10 ژوئن 2024 - 02:32

تفاوت هتل سازی در ایران و جهان

18 اکتبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/6f6gu

مهمانسرای جهانگردی خلخال

یک هتل ساز 5 ستاره ایرانی با تشریح تفاوت های هتل سازی و هتلداری ایران و جهان گفت: هتلداری در ایران سود سرشاری ندارد اما با موقعیت اجتماعی اش می توان فرزندان را به خانه بخت فرستاد و مشغول به کار کرد.

با توجه به فضای برجام و موقعیت مناسب حضور گردشگران خارجی به ایران یکی از مولفه های مهم در این حوزه داشتن هتل های بزرگ و بین المللی برای پذیرایی از گردشگران خارجی است.

در این رابطه عزیزالله حاتمی یکی از هتل سازان 5 ستاره ایرانی در تشریح تفاوت هتل سازی در ایران با کشورهای دیگر جهان به چالش های این موضوع پرداخت و گفت: هتل سازی در ایران و خارج از کشور بسیار متفاوت است زیرا در کشورهای دیگر برای ساخت هتل به سازنده زمین مجانی می دهند و یا وام های مناسب با سود یک تا 3 درصد پرداخت می کنند و هیچ فشاری نیز به هتل ساز نمی آورند.

وی ادامه داد: اما در ایران اینگونه نیست مثلا باید زمین هتل را به شخصه خریداری کنیم و به طور مثال در تهران برای خرید زمین هتل باید 200 میلیارد تومان پرداخت کرد و در نهایت پس از مدت ها صبر و انتظار درخواست کنیم تا سازمان میراث فرهنگی از صندوق توسعه ملی برای ساخت هتل به سازنده پول و وام دهد.

حاتمی عنوان کرد: بازگرداندن وام ها در ایران نیز بسیار سخت است زیرا سودهای 27 تا 28 درصدی می گیرند و به نوعی کسی که بخواهد هتل بسازد پس از چند سال مسیر ورشکستگی را طی می کند و این یکی از دلایلی است که اقبال خارجی ها در ایران برای هتل سازی بسیار کم رونق است.

این هتلدار 5 ستاره ایرانی همچنین به مشکلات گمرکی کشورمان اشاره کرد و افزود: مثلا برخی از کالاهای مان که باید از خارج به ایران بیاید به دلیل مشکلات عدیده یا ممنوع می شود و یا باید درصد بسیار بالایی گمرکی بدهیم و جدا از همه این مسائل باید افزایش دلار هزار تومانی تا 3500 تومانی را طی این چند سال نیز به این مشکلات اضافه کرد.

حاتمی در پاسخ به این سؤال که بنابر این چه انگیزه ای باقی می ماند تا هتل سازان به شغل هلتداری ادامه دهند پاسخ داد: تنها انگیزه برای ادامه کار در این حوزه عشق به هتلداری است وگرنه در هیچ کجای دنیا ساختن هتل 5 سال طول نمی کشد. بنابر این ساخت هتل و هتلداری در کشورمان به واقع سود سرشاری ندارد کما اینکه فوایدی از جمله موقعیت های اجتماعی به وجود می آورد که می توان برای ازدواج فرزندان و اشتغال آن ها به کار گرفت. (با خنده)

این هتلدار 5 ستاره ایرانی در ادامه با ارائه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت هتل سازی و هتلداری در کشورمان گفت: یکی از بهترین کارها تبلیغات مناسب هتل ها و موقعیت های گردشگری و توریستی ایران در خارج از کشور است که یکی از وظایف مهم رایزن های فرهنگی در کشورهای مختلف خواهد بود.

حاتمی همچنین به بسترسازی برای ارتقای مسیرهای هوایی و نوسازی ناوگان هوایی کشورمان اشاره کرد و افزود: دو مقوله هتل و هواپیما نقش به سزایی در جذب گردشگر خارجی در هر کشوری علی الخصوص ایران خواهد داشت. کما اینکه آموزش پرسنل در زمینه هتلداری نیز بسیار اهمیت دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری تسنیم » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1