10 ژوئن 2024 - 05:31

کمک کپی های سه بعدی به دسترس پذیری گردشگری در اسپانیا

28 سپتامبر 2016 - 17:00 dsfr.ir/x48wt

کمک کپی های سه بعدی به دسترس پذیری گردشگری در اسپانیا
nytimes.com
کپی سه بعدی تابلوی مونالیزا در موزه پرادو

در سال 2015، پروژه نوآورانه ای برای نمایش 6 تصویر سه بعدی منتخب از نقاشی های کلکسیون موزه پرادو که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در اسپانیا است، اجرا شد.

این تصاویر می توانند با دست لمس شوند و چشم انداز نوینی را به ویژه برای اشخاصی که دچار اختلالات بینایی هستند ارائه می کنند. علاوه بر این، به دلیل افزایش ارزش این نمایشگاه، 3 مورد از این آثار در نمایشگاهی با اندازه واقعی خود به نمایش گذاشته شدند.

این کار نخستین اقدام در موزه پرادو بود که آثار هنری را برای اشخاصی که دچار اختلالات بینایی بودند، در دسترس قرار می داد. این نمایشگاه برای تمام مخاطبان گشایش یافت؛ از جمله کسانی که هیچ اختلالی در بینایی نداشتند و می خواستند تجربه احساسات جدیدی را از زاویه دید یک نابینا داشته باشند. این پروژه با استفاده از نوآوری و فناوری برای هنر و مسائل اجتماعی، در مورد مفهوم هنر برای همه مشارکت داشته است.

این نمایشگاه که از سوی بخش آموزش موزه پرادو و با حمایت بنیاد آکسا، ONCE (سازمان اسپانیایی نابینایی) و کمک و همکاری شرکت دوررو استودیوس برگزار شد، پیش تر در موزه هنرهای زیبای شهر بیلبائو اسپانیا به صورت ابتدایی آزمون شده بود و نتایج فوق العاده ای داشت. این تجربه که افراد نابینا یا کم بینا در آن از تصاویر سه بعدی لذت می بردند، برای برگزارکنندگان این موزه تاثیرگذار بود و علاوه بر آن دانش عمیق تر و پیچیده تری از اشیای هنری را نشان می داد.

پروژه موزه پرادو با همکاری متخصصان درمان اختلالات بینایی وابسته به ONCE که کیفیت اولیه این نمایشگاه را تضمین می کرد، توسعه یافت. حالا به گفته دست اندرکاران، این یک پروژه بلندمدت است که موجب می شود کارهای هنری نمایش داده شده در سال 2015 به حوزه آموزش موزه منتقل شوند یا بخشی از پروژه ای باشند که گروه هایی از افراد دارای برخی ناتوانی ها را به موزه پرادو می کشاند.

برای قابل دسترس کردن موزه برای همه، موزه پرادو و بنیاد آکسا، قطعات هنری را در شش شهر اسپانیا به نمایش خواهند گذاشت. در حال حاضر، در نهادهای فرهنگی مختلف اسپانیا، پیشنهادهای مشابهی با هدف پوشش دادن به مجموع حس های مختلف مانند بینایی و شنوایی در کنسرت ها، خوانش شعر در آهنگ های تصویری و بینایی و طعم در سلیقه غذایی مطرح شده اند. در این پروژه های جدید، رابطه میان بیان هنری و حس لامسه محدود به ایجاد مجسمه های سه بعدی یا نقش های برجسته موجود برای بازدیدکنندگانی شده است که اختلالات بینایی دارند. به این ترتیب اسپانیا توانسته است کیفیت خدمات خود به گردشگران دارای برخی ناتوانی ها را ارتقا بخشد و از آن طریق، بازدید از جاذبه های گردشگری این چنینی را برای همگان دسترس پذیر کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1