مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان:

همدان در حسرت اثر ثبت شده در فهرست آثار جهانی است

3 ژوئیه 2015 - 13:40 dsfr.ir/z98dy

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه همدان اثر ثبت شده جهانی ندارد، گفت: باید تلاش ها برای ثبت یک اثر از همدان در فهرست آثار جهانی تا رسیدن به هدف ادامه یابد.

ریحان سروش مقدم، در کمیسیون امور اقتصادی و سرمایه گذاری شورای شهر همدان با بیان اینکه کشور در حوزه گردشگری جوان است و به تازگی گردشگری از صنعت سوم به صنعت دوم رسیده است، بیان کرد: ایران در حوزه گردشگری در مراحل ابتدایی کار قرار دارد. وضع گردشگری در استان همدان خراب تر و زیرساخت های گردشگری فراهم نیست و بانک ها هنوز به صنعت گردشگری اعتقادی ندارند. در گذشته تلاش شد که صنایع مولد و مادر به همدان آورده شود در صورتی که اگر فکری برای گردشگری همدان می شد اکنون بسیاری از مشکلات حل شده بود.

وی با بیان اینکه باید به صورت زنجیره کار کنیم و سفر و فرهنگ سفر را برای مردم جا بیندازیم، افزود: برنامه ای 2 ساله با 5 میلیارد تومان اعتبار برای همدان شناسی مدنظر است که 2/5 میلیارد امسال و 2/5 میلیارد سال آینده هزینه می شود. برای برنامه امسال دولت و شهرداری هر کدام 1 میلیارد و بخش خصوصی 500 میلیون تومان در نظر می گیرد، سال آینده سهم بخش خصوصی افزایش پیدا می کند و 1 میلیارد تومان می شود.

سروش مقدم با بیان اینکه تبلیغات یک علم است که باید به آن درست پرداخته شود، عنوان کرد: یکی دیگر از مشکلات این است که باید با استان های همجوار همراه باشیم که نیستیم. وی یکی دیگر از مشکلات را وارد نشدن آثار تاریخی همدان در فهرست آثار جهانی عنوان کرد و با بیان اینکه استان همدان اثر ثبت شده جهانی ندارد، ادامه داد: همه باید تلاش کنند تا یک اثر از همدان به ثبت جهانی برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان ادامه داد: در همدان باید روی توانمندسازی دفاتر و آژانس ها بیشتر و روی جاذبه هایی که می تواند به توسعه همدان کمک کند و مدت زمان سفر به همدان را افزایش دهد، کار کنیم. اگر روی کارگاه های صنایع دستی کار شود می توان مسافر را بیشتر در همدان نگه داشت.

سروش مقدم با بیان اینکه همدان سبقه تاریخ و فرهنگ و تمدن دارد اما چیزی برای عرضه ندارد، عنوان کرد: راهنمایان گردشگران در مکان های تاریخی می توانند با داستان سرایی مسافر را بیشتر در محل نگهدارند.

عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه با بیان اینکه چند سالی ست که شعار همه مسئولان استان مقوله گردشگری است چراکه گردشگری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: باید برای ایجاد صنعت سبز سرمایه گذاری صورت گیرد.

محمد تبریزی با بیان اینکه صنعت گردشگری به این دلیل صنعت سبز است که کمترین آلودگی زیست محیطی و مداخله دربافت های مختلف شهر را در بر دارد، بیان کرد: باید شرایطی فراهم شود تا مسافرانی که از دیگر شهرها وارد همدان می شوند مدت زمان بیشتری در همدان بمانند اما در حال حاضر بیشتر از 2 روز ماندگاری در همدان برای مسافر کسالت آور است.

وی با بیان اینکه سال گذشته معافیت هایی برای ساخت هتل و اماکن مشابه در همدان در نظر گرفته شد و علیرغم اینکه فکر می کردیم تسهیلات خوبی ایجاد کرده ایم اما استقبال خوبی نشد، بیان کرد: هر کس برای ساخت هتل و مهمان پذیر قدم برداشته در بدو امر احساس می کرد با حمایت و سرمایه گذاری سهل مواجه خواهد شد اما در عمل با مشکلاتی مواجه می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1