گردشگری الکترونیکی و پتانسیل های گردشگری حلال

28 اوت 2016 - 12:00 dsfr.ir/61541

گردشگری الکترونیکی و پتانسیل های گردشگری حلال
حلال ژورنال
یک گردشگر مسلمان در ساحل

نیازی جدی و مهم در زمینه جذب مسافران مسلمان به سرویس ها و خدمات از طریق به کارگیری امکانات فناوری اطلاعات وجود دارد که با توجه ویژه، امید به جذب بیشتر و بهتر مسافران مسلمان به کشورمان روز به روز بیشتر خواهد شد.

گردشگری حلال به عنوان یک مفهوم تقریبا نو در صنعت گردشگری مطرح شده است که در سال های اخیر دست اندرکاران این صنعت و به خصوص کشورهای پیشرو در گردشگری و مهمان پذیری به آن توجه ویژه ای داشته اند. این مفهوم در واقع نوع جدیدی از گردشگری نیست، بلکه یک رویکرد جدید نسبت به انواع مختلف گردشگری به شمار می رود. در حقیقت گردشگری حلال همان گونه که در تعاریف این مفهوم آمده، آماده سازی و ارائه خدمات و محصولات گردشگری و مهمان پذیری به نحوی است که به قواعد و چارچوب های اعتقادی و دینی مسلمانان توجه و با در نظر گرفتن آن شرایط، تمام محصولات و خدمات مورد نظر را ارائه می کند.

این نگاه جدید زمانی به وجود آمد که پژوهشگران گردشگری دریافتند تعداد گردشگران مسلمان در دنیا که به این اصول در سفرهای خود پایبند هستند روز به روز در حال افزایش است و گردشگران مسلمان به طور فزاینده ای مطالبات بیشتری از مقاصد و ارائه دهندگان سرویس های گردشگری در مورد خدمات و محصولات منطبق با موازین اسلامی پیدا کرده اند. به دنبال پیدایش این نگاه ویژه به صنعت گردشگری، کشورهایی که پذیرای مسلمانان از سراسر دنیا بودند به فکر ارائه این گونه خدمات افتادند و در نتیجه هتل های حلال، رستوران های حلال، سرویس های بهداشتی حلال، خدمات حلال و ... به وجود آمدند.

نقش مهم فناوری اطلاعات و اپلیکیشن ها

در کنار این رشد فزاینده از محصولات و خدمات با نشان حلال در مقاصد گردشگری در تمام دنیا، سرویس های مبتنی بر فناوری اطلاعات نیز رشد پیدا کردند و سعی در ارائه خدمات گردشگری الکترونیکی به مسافران کردند؛ اپلیکیشن هایی که می توانید با گشتی در موتورهای جست و جو به آنها دسترسی پیدا و از خدمات آنها استفاده کنید. اکثر سرویس هایی که توسط این اپلیکیشن ها ارائه می شوند شامل ارائه اطلاعات در مورد مساجد اطراف، اوقات شرعی نماز، جهت قبله، سرویس های بهداشتی، پیدا کردن رستوران های حلال، بررسی پروازهایی که زمان نماز را در بر می گیرند و برنامه ریزی برای آن پروازها، اخلاق و اصول سفر مبتنی بر آموزه های اسلام، جاذبه های گردشگری حلال و مناسب برای خانواده ها و در نهایت دعاهای مربوط به سفر هستند که در قالب هایی زیبا و مخاطب محور به علاقه مندان به سفر ارائه می شود. اینها از مواردی هستند که برای گردشگران مسلمان از اهمیت بالایی برخوردارند و گاه حتی وجود یا نبود آن ها می تواند برنامه های سفر آن ها را تغییر دهد.

ظرفیت های توریسم حلال در ایران

کشور ما با دارا بودن پیشینه تاریخی که در معماری ها و بناهای زیادی نمود پیدا کرده و جاذبه های طبیعی بدیع و گوناگونی که تعدادی از آنها ثبت جهانی شده اند، سالانه تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می کند. ایران در حال حاضر اهتمامی ویژه در جذب بیشتر مسافران از سراسر دنیا دارد. در کنار این دو نوع جاذبه مهم، ایران به دلیل دارا بودن پتانسیل بالای گردشگری مذهبی (به دلیل وجود اماکن مذهبی) و نیز گردشگری سلامت در میان کشورهای منطقه، سالانه تعداد زیادی گردشگر مسلمان را (به ویژه از کشورهای اطراف) به خود جذب می کند. راهیابی به بازارهای جدید مسافران مسلمان در سراسر دنیا (و شاید به ویژه کشورهای شرق آسیا)، نیازمند معرفی ایران به عنوان مقصد گردشگری حلال در دنیا است. ایران بهترین تجربه برای افراد و خانواده هایی است که دوست دارند حلال بودن سفر و بودن در محیط هایی را که با محیط خانوادگی سازگاری دارد تجربه کنند؛ در این صورت آن ها می توانند به راحتی نوجوانان خود را برای سفر به این مکان ها تشویق کنند (حتی امکان دارد که این افراد لزوما مسلمان نباشند).

از آنجایی که ایران مقصدی است متشکل از مقاصد تاریخی، مذهبی، طبیعی و تمام جاذبه هایی که لمس آنها در محیط مطمئن تجربه ای تکرار نشدنی برای گردشگران خواهد بود و در کنار اینکه کشور ما تمام فاکتورهای گردشگری حلال را دارا است، سرمایه گذاری در این حوزه می تواند بسیار درآمدزا و منطقی بوده و گردشگران زیادی را به ایران جذب کند. اما آنچه ضعف و در واقع نیاز اصلی این بخش از صنعت گردشگری است، بازاریابی و شناساندن این مقصد حلال به گردشگران دنیا است. مهم ترین بستر بازاریابی در حال حاضر در دنیا بستر اینترنت و ابزارهای هوشمند و شبکه های اجتماعی است که کشور ما تاکنون در این زمینه، استفاده بهینه ای از این فضا نکرده است. بنابراین به نظر می رسد نیازی جدی و مهم در زمینه جذب مسافران مسلمان به سرویس ها و خدمات از طریق به کارگیری امکانات فناوری اطلاعات وجود داشته باشد که با توجه ویژه دست اندرکاران و مسوولان این امر (همان گونه که در ماه های اخیر می توان این توجه را از سوی مسوولان سازمان به وضوح دید) امید به جذب بیشتر و بهتر مسافران مسلمان به کشورمان روز به روز بیشتر خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1