21 ژوئن 2024 - 01:44

آوای «لالایی مادرانه نوای صلح» در بناهای تاریخی می پیچد

26 سپتامبر 2016 - 13:30 dsfr.ir/zy3n3

آوای «لالایی مادرانه نوای صلح» در بناهای تاریخی می پیچد
نامشخص
تور لالایی مادرانه نوای صلح

تور «لالایی مادرانه نوای صلح» با همکاری موزه ملی ایران، کاخ موزه نیاوران و 13 منطقه تاریخی در سراسر ایران از تاریخ 6 مهرماه مصادف با روز جهانی گردشگری آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیف الله شکری دبیر دبیرخانه نوای صلح ایکوم ایران در تشریح راهبرد مفهومی این تور گفت: دبیرخانه قصد دارد هر یک از بناهای تاریخی ایران زمین را به سمفونی کهنی که بر ساخته از فکر و هنر دست نیاکان مان است تشبیه کرده و بازنمودی از این قرابت معنایی را در اماکن باستانی مورداشاره به اجرا در آورد.

وی با تاکید براین نکته که هارمونی و نظم به عنوان شالوده هنر وجوه مشترکی دارند که ماهیت هنرهای گوناگون را به یکدیگر پیوند زده و درک آنها تعامل با یکدیگر را میسر می سازند، افزود: از این منظر، هر یک از فرم های هندسی بناهای تاریخی را می توان به منزله قطعه یا نوایی موسیقایی برشمرد و از این همپوشانی ماهوی برای خلق مفاهیم جدید بهره برد، قرابت صدا و معماری در هنر به حدی محسوس است که معماری را موسیقی جامد می خوانند.

وی با اشاره به رویکرد بنیادی این دبیرخانه مبنی بر دعوت به صلح جهانی با توسل به هویت مهر مادر و تجلی آن در لالایی مادرانه به مثابه صلح آمیزترین نوایی که بشر تاکنون ساخته است، افزود: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کمیته ملی موزه های ایران و دبیرخانه نوای صلح ایکوم بر این باورند که رشته های گوناگون هنری می توانند پیوندی ناگسستنی میان میراث ملموس و ناملموس بشر و نسل هوشیار امروز ایجاد کنند.

شکری افزود: بر این اساس، «تور لالایی مادرانه نوای صلح» با همکاری موزه ملی ایران، کاخ موزه نیاوران و 13 منطقه تاریخی در سراسر ایران از تاریخ 6 مهر ماه 1395 مصادف با روز جهانی گردشگری آغاز و تا روز 28 اردیبهشت ماه 1396 مصادف با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی ادامه خواهد داشت.

به گفته وی دو برنامه نخست این کاروان صلح به شرح ذیل اجرا خواهند شد:

  • 6 مهر 1395 | محل اجرا: موزه ملی ایران | مصادف با روز خانواده، تکریم بازنشستگان و روز جهانی گردشگری
  • 7 مهر 1395 | محل اجرا: کاخ موزه نیاوران | مصادف با روز بزرگداشت شمس تبریزی

شکری گفت: «تور لالایی مادرانه نوای صلح» با پشتیبانی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کار خود را شروع کرده و اطلاعات مربوط به ادامه مسیر حرکتی این کاروان صلح از طریق سایت دبیرخانه نوای صلح ایکوم (melodyofpeace.com) و خبرگزاری ها در اختیار علاقمندان فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت بلیط کلیه اجراهای این برنامه بصورت «افتخاری و رایگان» از اول مهر ماه در تارنمای shemmeh.com در دسترس علاقمندان خواهد بود.

1