نگرانی اسپانیایی ها از توسعه ناپایدار توریسم

25 اکتبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/q59dd

نگرانی اسپانیایی ها از توسعه ناپایدار توریسم
gardeshgarha.com
مادرید/ اسپانیا

با هجوم گردشگران از کشورهایی که در مدت اخیر درگیر حملات تروریستی بودند، اسپانیا تابستانی رویایی را در عرصه جذب گردشگران بین المللی تجربه کرد.

اسپانیا موفق ترین تابستان 15 سال اخیر در عرصه گردشگری را سپری کرده و حالا نسبت به آینده مقاصد توریستی خود نگران است. این کشور که همواره از مقاصد مهم گردشگری در دنیا به شمار می رفته، در ماه های گذشته توانست علاوه بر جذب گردشگران خودش، گردشگران دیگر کشورهایی را که به دلایل مختلف دچار چالش شده بودند، به سمت خود بکشاند.

با هجوم گردشگران از کشورهایی که در مدت اخیر درگیر حملات تروریستی بودند، اسپانیا تابستانی رویایی را در عرصه جذب گردشگران بین المللی تجربه کرد و مجموعه ای از عوامل چون کاهش نرخ سود، بهای بنزین و ناآرامی در دیگر کشورهای مدیترانه ای به نفع مناطق ساحلی اسپانیا تمام شد.

رئیس کمپانی گردشگری Exeltur اسپانیا معتقد است ایجاد مجدد چنین شرایطی بسیار دشوار است. به گفته خوزه لوئیس زوردا، از میان 75 میلیون گردشگری که پیش بینی می شود در سال جاری میلادی از اسپانیا دیدن کنند، نزدیک به چهار میلیون از گردشگرانی هستند که پیش از این به کشورهایی چون ترکیه و مصر نیز سفر کرده اند. پیش بینی می شود صنعت گردشگری اسپانیا در سال 2016 شاهد رشد سالانه 4/ 4 درصد در مقایسه با چشم انداز رشد 2/ 3 درصدی برای کل اقتصاد این کشور باشد که این رقم در 15 سال اخیر بی سابقه بوده است.

در هشت ماه نخست 2016، اسپانیا شاهد رشد 10 درصد گردشگری در مقایسه با سال قبل از آن بوده و در مجموع 5/ 52 میلیون نفر از این کشور دیدن کرده اند. در این میان بریتانیایی ها پرشمارترین حضور را به خود اختصاص داده اند. در همین حال، منطقه شمالی کاتالونیا پربازدیدترین منطقه گردشگری در اسپانیا است که یک چهارم از مجموع توریست های ورودی به این کشور را به خود اختصاص می دهد.

در حد فاصل ماه های ژانویه تا اوت در مجموع 5/ 12 میلیون گردشگر بین المللی از شهر بارسلون و دیگر مناطق ساحلی آن دیدن کردند. پس از کاتالونیا، منطقه بالئاری که یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا و یکی از ۵۰ استان آن به شمار می آید، در جایگاه دوم حضور گردشگران قرار دارد و پس از جزایر قناری محبوب ترین منطقه گردشگری اسپانیا است.

چالش های پیش روی گردشگری اسپانیا

در سال 2015 در مجموع 68 میلیون گردشگر اسپانیا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردند و موجب شد این کشور پس از فرانسه و آمریکا در جایگاه سوم پربازدیدترین کشورهای جهان قرار گیرد، اما این صنعت با نگرانی هایی نیز روبه رو است. توریسم تجاری در این کشور به سبب بلاتکلیفی سیاسی با افت همراه بوده و اسپانیا پس از دو انتخابات ناتمام، 10ماه است که دولتی با اختیار تام ندارد. مهم تر آنکه گردشگران در مقایسه با سال گذشته کمتر هزینه می کنند و میزان هزینه آنها 2تا 6 درصد کاهش داشته است. در عین حال، آنها مدت زمان کمتری را نیز در اسپانیا سپری می کنند.

در این باره استاد دانشگاه کسب وکار و تجارت مادرید معتقد است روند کلی به سمت صرفه جویی در هزینه ها است. فیلیپ موسکوزو می گوید: «بسیاری از گردشگران تلاش می کنند برای سفر از ایرلاین های ارزان قیمت و روش های جایگزین اقامت مانند Airbnb، وب سایتی که مردم در آن خانه ها و مکان های اقامتی خود را کرایه می دهند و دارای دو میلیون اقامتگاه ثبت شده در 191 کشور جهان است، استفاده کنند؛ پدیده ای که زیان زیادی به هتلداران وارد کرده است.»

براساس این گزارش، در طول دو سال گذشته شمار اقامتگاه های معمول برای توریست ها 6/ 1درصد افزایش داشته؛ درحالی که استفاده و اجاره اقامتگاه با استفاده از وب سایت هایی چون Airbnb حدود 75 درصد رشد داشته است. از سوی دیگر مقاصد محبوب گردشگری اسپانیا چون بارسلون و جزایر بالئاری به نقطه اشباع رسیده اند که در برخی موارد مشکلات زیست محیطی ایجاد کرده است.

مارگالیدا مایورکا، از فعالان محیط زیست در جزیره مایورکا، معتقد است زیرساخت های این جزیره قادر به مقابله با تاثیرات فصل گردشگری تابستان نیست؛ به عنوان مثال امسال آب های آلوده به یک پارک طبیعی در شمال جزیره راه یافت و تصفیه خانه ها نیز درست کار نمی کردند. حالا به همین دلایل، مسوولان گردشگری اسپانیا در تلاش هستند تمرکز این صنعت را از کمیت به سوی کیفیت تغییر دهند و توجه بیشتری به میراث این کشور نیز داشته باشند. یکی از راه حل ها جذب بیشتر گردشگران آسیایی است که بیشتر به خرید علاقه دارند تا آفتاب گرفتن در سواحل.

با وجود این، صنعت گردشگری اسپانیا در مدت اخیر سودهای فراوانی از سواحل و آفتاب برده و بعید است به راحتی مدل های خود را تغییر دهد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بسیاری از کشورهای پیشرفته در صنعت گردشگری به لزوم توسعه پایدار این صنعت می اندیشند و به همین دلیل، سعی می کنند راهکارهایی را برای دستیابی به این مهم به کار گیرند تا بتوانند در بلندمدت از عواید اقتصادی گردشگری بهره بگیرند. حالا اسپانیا نیز فریفته رشد چشمگیرش در این عرصه نشده و به فکر جبران چالش های پیش رو در این زمینه است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1