قیمت پایین در اختیار هنرمندان قرار دهیم که آن ها هم بعد از مدتی، همان فضا را در اختیار صنعتگران دیگر قرار دهند، پس باید گاهی خواسته های مان را متعادل کنیم.

او با بیان این که هنوز هم در جست وجو و افزایش فضاهای تازه برای تولید، ترویج و فروش هستیم، گفت: متاسفانه در برخی از موارد با مشکل حقوقی برخورد کرده ایم و این امر به معنای این که می خواهیم فضا را از کسی بگیریم نیست. رئیس سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با صراحت گفته بود که فضاهایی را که هنرمندان در آن ساکن هستند، نگیرید و این اتفاق طی پیگیری های ما در معاونت صنایع دستی صورت گرفت.

نامورمطلق افزود: در حال حاضر ده ها بازارچه صنایع دستی در ایران داریم که به عبارتی نسل جدید بازارچه ها هستند. از طرفی در حال شکل دادن به طرح جدید خانه های خلاق صنایع دستی با کمک سازمان های بین المللی هستیم.

1