29 ژانویه 2023 - 16:25

گردشگری در هفته ای که گذشت

7 آوریل 2015 - 20:15

اولین هفته کاری سال نو، تحت شعاع مذاکرات ایران و 5+1 قرار داشت و گردشگری نیز از آن بی نصیب نبود. آیا مسیر رونق گردشگری ایران از لوزان می گذرد؟

دنیای سفر: اولین هفته کاری سال نو، تحت شعاع مذاکرات ایران و 5+1 قرار داشت و گردشگری نیز از آن بی نصیب نبود. درست بعد از اعلام تفاهم اولیه، حجم زیادی از اخبار و مقالات به تاثیر توافق احتمالی ایران و قدرتهای هسته ای بر گردشگری کشور اختصاص یافت. گزارشهای متناقض از آمارهای نوروزی نیز بسیار مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. در این هفته همچنین سفر اردوغان به ایران و همراهی وزیر گردشگری ترکیه با وی و صدور توریست کارت از دیگر رویدادهای مهم هفته بودند. تغییر نرخ تاکسی ها و قطارها و اتوبوسهای بین شهری نیز از اخبار تاثیرگذار بر بدنه گردشگری کشور بودند.

مسیر رونق گردشگری ایران از لوزان می گذرد؟

در ساعات پایانی شامگاه سیزدهم فروردین، زمانی که اغلب مسافران نوروزی در تدارک بازگشت بودند محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان سوئیس بیانیه ای را قرائت کردند که خبر از نزدیک شدن ایران و 1+5 به توافق هسته ای می داد. توافقی که در صورت نهایی شدن می تواند تاثیر مثبتی بر گردشگری ایران داشته باشد. خروج ایران از انزوا، ترسیم چهره ای امن از کشورمان، تسهیل تبادلات مالی و انعقاد قراردادها از اثرات احتمالی این توافق خواهد بود. بازگشت ایران به جامعه جهانی برای صنعت گردشگری اهمیت زیادی دارد، چرا که این صنعت همواره نسبت به مقولاتی مانند امنیت حساسیت نشان می دهد و در صورتی که گردشگران از امنیت مقصد اطمینان داشته باشند راحت تر به آنجا سفر خواهند کرد. همچنین در غیاب ایران دیگر کشورهای منطقه چون ترکیه و امارات گوی سبقت را ربوده و گردشگری خود را توسعه دادند. حال ایران می تواند از تجارب این کشورها استفاده کرده و در ارتباط نزدیک با آنها تورهای ترکیبی تشکیل دهد تا گردشگران این کشورها را جذب کند.

مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز باید از این موقعیت استفاده لازم را ببرند، البته نامه رییس سازمان به رییس جمهور و وزیر امور خارجه برای تقدیر از مذاکرات نشان داد که مسئولان به این مهم توجه دارند، انتخاب شعاری متناسب با شرایط جدید ایران در جامعه جهانی که قدرت اقناع گردشگران را داشته باشد و طراحی کمپین های تبلیغاتی با محوریت این شعار در کنار تقویت زیرساخت های گردشگری می تواند به شتاب بیشتر رشد صنعت گردشگری بیانجامد.

آمار مسافران نوروزی در ابهام

همه ساله با پایان یافتن تعطیلات نوروزی، مسئولان مختلف آمار مربوط به مسافران و مسائل مربوط به آن را اعلام می کنند. اما امسال تفاوت هایی در آمار ارائه شده توسط مسئولان وجود داشت. ابتدا رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد که از 28 اسفند تا 14 فروردین تعداد ۶۰ میلیون و ۸۴ هزار نفر اقامت در شب به ثبت رسیده است و بر این اساس حدود 15 میلیون ایرانی در این دوره به مسافرت رفته اند. این آمار توسط معاون گردشگری سازمان تکذیب شد، وی تاکید کرد اعلام آمار 15 میلیون مسافر تحلیل رسانه ها بوده است.

نکته دیگر تاکید مسئولان بر افزایش 5 درصدی آمار مربوطه بود، افزایشی که مشخص شد ناشی از لحاظ کردن مسافران هفت منطقه آزاد بوده است.

اردوغان در تهران؛ مسیر گردشگری ایران ترکیه هموار می شود؟

سفر مقامات عالیرتبه کشورهای منطقه به ایران از بعد بین المللی برای ایران حائز اهمیت است و در بازسازی چهره ایران، موثر است. سفر رییس جمهور ترکیه را از این جهت باید مهم دانست. رجب طیب اردوغان در سفر خود به به تهران بر لزوم افزایش همکاری دو کشور در صنعت گردشگری تاکید کرد. وی همکاری در این زمینه را باعث بالا رفتن سطح تجارت بین دو کشور دانست. اهمیت تاکید اردوغان بر افزایش همکاری ها در صنعت گردشگری هنگامی مشخص می شود که دقت کنیم ترکیه جزو 10 کشور برتر در زمینه گردشگری است و سال گذشته میلادی بیش از 30 میلیارد دلار از این محل درآمد کسب کرده است. همچنین در حال حاضر، استانبول محبوب ترین شهر گردشگری جهان به حساب می آید. با دقت به این مسائل ایران می تواند از تجارب ترکیه در رونق صنعت گردشگری خود بهره ببرد.

رونمایی از توریست کارت ملی

با رونمایی از توریست کارت، از این پس گردشگران ورودی می توانند تا سقف 5000 دلار آن را شارژ کرده و در خریدهای خود استفاده کنند. مشکل استفاده از کارت های اعتباری بین المللی در ایران در پی تحریم ها در سال های اخیر برای گردشگران مسئله ساز شده بود و بنظر می رسد اقدامات اینچنینی بتواند خیال گردشگران خارجی را بابت استفاده از کارت های اعتباری در ایران تا اندازه ای راحت کند.
قطار گردشگران اروپایی در ایران

در پایان هفته گذشته نخستین قطار گردشگران خارجی وارد کشورمان شد. این قطار از طریق راه ریلی رازی خوی در شمال آذربایجان غربی وارد ایران شد و مسافران آن شهر یزد را برای اولین بازدید خود برگزیدند. قطار عقاب طلایی شامل 127 نفر گردشگر از کشورهای آلمان، آمریکا، انگلستان، سوئیس، ترکیه، اسپانیا، دانمارک و کشورهای آسیای جنوب شرقی است که سفر خود را از بوداپست مجارستان آغاز کرده‌اند.

در طول هفته موضوع هایی چون سفرهای زمستانی، اقامتگاهها و دستشویی های بین راهی، افزایش نرخ موزه ها و بیمه راهنمایان تور هم جسته و گریخته مورد توجه کارشناسان قرار گرفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای سفر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1