21 فوریه 2024 - 15:05

خوشمزه ترین جشنواره ایران

22 اوت 2016 - 11:00 dsfr.ir/pn3jx

خوشمزه ترین جشنواره ایران
ash-irani.ir
شرکت خیل عظیم مردم در جشنواره آش ایرانی

یازدهمین جشنواره آش از هشتم تا سیزدهم شهریور ماه در محل گردشگری و تفریحی «ائل داغی» زنجان برگزار می شود.

همین مزه خوب اش است که مسئولان زنجان را به تکاپوی استقبال از مهمانان آشپز و هنرمند سراسر کشور می اندازد و آنان را وا می دارد تا بساط سفره مهمانی بزرگ را برای شش روز برپا کنند و به استقبال هزاران طرفدار سنتی ترین غذای ایران، «آش» بروند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از همکاری شهرداری و ارگان های مختلف دولتی و بخش خصوصی برای برپایی دیگ های 41 نوع آش ایرانی خبر داد و گفت: 12 کشور برای بازدید و حضور در یازدهمین دوره جشنواره آش ایرانی اعلام آمادگی کرده اند.

یحیی رحمتی که بنیانگذار این جشنواره محسوب می شود، به الگوبرداری از آن در جشنواره های دیگر غذایی کشور اشاره کرد و آن را موفقیتی برای زنجان برشمرد.

رحمتی گفت: با تمام تلاشی که دیگر استان ها برای برپایی جشنواره های غذایی کرده اند، هنوز جشنواره آش ایرانی یک سر و گردن از آنها بالاتر است و به خوشمزه ترین مراسم ایرانی تبدیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: شعار امسال جشنواره آش، «یک جشنواره خوشمزه» است و شعار سال قبل نیز «شما دعوتید به صرف آش» بود.

وی از آمادگی تمام استان ها برای حضور در نمایشگاه سراسری صنایع دستی که بناست در حاشیه جشنواره آش برپا شود، خبر داد و هریک از استان ها در این نمایشگاه غرفه ای با حضور برجسته ترین صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی ایرانی برپا خواهند کرد.

رحمتی به وزش باد شدید که سال قبل برنامه مراسم افتتاحیه جشنواره آش را به هم زد و آنان را عازم سالن رو بسته کرد، اشاره کرد و گفت: امسال تمام شاخص های هواشناسی را به کمک طلبیده ایم و همگی اعلام کرده اند که بهترین شرایط جوی را در هشتم تا سیزدهم شهریور تجربه خواهیم کرد.

سال گذشته وزش باد شدید باعث شد مراسم افتتاحیه که بنا بود در سینما روباز گاوازنگ مجموعه ائل داغی برگزار شود، به سالن همایش های شرکت نفت انتقال یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری استان زنجان همچنین به برگزاری شب های فرهنگی، مراسم آیینی و سنتی استان ها و برپایی سیاه چادرها اشاره کرد و از برگزاری کنسرت سمفونی زنجانی ها در مراسم افتتاحیه خبر داد.

سال گذشته به مناسبت برپایی دهمین دوره جشنواره آش ایرانی، این جشنواره در سازمان یونسکو وارد لیست جشنواره های دائمی شد تا زنجان هم سهمی در برنامه های جهانی داشته باشد و هر ساله علاوه بر مهمانان ایرانی، پذیرای گردشگران خارجی به صرف آش شود.

رحمتی از ورود روزانه نزدیک به 60 هزار نفر و 7 هزار دستگاه خودرو در جشنواره سال گذشته خبر داد و پیش بینی کرد استقبال از این دوره بیش از جشنواره پارسال باشد. این مراسم با پذیرایی به صرف آش و رونمایی از بنر جشنواره به کار خود پایان داد. دهمین دوره جشنواره آش 9 تا 13 شهریورماه سال گذشته در زنجان برگزار شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه فرصت امروز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1