10 ژوئن 2024 - 05:34

روایت «میرور» از جاذبه های ایران برای گردشگران غربی

25 سپتامبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/dz3oe

روایت «میرور» از جاذبه های ایران برای گردشگران غربی
میثم رودکی / دنیای سفر
نمایی از مسجد شيخ لطف الله در میدان نقش جهان اصفهان

نشریه دیلی میرور در گزارشی به شرح جاذبه های گردشگری ایران و روایت رشد ورود گردشگران غربی به کشور پرداخته است.

این نشریه تنها نشریه ای نیست که پس از روی کار آمدن دولت روحانی و پس از برجام به این موضوعات می پردازد. بن رانکلین، نویسنده این گزارش دیلی میرور با اشاره به تجربه سفر خود به ایران، از بازدید خود از کویر و اصفهان و فضای وی در ادامه گزارش خود به کاهش گردشگران غربی در سال های گذشته اشاره می کند و نقش برداشته شدن تحریم ها را در ساختن پل های ارتباطی بین ایران و جهان غرب مهم می داند.

بن رانکلین می افزاید: «کشوری که دیدم بسیار متفاوت با تصویر خصمانه ای است که مدت ها است در بریتانیا نشان داده می شود و طبیعی تر، راحت تر و دوستانه تر از آن چیزی است که تاکنون تصور می کردم.»

وی در گزارش خود به جاذبه های ایران نیز توجه می کند: «ایران در سال های اخیر کمتر در کانون توجه بوده؛ به گونه ای که گنجینه های باورنکردنی آن به ندرت از سوی مسافران غربی دیده شده است.»

خبرنگار دیلی میرور جاذبه هایی مانند میدان نقش جهان که سومین میدان بزرگ جهان پس از میدان تیان آن من در چین و میدان سرخ در مسکو است، کاخ عالی قاپو و بازار اطراف آن، موزاییک کاری مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام را برای بازدید توصیه می کند و علاوه بر آن در مورد فضای دوستانه ایران می گوید: «اغلب مردم لبخند می زنند و من با محیط گرمی رو به رو شدم.»

رانکلین به گردشگری غذا و غذاهای ایرانی و رستوران های سنتی نیز اشاره و از تجربه خود در سفر به تهران و بازدید از کاخ گلستان، بازار بزرگ و بازار تجریش و رستوران های این شهر، موزه جواهرات بانک مرکزی و برخی دیگر از جاذبه ها به عنوان یادگارهایی رویایی یاد می کند. با این حال ترافیک تهران برای او بسیار نفرت انگیز بوده است.

رانکلین در نهایت دشواری های دریافت ویزا برای انگلیسی ها را نیز یادآوری می کند و می گوید: «اخذ ویزا برای ایران هزینه بر و وقت گیر است؛ اما ارزش تلاش کردن را دارد.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1