17 آوریل 2024 - 23:01

هتل های سنتی، ظرفیتی پایدار برای توسعه گردشگری

13 ژوئیه 2015 - 10:30 dsfr.ir/i935g

طی چند سال اخیر، ساخت هتل های سنتی در شهرهای تاریخی کشور رواج مناسبی یافته است. این هتل ها معمولا از بازسازی خانه های تاریخی ایجاد شده اند.

مسلما این هتل های سنتی که به واسطه ویژگی های ظاهری آن کمتر در دیگر کشورها مشاهده می شود برای گردشگران خارجی بسیار جذاب است، زیرا گردشگران خارجی سفر به شهرهایی چون کاشان، اصفهان و یزد را به دلیل ویژگی های تاریخی آن انتخاب می کنند در نتیجه اقامت در چنین هتل هایی نیز برای آنها به مراتب جالب تر از هتل هایی است که به شکل مدرن و امروزی ساخته می شود. گردشگران داخلی نیز بالطبع اقامت در این هتل ها را به دلیل سنتی و نوستالژیک بودن آن ترجیح می دهند.

یکی از دلایل برتری هتل های سنتی بر هتل های مدرن، معماری خانه های کویری است که به این هتل ها تبدیل شده اند. معماری خاص این خانه ها معمولا به دلیل ویژگی ها و شاخصه های آن همواره مورد توجه بوده است. وجود بخش هایی چون آب انبارها و بادگیرها نشانگر معماری منحصر به فرد خانه های این مناطق است که در هیچ جای دنیا نمونه آن وجود ندارد.

در واقع این خانه ها با چنان هوشمندی ساخته شده اند که پاسخگوی دو دمای بسیار سرد و گرم هستند؛ در تابستان ها ساکنان را از گرما و در زمستان از سرما در امان نگه می دارند. در حال حاضر در کاشان حدود 8 هتل سنتی وجود دارد که در برخی از آنها کارگاه های صنایع دستی نیز دایر است و وجود این کارگاه ها برای گردشگران بسیار جذاب است.

طی چند سال اخیر با راه اندازی این هتل ها شغل های جدیدی نظیر آیینه کاری و مقرنس کاری که در گذشته رواج داشت در این شهرها دوباره احیا و زنده شد که می توان از آن به عنوان یکی از ظرفیت های این بناهای تاریخی نام برد.

از آنجا که ساخت هتل و اقامتگاه های گردشگری مناسب از ملزومات صنعت گردشگری است، از این رو این صنعت زمانی پایدار خواهد ماند که علاوه بر فراهم بودن زیرساخت ها و تسهیلات، شرایط برای تربیت نیروی ماهر خصوصا در بخش هتلداری آن هم در شهرهای تاریخی و گردشگرپذیر فراهم شود.

آنچه مسلم است، این نهضت نیاز به حمایت دولت دارد تا از ظرفیت این خانه های تاریخی به عنوان منبع درآمدی برای کشور استفاده کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « جام جم آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1