21 ژوئن 2024 - 02:26

خشکسالی ها چه تاثیری بر نقشه جغرافیایی ایران می گذارد؟

20 اکتبر 2016 - 20:40 dsfr.ir/2z2gj

خشکسالی ها چه تاثیری بر نقشه جغرافیایی ایران می گذارد؟
amazonaws.com
آیا خشکسالی در کشور 40 ساله خواهد شد؟

مسئولان ستاد مدیریت بحران استان یزد به پیامدهای خشکسالی های متوالی استان یزد اشاره و تاکید کردند: بی توجهی به موضوعات انتقال آب به استان و مدیریت منابع آبی موجود در استان، استان یزد را تا چند دهه آتی از نقشه جغرافیایی کشور محو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، "هادی هادی نسب" مدیرکل مدیریت بحران استان در جریان این بازدید با اشاره به ضرورت آگاه سازی عمومی در مورد رعایت اصول ایمنی در حوزه های مختلف، اظهار کرد: 35 دستگاه به عنوان اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران در این مورد مسئولیت دارند و ستاد مدیریت بحران نقش هماهنگی این دستگاه ها را بر عهده دارد.

وی با اشاره به خشکسالی های متوالی استان طی 16 سال گذشته، گفت: در حال حاضر 680 روستای استان یزد با مشکل جدی آب روبرو هستند که از این تعداد 320 روستا جزو روستاهای بی آب استان محسوب می شوند.

این مقام مسئول افزود: متأسفانه با وجود مشکلات جدی استان در رابطه با کم آبی، سرانه مصرف آب شرب و بهداشتی استان گاها تا سه برابر نرمال کشوری می رسد و باید بررسی شود که چرا با وجود هشدارهای مداوم مسئولان استان در رابطه با خشکسالی و بحران کمبود آب، هنوز این باور و حساسیت در مردم ایجاد نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری در بخش دیگری از سخنان خود آموزش را از جمله مهم ترین برنامه های این مدیریت در راستای ارائه خدمات مطلوب تر به آسیب دیدگان در مواقع بحرانی دانست و افزود: در شش ماهه نخست امسال 59 هزار نفر از شهروندان یزدی اعم از اداری و غیراداری در قالب 368 دوره آموزشی بیش از 12 میلیون نفر آموزش دیده اند.

این مقام مسئول، برنامه های آگاه سازی و دوره های آموزشی ستاد مدیریت بحران استان را بر اساس سند آموزشی تدوین شده توسط مدیریت بحران استان دانست.

وی با بیان این که سند آموزش مدیریت بحران در دو بخش کمی و کیفی هدف گذاری و تدوین شده است، ادامه داد: بر اساس هدف گذاری بخش کمی، طی یک برنامه چهار ساله آموزه های مدیریت بحران، بیش از 60 درصد از جمعیت آموزش پذیر استان را تحت پوشش خود قرار خواهد داد.

هادی نسب ادامه داد: بر اساس هدف گذاری کیفی سند آموزش مدیریت بحران استان، با انجام برنامه های آموزشی سند تدوین شده، استان یزد باید به استانی آماده در برابر بحران ها تبدیل شود.

این مسئول با اشاره به ظرفیت های استان یزد در حوزه آموزش مدیریت بحران، خاطرنشان کرد: استان یزد به دلیل پیشتازی در امر آموزش از سوی ستاد مدیریت بحران کشور به عنوان استان هدف آموزش در بحث مدیریت بحران در سطح کشور انتخاب شده است.

"مهران فاطمی" مسئول آموزش ستاد مدیریت بحران استان یزد نیز در این بازدید به وضعیت بارش های استان اشاره کرد و افزود: هر چند میزان نرمال بلندمدت بارش در استان یزد 100 میلی متر تعیین شده ولی متاسفانه استان کم ترین بارش های کشور در سال گذشته را به خود اختصاص داده است، ضمن این که اندک بارش های استان نیز موثر نیست و در تامین آب سفره های زیرزمینی استان هیچ نقشی ندارد.

وی با تاکید بر این که اصحاب رسانه باید بیش از پیش به مباحثی مربوط به صرفه جویی و مدیریت منابع آبی موجود در استان بپردازند، اظهار کرد: قطعاً اگر موضوع انتقال آب به استان، بحث صرفه جویی در مصرف و مدیریت منابع آبی موجود با جدیت بیش تری دنبال نشود، طی 30 تا 40 سال آینده، استان یزد از نقشه جغرافیایی کشور محو خواهد شد و این استان به بخش های کویری کشورمان اضافه می شود.

مسئول آموزش ستاد مدیریت بحران استان در بخش دیگری از سخنانش پیرامون وضعیت سیل بندهای شهر یزد نیز اظهار کرد: به دلیل اهمیت موضوع، این مقوله در دستور کار جلسه آتی شورای هماهنگی ستاد بحران استان قرار دارد.

به گفته فاطمی، عدم آگاهی برخی دستگاه ها و واگذاری های نادرست اراضی، از مهم ترین مشکلات استان در حوزه مدیریت بحران و ایجاد زیرساخت های لازم برای تامین ایمنی در برابر بحران هاست.

1