21 فوریه 2024 - 14:37

رصد ستارگان در شب، هم کشف هم تماشا

31 ژوئیه 2016 - 09:30 dsfr.ir/gh8n5

رصد ستارگان در شب، هم کشف هم تماشا
karnaval.ir
رصد ستارگان در شب

اگر اهل روستا یا شهرهای کوچک باشید و از انواع آلودگی ها به دور، شانس بیش تری برای رصد کردن اجرام آسمانی دارید!

تابستان، هم فصل کنجکاوی و کشف است و هم زمان مناسبی برای رصد و تماشا. به خصوص اگر اهل ستاره شناسی و نجوم باشی و از تماشای آسمان لذت ببری، می توانی برای خودت سرگرمی هایی دست و پا کنی و کلی چیز یاد بگیری.

آسمانِ تابستان پر از اجرامی است که تماشای برخی از آن ها در این فصل با کمی تلاش، شدنی است؛ فقط کافی است آن ها را بشناسی و با دوربین یا تلسکوپ سراغ شان بروی. اگر تلسکوپ هم نداری می توانی به یكی از مراکز آسمان شناسی بروی.

راستی یادت باشد که اگر اهل روستا یا شهرهای کوچک باشی و از انواع آلودگی ها به دور، شانس بیش تری برای رصد کردن اجرام آسمانی داری!

سحابی «ام27» (M27) که به دمبل معروف است، یکی از پرنورترین و نزدیک ترین سحابی هاست که گاهی با دوربین دو چشمی هم دیده می شود. این سحابی در صورت فلکی روباهک قرار دارد و دمای سطح آن 85 هزار درجه ی کلوین است.

بیل اسنیدر

خوشه ی ستاره ای کروی «ام13» (M13) در صورت فلکی هرکول قرار دارد. این خوشه را ابتدا ادموند هالی در سال 1714 میلادی و بعدها شارل مسیه شناسایی كردند. به همین دلیل به ام13، خوشه ی مسیه نیز گفته می شود.

مارکو بورالی، تیزیانو کاپچی و مارکو مانچینی

سحابی چشمک زن یا «ان جی سی6826» (6826 NGC)، در شمال صورت فلکی ماکیان قرار دارد. این سحابی که با کمی تلاش می توانید آن را پیدا کنید، از سحابی های سیاره نماست که پس از مرگ ستارگان تشکیل می شود.

ظاهر خیلی از اجرام آسمانی با نامی که روی آن ها گذاشته می شود، شباهت چندانی ندارد! اما سحابی حلقه یا «ام57» (M57) یکی از سحابی هایی است که به راحتی از روی اسمش می توان آن را پیدا کرد.

این سحابی زیبا که در تابستان به راحتی دیده می شود، در صورت فلکی شلیاق یا چنگ رومی در آسمان نیم کره ی شمالی قرار دارد.

ناسا

سیاره ی زحل در بهار و تابستان هدف خیلی از علاقه مندان به ستاره شناسی است. کیوان یا زحل به دلیل داشتن حلقه ی زیبایی که دارد، به راحتی قابل شناسایی است و اگر خوش شانس باشید و به دور از آلودگی های نوری رصد کنید، شاید بتوانید قمرهایش را هم ببینید. زحل در صورت فلکی میزان یا ترازو قرار دارد.

رصد و ثبت کهکشان زیبای راه شیری یکی از فعالیت های محبوب علاقه مندان به نجوم است. این تصویر دیدنی از کهکشان راه شیری در ارتفاعات شیلی عکس برداری شده و عکاس آن «بابک امین تفرشی» است.

1