کشورهایی که جای ترکیه را در دل ایرانی ها گرفتند

8 اوت 2016 - 11:30 dsfr.ir/nj651

کشورهایی که جای ترکیه را در دل ایرانی ها گرفتند
flowerweb.com
نمایی از سواحل آنتالیا در ترکیه

حذف تورهای ترکیه، مقاصد دیگری را جایگزین کرده که چندان هم نوظهور نیستند، اما شاید در این وانفسای ناامنی کشور همسایه، اندکی با ذائقه ی انصراف داده ها جور درآید.

اگرچه هشدارها و تهدیدهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری چندان هم در حذف کامل تورهای ترکیه کارساز نبوده و فروش این تورها کماکان در برخی آژانس های مسافرتی ادامه داد، اما پیگیری های مردم برای پیدا کردن مقصدی جایگزین باعث شده این روزها تبلیغات پُر شود از تورهای گرجستان و بلغارستان که قیمت هایی نزدیک به تورهای ترکیه دارند و سفر به آن ها در مقایسه با مقاصد ارزان اروپایی و آسیایی، اقصادی تر جلوه می کند و صرف نظر از همه ی این ها دشواری های ویزای شینگن را هم ندارد.

البته داستان ویزای بلغارستان متفاوت از گرجستان است، چون استطاعت مالی شرط اصلی سفارتخانه ی این کشور برای دادن ویزا است که در کنار آن باید مدارک هویتی و اشتغال و بهداشت را ترجمه شده تحویل سفارتخانه داد و ضمنا انگشت نگاری هم انجام می گیرد.

با این حال، از نظر مشتری های این روزها، انگار قیمت تورهای بلغارستان به عنوان کشوری که در جنوب شرق اروپا واقع شده و از سال 2007 میلادی هم رسما به اتحادیه اروپا پیوسته، ظاهرا می چربد به سختی های گرفتن ویزا و سفر در شرایط بی ثبات و ناامن ترکیه.

تورهای بلغارستان درحال حاضر از 2 تا 6 میلیون تومان قیمت گذاری شده و با آن که در برابر تورهای استانبول و سواحل جنوبی ترکیه که از 700 هزار تا دو نیم میلیون تومان قیمت گذاشته شده گران تر است، اما هرچه باشد برای آن دسته از ایرانی هایی که علاقه خاصی به رفتن به اروپا دارند، جایگزین ارزان تری به شمار می آید.

از سوی دیگر گرجستان با قیمت هایی از یک میلیون و 200 هزار تومان و حتی کمتر از آن که در پاره ای مواقع تحت تاثیر خدمات، نرخ سفر به آن تا 5 میلیون تومان هم می رسد، مقصد جایگزین دیگری است که به خاطر شرایط مشابه اش با ترکیه در حذف روادید برای اتباع ایرانی، مسیری سهل الوصول تر به نظر می آید و در کنار ارمنستان، مقصدِ پرطرفدارِ مسافران ایرانی شده است.

پایین تر از این میانیگن قیمتی، به تورهای باکو در جمهوری آذربایجان مربوط می شود که با تلاش برخی آژانس دارهای کشورمان به مقصد گردشگری جایگزین برای مسافران ایرانی تبدیل شده است. تورهای هوایی باکو برای هتل های ۵ ستاره کمتر از یک ونیم میلیون تومان قیمت گذاری شده که البته نرخ زمینی آن به اندازه ی سفر جاده ای به ارمنستان، تمام می شود.

جمهوری آذربایجان هنوز روادید کشورش را برای اتباع ایرانی لغو نکرده اما آنطور که سفیر ایران در آن کشور گفته، قرار است تا یک ماه آینده، آذربایجان هم ویزایش را برای اتباع ایرانی بردارد. در حال حاضر اما ویزای این کشور با میانگین 60 یورو محاسبه می شود که از کنسولگری های تهران و تبریز گرفته می شود.

در هر حال هیچ یک از این مقاصد از نگاه مسافران ایرانی، آنقدرها هم نوظهور و جدید نیستند و سفر به آن ها همیشه در کنار تورهای ترکیه، پیشنهاد و تبلیغ شده است، اما شرایط بی ثبات این کشور و اتخاذ تدابیر محافظه کارانه برای سفرهای گروهی به ترکیه، باعث شده نگاه ها به سمت مقاصدی هدایت شود که شرایط نسبیِ مشابه با مقصد پرطرفدار گردشگران ایرانی دارند.

کشورهایی با اقتصاد نه چندان قوی که در برخی موارد حتی جاذبه های درخورِ توجهی به نسبت ایران و یا همان ترکیه هم ندارند، اما به واسطه ی جغرافیایی که در تقسیم بندی قاره ای دارند و ارزانی تورهایشان در مقابل کشورهای حوزه ی شینگن و آسیای جنوب شرقی، سریع تر جایگزین و با اقبال بیشتری از سوی مردم ایران مواجه شده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • علی 8 اوت 2016 - 15:15

    واقعا دولت فکر نمیکنه چند هزار خانواده و جوان ایرانی چه در ترکیه چه در ایران با این تصمیم بی کار شدن الان تکلیف این همه ادم چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

1