کشف معبد مخفی زیر شهر باستانی «پترا»

12 ژوئن 2016 - 16:00 dsfr.ir/ch06b

کشف معبد مخفی زیر شهر باستانی «پترا»
ایسنا
شهر تاریخی پترا

باستان شناسان پس از گذشت 200 سال، متوجه شدند یک معبد مخفی زیر شهر تاریخی «پترا» در اردن قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، باستان شناسان با کمک گرفتن از تصویرهای ماهواره ای کشف کردند ویرانه تاریخی دیگری زیر شهر مشهور «پترا» در اردن مدفون شده است.

«کریستوفر ای. توتل» و «سارا پاراک» دو باستان شناسی هستند که متوجه شدند درست زیر بخش مرکزی پارک باستانی «پترا» که سالانه هزاران گردشگر از آن دیدن می کنند، سازه ای شبیه به یک معبد یا محلی برای انجام مناسک مذهبی مدفون شده است.

این کشف با ترکیب اطلاعات حاصل از تجربه باستان شناسی سنتی «توتل» طی 15 سال اخیر و تخصص «پاراک» در تصاویر ماهواره ای که در سال سال 2013 گرفته شد، حاصل شده است.

به گزارش ران داون، «توتل» باستان شناس آمریکایی درباره به موفقیت رسیدن این پروژه گفت: اگر تیم ما سرِ ستون هایی که از زیر خاک بیرون زده بودند را شناسایی نمی کرد، هیچ وقت این کشف اتفاق نمی افتاد. به نظر می آید حفاری های غیرمجاز در این منطقه باعث بیرون آمدن ستون ها از زیر خاک شده است.

به گفته این باستان شناس، این ویرانه زیر چندین سانتی متر خاک و سنگ مدفون شده بود و چون در محل پر رفت و آمد این سایت تاریخی قرار داشت، اطلاع از وجود آن بسیار سخت بود.

حفاری های مختصر در این منطقه منجر به کشف چند ظرف و اشیائی متعلق به دوره های مختلف تاریخی شده است. قدمت برخی از این یافته ها به حدود 150 سال پیش از میلاد بر می گردد و این درست زمانی است که باستان شناسان اعتقاد دارند شهر «پترا» در مرکز تجاری بین دریای «سرخ» و «مرده» شکل گرفته است.

محققان اعلام کردند، به نظر می رسد این ساختمان معبدمانند که در دوران شکوفایی «پترا» به عنوان پایتخت پادشاهی «نباتیان» بنا شده، حدود 181 در 161 فوت مساحت داشته باشد که در نوع خود سازه بزرگی به حساب می آید.

«پترا» از جاذبه های مهم گردشگری کشور اردن است که به خاطر قدمت تاریخی و خاک سرخ رنگش شهرت جهانی دارد. فیلم های سینمایی بسیاری از جمله «ایندیانا جونز» در این شهر ساخته شده اند.

بنا بر اعلام باستان شناسانِ این پروژه، تنها دو درصد از «پترا» که سالانه هزاران نفر از سرتاسر دنیا به دیدارش می آیند، تاکنون کشف و شناسایی شده است. منطقه باستانی این شهر بیش از 100 مایل مکعب مساحت دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1