21 فوریه 2024 - 16:28
رئیس انجمن غارشناسی ایران اعلام کرد:

عدم وجود قانونی محکم برای حفاظت از غارها

24 اوت 2016 - 15:00 dsfr.ir/tw1il

عدم وجود قانونی محکم برای حفاظت از غارها
میثم رودکی
غار مغان در روستای مغان مشهد قرار دارد

محمدجواد نظام دوست با اشاره به این نکته که غارها یکی از پدیده های طبیعی ارزشمند هستند که هم میراث طبیعی و هم میراث فرهنگی بشر را در خود حفظ کرده اند، از نبود قانونی محکم برای حفاظت از غارها در برابر آسیب های انسانی و آلودگی های زیست محیطی گلایه کرد.

به گزارش آفتاب صبح، رییس انجمن غارشناسی ایران در نشست مشترک نمایندگان مجلس با جمعی از فعالین میراث فرهنگی و طبیعی در ابتدا با ابراز خرسندی برای برپایی چنین نشستی گفت: چنین محفلی در کشورهای توسعه یافته اتفاقی کاملا طبیعی و همیشگی است و در کشور ما تاکنون با این تعداد نمایندگان مجلس برگزار نشده است و این نشست در نوع خود بی نظیر است و بنده امیدوارم منتج به نتایج مطلوبی نیز گردد.

محمدجواد نظام دوست در ادامه با اشاره به وجود بیش از 3000 غار در ایران گفت: غارها میراث ارزشمندی هستند که کلکسیونی متنوع از اکوسیستم ها و میکرو اکوسیستم های دست نخورده اند که کتابخانه ای از تاریخ دیرین شناسی و انسان شناسی را در خود جای داده اند که برخی از آنها با رعایت شرایط خاص می توانند تبدیل به یک جاذبه گردشگری خوب شوند.

نظام دوست ادامه داد: در همین لحظه که ما در این جلسه هستیم دها غارنورد و غارشناس داخلی و خارجی در کوهستان پراو کرمانشاه ده روز است مشغول اکتشاف در فلات منحصر بفرد پراو هستند ضمن ادامه کاوش در عمیق ترین غار کشور جوجار بیست و دو غار دیگر کشف شناسایی و نقشه برداری کرده اند.

ریس انجمن غارشناسی ایران با اعلام این موضوع که طولانی ترین غارنمکی جهان در ایران قرار دارد همچنین طولانی ترین غارخاورمیانه و غارهای ارزشمند دیگر از نبود قوانین برای حفاظت از غارها گلایه کرد و گفت: آیا می دانید که بغیر از یک آیین نامه 17 ماده ای با عنوان مدیریت،حفاظت و بهربرداری از غارها که پس از آخرین ویرایش در سال 1389 توسط هیات وزیران به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شده هیچ دستورالعل کارایی نداشته و فقط کارگروهی بنام غارشناسی کشور را یدک می کشد و هر از چند گاهی جلسه ای بدون توان اجرایی برگزار می کنند.

هیچ ارکان و سازمانی متولی حفاظت از غارها نیست در صورتی که همه سازمان ها خود را صاحب و پیمانکار بهره برداری از این موهبت الهی می دانند و برخی از آنها با یک دیگر در تملک آن رقابت می کنند و در این میان گاهی باعث لطمه زدن به غارها نیز می شوند در حالی که در دنیا قوانین بین المللی محکمی برای حفاظت از غارها وجود دارد.

این فعال میراث طبیعی و فرهنگی با تایید این موضوع که دولت مردان نمی توانند از تک تک غارها محافظت کنند خواستار تدوین قانونی محکم برای حفاظت از غارها، همچنین بر عهده گرفتن حفاظت از این پدیده ارزشمند طبیعی توسط سازمات های مردم نهاد با توجه به الگو های بین المللی و رعایت قوانین شد.

نظام دوست با یادآوری این نکته که هر روز یکی از این درهای ناشناخته بوسیله اهالی محلی، غارنوردان یا غارشناسان کشف می شود و به همان سرعت به وسیله استانداری و فرمانداری به بهانه گردشگری، معدن کاوی و ... تخریب و از صفحه روزگار محو می شود، مانند غار نخجیر و یا چاه غار جهنم گفت: شمارش معکوس برای تخریب غارها آغاز شده است.

وی در آخر تاکید کرد: تخریب هر اثر تاریخی از 200 ساله گرفته تا هزار سالا نگران کننده است اما آنها را با یک بازسازی می سود نگهداری و حفاظت کرد در حالی که تخریب غارهای چند میلیون ساله که متعلق به همه جهان است بدون بازگشت و ترمیم است. بیایید با تدوین قانون جامع نگذاریم این میراث ارزشمند زیر پاهایمان از ببن برود.

1