22 مارس 2021 - 17:27

شرط اخذ وام گردشگری از صندوق توسعه

15 اوت 2016 - 08:10 dsfr.ir/sw2z2

شرط اخذ وام گردشگری از صندوق توسعه
خبرگزاری ایرنا
سعید شیرکوند معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه به پروژه هایی با 40 درصد پیشرفت وام داده می شود گفت: 750 میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای 160 پروژه گردشگری اختصاص یافته است.

سعید شیرکوند معاون سرمایه گذاری و طرح های سازمان میراث فرهنگی در نشست تشکل های گردشگری و نمایندگان مجلس پیرامون برنامه ششم توسعه کشور که شب گذشته 24 مردادماه برگزار شد گفت: نظام بانکی در ارتباط با منابع بانکی و صندوق توسعه ملی تا جایی که می توانسته کمک کرده است. در سال 94 توانستیم منابع صندوق را در این صنعت 6 برابر بیشتر از سال 93 کنیم.

وی گفت: توانستیم حدود 750 میلیارد تومان از منابع صندوق برای تاسیسات گردشگری و هتل ها جذب کنیم. تا کنون 160 تا 170 پروژه از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کرده اند. به عنوان مثال در کردستان تسهیلات صندوق را برای هتل 4 ستاره لاله پارک سنندج اختصاص دادیم هتل شادی سنندج نیز از برای طرح توسعه از این صندوق بهره گرفت و دو هتل دیگر در سقز و اورامان نیز وام گرفتند. الان هم صندوق آماده است تا به پروژه های گردشگری تسهیلات بدهد اما با چهار شرط.

شیرکوند بیان کرد: یکی از این شرط ها این است که زمین پروژه مورد نظر مربوط به تاسیسات گردشگری و هتل ها مازاد باشد تا بتواند در وثیقه قرار گیرد و یا سرمایه گذار قدرت تامین وثیقه به اندازه تسهیلاتی که می گیرد را داشته باشد شرط بعدی این است که شرکتی که پروژه را اجرا می کند به سیستم بانکی بدهی معوقه نداشته باشد و مورد دیگر هم اینکه پروژه بیش از 40 درصد پیشرفت کرده باشد.

معاون سرمایه گذاری و طرح های گردشگری گفت: اگر در هر کجای کشور پروژه ای باشد که این چهار شرط را دارد فردا به دفتر من مراجعه کند ما شرط پیشرفت فیزیکی را قبول کردیم چون منابع صندوق محدود است معمولا عرف بر این بود که پروژه هایی که 20 درصد پیشرفت کرده باشند از منابع صندوق توسعه استفاده کنند اما اعتبارات محدود است بنابراین قبول کردیم پروژه هایی که پیشرفت بیشتری کرده بودند را در حال حاضر بپذیریم.

وی افزود: امیدواریم در سال 95 پروژه های 40 درصد پیشرفت کرده تمام شوند و به پروژه هایی با 30 درصد پیشرفت برسیم اما الان نه صندوق و نه سیستم آمادگی ندارند که روی پروژه های 20 درصدی سرمایه گذاری کنند.

شیرکوند تصریح کرد: نرخ بهره وام های صندوق برای گردشگری در سال گذشته 14 درصد بوده است امیدواریم هیات امنای صندوق نرخ تسهیلات گردشگری را بتواند از 14 درصد به 11 درصد برساند.

ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان کشور در پاسخ به صحبت های شیرکوند بیان کرد: در بحث تامین وثیقه باید گفت که سرمایه گذار اگر به طور مثال 100 میلیارد تومان وام بخواهد باید 150 میلیارد تومان خارج از پروژه سرمایه داشته باشد تا بتواند به عنوان وثیقه بگذارد. این موضوع جای سوال و بحث دارد. چون سرمایه گذار از عهده آن بر نمی آید.

شیرکوند نیز پاسخ داد: وجوه داده شده باید در بودجه سنواتی وارد شود. وقتی وجوهی در اختیار ندارید این گزینه نیز حذف می شود. در بودجه سنواتی سازمان میراث فرهنگی ردیف کمک های فنی و اعتباری وجود دارد. با توجه به شرایط پروژه ها گفتیم اگر پروژه ای از صندوق وام گرفت نرخ سود آن 14 درصد است. اما اگر صندوق از منابع داخلی بانک وام گرفت نرخ سود آن بالای 20 درصد است. ما گفتیم از نرخ سود بانکی حدود 6 تا 8 درصد آن را سازمان میراث فرهنگی در قالب کمک های فنی و اعتباری می پردازد. به نحوی که یارانه حدود 400 پروژه در سال 94 پرداخت شد.

وی افزود: ما به هیچ پروژه ای جز سه پروژه بدهکار نیستیم. سازمان میراث فرهنگی به رغم اینکه در شرایط سختی بوده اما توانسته در هیچ استانی به هیچ سرمایه گذاری بدهکار نباشد.

1