21 ژوئن 2024 - 02:20

تهران و سارایوو خواهرخوانده شدند

1 نوامبر 2016 - 16:00 dsfr.ir/co448

تهران و سارایوو خواهرخوانده شدند
mashreghnews.ir
خواهرخواندگی میان تهران و سارایوو

در مراسمی با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران و ایوو کومشیچ شهردار سارایوو پیمان خواهرخواندگی میان تهران و سارایوو به امضا رسید.

سارایوو بیست و سومین شهر جهان است که با تهران پیمان خواهرخواندگی بسته است. این پیمان بستر همکاری های 2 شهر در حوزه های فرهنگی، گردشگری، فنی، اقتصادی و خدماتی را فراهم می کند.

در این مراسم شهردار تهران با اشاره به سابقه و روابط خوب و برادرانه شهروندان تهران با مردم بوسنی و هرزگوین در دوران جنگ و درگیری این کشور، گفت: در آن دوران مردم کشور ما کمک های انسان دوستانه و حمایت های بسیاری از مردم بوسنی و هرزگوین داشتند. به گفته قالیباف، تهران درهفته گذشته میزبان رئیس جمهور کشور بوسنی و هرزگوین بود و در این هفته نیز میزبان شهردار سارایوو پایتخت این کشور است بنابراین ما به عنوان شهرداران 2 پایتخت وظیفه داریم که ارتباطات خوبی بین 2 شهر برقرار کنیم و سابقه ذهنی مثبت و پیوندهای تاریخی را با توسعه روابط خوب میان تهران و سارایوو تعمیق دهیم.

ایووکومشیچ، شهردار سارایوو نیز گفت: با امضای این توافقنامه، دوستی صمیمی بین 2 شهر را به اثبات می رسانیم و بر توسعه روابط بین تهران و سارایوو تأکید می کنیم و این تفاهمنامه فضای مناسبی برای گسترش روابط در حوزه های مختلف ازجمله حوزه های فرهنگی و علمی بین مردم سارایوو و تهران ایجاد خواهد کرد.

بنابراین گزارش شهردار سارایوو از شهردار تهران برای سفر به این شهر دعوت کرد و گفت: نمی توانیم حمایت های ایران در زمان جنگ را فراموش کنیم، چون کمک های مردم ایران در آن شرایط سخت جنگی نشان دهنده میزان دوستی آنها با مردم ما بوده است.

برگزاری هفته فرهنگی تهران و سارایوو در 2 پایتخت

در حاشیه آیین امضای توافقنامه همکاری میان تهران و سارایوو قالیباف در جمع خبرنگاران از برگزاری هفته فرهنگی تهران و سارایوو در پایتخت 2 کشور خبر داد و گفت: با توجه به آشنایی و قدمت روابط مردم ایران و بوسنی و هرزگوین ضروری است همکاری میان 2 شهر بیش از پیش گسترش پیدا کند. وی اظهار امیدواری کرد که با امضای این پیمان خواهرخواندگی همکاری های فرهنگی و گردشگری میان تهران و سارایوو بیشتر شود چرا که در حوزه گردشگری فرصت های خوبی در سارایوو وجود دارد و مردم این شهر نیز علاقه مند به اینگونه ارتباطات فرهنگی و گردشگری هستند.

ایووکومشیچ، شهردار سارایوو نیز طی سخنانی با خبرنگاران، تهران را شهری بسیار بزرگ خواند و گفت: بازدید از همه نقاط تهران بسیار مشکل است چون این کلانشهر خیلی بزرگ است و خطوط متروی آن قادرند در یک روز به اندازه نیمی از جمعیت بوسنی و هرزگوین مسافر جابه جا کنند. وی با اشاره به بازدیدش از مرکز کنترل ترافیک شهرداری تهران گفت: در این بازدید از نحوه مدیریت ترافیک شهر 10 میلیون نفری تهران به وجد آمدم چون مدیریت ترافیک جزو دغدغه های تمامی شهرداران شهرهای بزرگ است.

شهردار سارایوو ضمن اشاره به فرهنگ غنی و تمدن 7 هزار ساله ایران و مقایسه آن با تمدن 2 هزار ساله اروپا گفت: در روزهای آتی قصد دارم از بناهای فرهنگی و تاریخی تهران بازدید کنم. معتقدم این مراکز فرهنگی سمبل و محتوای شهر تهران به شمار می روند. وی همچنین برظرفیت بسیار بالای همکاری 2 کشور به ویژه در زمینه گردشگری و به نمایش گذاشتن محصولات فرهنگی در کنار همکاری های علمی تأکید کرد و گفت: ایجاد فضای مناسب به منظور توسعه همکاری های تجاری میان 2 شهر نیز ازجمله برنامه های ما در آینده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1