13 آوریل 2024 - 06:43

غرفه‌های رایگان برای استان‌ های محروم

17 می 2016 - 16:30 dsfr.ir/n311b

غرفه‌های رایگان برای استان‌ های محروم
مجله بخارا
بهمن نامورمطلق

معاون صنایع دستی کشور از ارائه غرفه‌ های رایگان به استان‌های محروم در نمایشگاه ملی صنایع دستی خبر داد.

معاون صنایع دستی کشور از ارائه غرفه‌ های رایگان به استان‌های محروم در نمایشگاه ملی صنایع دستی خبر داد و گفت: تلاش شده محصولات صنایع دستی در نمایشگاه در حدی باشد که عموم مردم با سطوح درآمدی مختلف بتوانند خرید کنند.

بهمن نامور مطلق در گفت‌وگو با فارس، در خصوص تفاوت‌ های نمایشگاه ملی صنایع دستی امسال با سنوات گذشته، اظهار داشت: این دوره از نمایشگاه ملی صنایع دستی که 5 تا 10 خرداد در محل مصلای تهران برگزار می‌ شود در تداوم نمایشگاه‌ های سابق است اما تفاوت آن در این است که ما به دنبال تجاری کردن این نمایشگاه هستیم یعنی می خواهیم نمایشگاه تجاری‌ مان را از نمایشگاه ترویجی جدا کنیم. جدا از این که در در سال‌ های پیش از این دولت، نمایشگاه‌ های صنایع دستی همواره تجاری - ترویجی بودند.

وی ادامه داد: پیش از این تکلیف معلوم نبود که چون نمایشگاه ترویجی بود دولت باید حمایت کند یا اینکه بخش خصوصی باید فعال باشد چون تجاری است؟ آن وقت نتیجه‌ اش این بود که دولت 2 برابر فروشی که هنرمندان صنایع دستی در نمایشگاه داشتند، برای نمایشگاه هزینه می‌ کرد.

معاون صنایع دستی کشور تصریح کرد: ما از روز اول گفتیم که می‌ خواهیم بحث تجاری نمایشگاه را واقعاً تجاری و حرفه‌ ای کنیم و فکر می‌ کنم کم کم به سمت تخصصی شدن  و حرفه‌ ای شدن نمایشگاه‌ ها پیش می‌ رویم و یکی از نشانه‌ های آن این است که نمایشگاه را هنرمندانی که فکر می‌ کنند محصولاتشان فروش دارد و صرفاً فقط برای حضور در نمایشگاه نمی‌ آیند پر می‌ کنند.

نامور مطلق با بیان اینکه سال گذشته برای نخستین بار بخشی از نمایشگاه صنایع دستی را اجاره دادیم که اتفاقا یکی از بخش‌ های خوب نمایشگاه بود، گفت: امسال تقریبا تمام نمایشگاه را اجاره‌ ای کردیم و فقط به استان‌ های محروم غرفه‌ های رایگان داده‌ ایم که 10 استان را شامل می‌ شود و به هر کدام 3 غرفه‌ داده‌ ایم.

وی افزود: فروشندگان خوب نمایشگاه سال گذشته هم از غرفه‌ های نیم‌بها استفاده می‌ کنند. مابقی سرمایه‌ گذاری‌ مان را هم روی فروش و تبلیغات می‌ بریم و سعی‌ مان این است که فروش را بالا ببریم و در این راستا نیز کمپین تبلیغاتی راه افتاده است.

معاون صنایع دستی ابراز امیدواری کرد که این دوره از نمایشگاه با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه می‌ شود.

به گفته نامور مطلق اگر مردم بیشتر به نمایشگاه صنایع دستی بیایند و فروش بیشتری اتفاق بیفتد هنرمندان هم بسیار راضی‌ تر خواهند بود.

وی در پاسخ به اینکه آیا نظارت بر قیمت‌ گذاری‌ ها در نمایشگاه انجام شده و تخفیف‌ هایی برای خرید بیشتر مردم لحاظ شده است،‌گفت: ما نظارت داریم از تخفیف هم استقبال می‌ کنیم اما اینکه بگوییم چقدر تخفیف مشخصی می‌ دهند تعیین نشده است.  نظارت هم بر کیفیت و هم بر قیمت‌ گذاری داریم و در همین رابطه کمیته فنی را راه‌ اندازی کرده‌ ایم و اگر مواردی تخلف رخ دهد حتماً برخورد خواهیم کرد.

معاون صنایع دستی کشور در پاسخ به اینکه سطح محصولات صنایع دستی که در نمایشگاه ارائه می‌ شود در سطح عموم جامعه است یا محصولات لوکس صنایع دستی هم برای فروش عرضه می‌ شوند؟ گفت: ما دو سطح خوب و خیلی خوب از کالاهای صنایع دستی را در نمایشگاه داریم سطح عالی و لوکس را برای حراجی‌ها و گالری‌ ها گذاشته‌ ایم. سعی کردیم سطوحی از محصولات را عرضه کنیم که مردم با بضاعت‌ های مختلف بتوانند خریدهای مطلوبی داشته باشند.

 هنرمندان صنایع دستی از 5 تا 10 خرداد امسال در محل مصلای تهران در نمایشگاه ملی صنایع دستی آماده میزبانی از عموم مردم هستند.

1