3 اکتبر 2021 - 19:28
معاون صنایع دستی خبر داد:

دهکده صنایع دستی ایران در تهران احداث می شود

2 نوامبر 2016 - 15:30 dsfr.ir/483pu

دهکده صنایع دستی ایران در تهران احداث می شود
مازنی خبر
دهکده صنایع دستی مازندران

معاون صنایع دستی کشور از راه اندازی دهکده صنایع دستی در تهران خبر داد و گفت: این دهکده به شکل نقشه ایران است و در هر بخش نقشه، صنایع و آداب و رسوم همان منطقه عرضه می شود.

بهمن نامورمطلق در گفتگو با خبرنگار مهر به گسترش دهکده های صنایع دستی در ایران اشاره و بیان کرد: این دهکده ها با هدف ترویج و فروش صنایع دستی راه اندازی می شوند و قرار نیست که ما یک نسخه واحد را برای همه جای ایران تجویز کنیم بلکه قرار است هر منطقه با توجه به فرهنگ، شرایط اقلیمی و بضاعت های خود، فضایی را به ساخت و تجهیز دهکده های صنایع دستی اختصاص دهد.

معاون صنایع دستی کشور از شکل گیری یک دهکده صنایع دستی در نزدیکی تهران خبر داد و افزود: قرار است این دهکده به شکل نقشه ایران باشد و در هر بخش از این نقشه صنایع دستی و آداب و رسوم مربوط به همان قسمت اجرا شود و به نمایش درآید. برای مثال همزمان با برگزاری جشن آش در زنجان و جشن انگور در ارومیه، این مراسم در همان نقطه از نقشه ایران اجرا شود یا در محلی از نقشه که متعلق به استان گیلان است، صنایع دستی گیلان و در بخش مربوط به اصفهان، هنرهای سنتی این منطقه به نمایش گذاشته شود.

نامورمطلق در پاسخ به اینکه راه اندازی یک دهکده صنایع دستی به شکل نقشه ایران به اختصاص فضایی بزرگ نیاز دارد و این مساله اجرایی شدن طرح را به تعویق می اندازد گفت: طرح اولیه این دهکده به تصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رسیده و نام های به معاونت روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و همچنین سازمان منابع طبیعی ارسال شده؛ امیدوارم سازمان ها و نهادهای مرتبط به ویژه شهرداری و استانداری ما را در اجرایی کردن این طرح یاری کنند.

او به ارتباط میان صنایع دستی و گرشگری اشاره و بیان کرد: اگر این دهکده در نزدیکی تهران راه اندازی شود، اتفاق خوشایندی است چراکه فضا و فرصتی در اختیار مردم می گذارد که هم تفریح کنند و لذت ببرند، هم با آداب و رسوم و موقعیت جغرافیایی استان های مختلف ایران آشنا شوند و هم صنایع دستی هر منطقه را بشناسند و خرید کنند.

نامورمطلق در پاسخ به اینکه الگوی مورد نظر معاونت صنایع دستی در طراحی این دهکده چه بوده گفت: ما به موزه میراث روستایی گیلان توجه داشته ایم. گردشگران با ورود به این فضا با سبک معماری، سنت ها، انواع غذاها، لباس و صنایع دستی گیلان آشنا می شوند. ما دلمان می خواهد با شکل گیری دهکده صنایع دستی در نزدیکی تهران، آن الگوی موفق را گسترش دهیم و گردشگران داخلی و خارجی را با بخش های مختلف این کشور آشنا کنیم.

1