16 آوریل 2024 - 23:10

بومی کردن حراجی های آنلاین گردشگری

27 اوت 2016 - 14:00 dsfr.ir/7d6c7

حراجی آنلاین Online Auction

تحقیقات در مورد حراجی های آنلاین در حوزه سفر و گردشگری بسیار محدود و در ابتدای مسیر خود هستند و نیاز به شناخت بیشتری از این بستر ارائه در صنعت گردشگری و هتلداری وجود دارد.

در دنیای حال حاضر کسب و کار، شرکت های ارائه دهنده خدمات و محصولات، در حال تغییر محیط اقتصادی و تنظیم خود با شرایط جدید ایجاد شده در تولید و ارائه محصولات و خدمات هستند. مهم ترین این شرایط که در حال تغییر دنیای کسب و کارها هستند، موضوع ارائه خدمات و محصولات به صورت پویا و نیز طول عمر کوتاه خدمات و محصولات ارائه شده است. با شرایط جدید، معایب مکانیزم قیمت گذاری و ارائه خدمات ایستا و پویا بیش از پیش برای همه مشهود شده است.

در کسب و کارهای آنلاین، مزایده ها و حراجی های الکترونیکی به عنوان یک جایگزین ارزشمند برای قیمت گذاری های استاتیک معرفی شدند. حراجی های آنلاین در چند سال گذشته محبوبیت فوق العاده ای در دنیا پیدا کرده اند. سایت ebay به عنوان یکی از موفق ترین بازارهای الکترونیک در حال حاضر مترادف حراجی های آنلاین درآمده است که در هر دو بخش ارزش فروش و نرخ بازدید و استفاده، از رشد بالایی برخوردار است.

به عنوان نمونه در سال 2012 میزان فروش در این سایت به 75 میلیارد دلار رسید. در ابتدا ebay به عنوان یک بازار کاملا C2C معرفی شد و در حال حاضر فروشندگان حرفه ای بیشتری از بستر ebay برای فروش محصولات خود استفاده کردند. به دلیل پتانسیل بالای این بازار، تعدادی از ارائه دهندگان سرویس های گردشگری و سفر نیز اخیرا به جمع فروشندگان سرویس در ebay پیوسته اند. با وجود موانع موجود برای ورود به کسب وکارهای گردشگری، حراجی های آنلاین به طور موثری به حوزه کسب و کارهای گردشگری وارد می شوند و از پتانسیل های موجود در این صنعت استفاده زیادی می برند. در سال 2008 در ebay طبقه بندی سفر که بسته های پیشنهادی اقامتگاه ها را به همراه داشت، در حدود 53 هزار مورد در لیست خود پیشنهاد می کرد.

در این میان، حدود 112 درصد رشد از سال 2004 تا 2008 در این لیست دیده می شد. علاوه بر این، ebay به صورتی موفقیت آمیز 91 درصد از لیست واچر هتل های (Hotel Vouchery) خود را به طور متوسط برای 2 نفر و 2 شب در بخش هتل های 4 ستاره به فروش رساند. حالا در کنار تمام کسب و کارهای هتل، ebay به عنوان یک کانال توزیع بسیار مناسب جای خود را باز کرده است. به بیان اقتصادی، حراجی های آنلاین توانایی انعطاف با قیمت های مختلف و بسته های سفر پویا را دارند و می توانند خود را با شرایط مختلف اقتصادی تطبیق دهند. در حقیقت حراجی آنلاین هماهنگی خوبی را بین عرضه و تقاضا از طریق شفاف سازی قیمت ها به وجود می آورد و به همین دلیل میزان زیادی از تولیدات می توانند به فروش بروند. برای کالاها و تولیدات پیچیده مانند خدمات سفر و گردشگری، حراجی آنلاین قیمت دهی را بدون هیچ پیش زمینه خاصی در مورد قیمت ها، ارائه می کند.

به علاوه این حراجی ها مکانیزمی را ایجاد می کنند که در آن محصولات و خدماتی که کمتر قابلیت فروش دارند، می توانند به فروش برسند؛ مانند صندلی های باقیمانده یک پرواز. در انتها باید بگوییم حراجی های آنلاین تعداد بسیار زیادی بازدیدکننده و ارائه دهنده خدمات جذب می کنند و به واسطه این کانال به تعداد بیشتری مشتری دست پیدا می کنند.

تحقیقات در حوزه حراجی های آنلاین بر موارد زیر متمرکز هستند؛

  1. فهمیدن نحوه رفتار شرکت کنندگان در حراجی های آنلاین،
  2. بهینه سازی طراحی حراجی های آنلاین،
  3. تاثیر حراجی های آنلاین روی عملیات های در حال انجام شرکت،فهمیدن روش های مبتنی بر هوش کسب وکار از طریق میزان وسیع تراکنش های سایت و اطلاعات پیشنهادی که توسط حراجی آنلاین ارائه می شود.

با این وجود، تحقیقات در مورد حراجی های آنلاین در حوزه سفر و گردشگری بسیار محدود و در ابتدای مسیر خود هستند و نیاز به شناخت بیشتری از این بستر ارائه در صنعت گردشگری و هتلداری وجود دارد. حتما برای آشنایی بیشتر با این فضای حراجی های آنلاین به سایت ebay مراجعه و سعی کنید فرآیندهای موجود را در سایت در مورد فروش سرویس های گردشگری ببینید و جست وجو کنید. به نظر می رسد که بومی کردن این نوع بسترهای ارائه برای گردشگری و هتلداری در ایران به افزایش تعداد مخاطبان و خریداران سرویس ها کمک شایانی خواهد کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1