10 ژوئن 2024 - 00:51

تالاب زریوار؛ راوی افسانه های افسونگر

27 اوت 2016 - 10:30 dsfr.ir/wu39g

تالاب زریوار؛ راوی افسانه های افسونگر
zariwarkhabar.com
تالاب زریوار

تالاب آب شیرین زریبار یا زریوار (به کردی:Zrêbar, Zrêwar) در فاصله 3 کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان و از مکان های دیدنی و گردشگری این استان است.

این تالاب بزرگ ترین و زیباترین دریاچهٔ آب شیرین باختر ایران و یکی از منحصر به فردترین دریاچه های آب شیرین در جهان به شمار می رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین المللی را داراست.

اگر از سمت غربی شهرستان مریوان واقع در استان کردستان، سه کیلومتر دور شوید، به یکی از منحصر به فردترین جاذبه های طبیعی کشور خواهید رسید؛ تالابی با آب شیرین که سطحش در بیشتر روزهای زمستان یخ می بندد و در لیست آثار طبیعی ملی ایران قرار دارد. از این رو، فصل تابستان، بهترین زمان برای سفر به این منطقه و بهره گرفتن از زیبایی های این تالاب و طبیعتی است که پیرامون آن شکل گرفته است.

آب این تالاب که بیشتر به نام یک دریاچه در میان مردم شناخته می شود، از بارش های فصلی و نیز چشمه های متعددی که از کف آن می جوشند تامین می شود و همین عامل دلیل اصلی شکل گیری افسانه های محلی بسیار پیرامون آن است. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمهٔ کف جوش و بارش تأمین می شود. در بیشتر زمستان ها سطح دریاچه کاملا یخ می بندد.

عمق تالاب به گونه ای است که امکان قایقرانی در آن وجود دارد. به یاد داشته باشید پس از قایق سواری، خوردن نان و آش محلی دستپخت مردم محلی اطراف دریاچه را از دست ندهید.

اما از اینها مهم تر خرید و طبخ ماهی به عنوان یکی از وعده های غذایی در طول مدت اقامت تان در جوار این تالاب است که در کنار تجربه بی نظیر ماهی گیری، لذت سفر به این منطقه را دوچندان خواهد کرد.

وجود امکانات اقامتی و رفاهی در تپه های مجاور تالاب که چشم اندازی زیبا را به شما عرضه می کند، محیطی امن برای اقامت شبانه فراهم کرده است؛ دو هتل چهار ستاره در کنار امکانات ویژه برای اسکان موقت در ایام ویژه ای از سال همچون روزهای پرسفر تابستان و نوروز.

علاوه بر اینها، نزدیکی به بازارچه خرید معروف مریوان و نیز بازارچه مرزی باشماق در فاصله 16 کیلومتری، امکان خرید اجناس با قیمت مناسب را به گردشگران می دهد که خود یکی دیگر از جاذبه های این منطقه به شمار می رود.

در همین حال، آبشار كویله در شهرستان مریوان و در مسیر جاده مریوان - سقز از دیگر دیدنی هایی است که می توانید آن را در برنامه سفر به این منطقه غربی کشور، قرار دهید.

طول دریاچه زریبار حدود 5 کیلومتر و عرض آن حدود 1.6 کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن 5.5 متر است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1