14 آوریل 2024 - 18:16

توان افزایی زنان روستایی محدوده دریاچه ارومیه با کمک ژاپن

10 می 2016 - 17:30 dsfr.ir/v39zm

توان افزایی زنان روستایی محدوده دریاچه ارومیه با کمک ژاپن
ستاد احیای دریاچه ارومیه
کارگاه توان افزایی زنان محدوده دریاچه ارومیه

در برنامه احیای دریاچه ارومیه زنان روستایی آموزش دیده و در جهت توان‌ افزایی آنها و جایگزینی کشاورزی پایدار اقدامات مهمی صورت گرفته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایران و ژاپن در محدوده دریاچه ارومیه و در خصوص توان افزایی زنان روستایی و آموزش کشاورزان زراعی، همچنین اصلاح الگوی مصرف آب و الگوی کشت همکاری بسیار خوبی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار در اولین سمینار مشترک ایران و ژاپن با عنوان «زنان، صلح و توسعه پایدار» با ابراز خرسندی از اینکه با بارندگی‌ های مناسب در شمال غرب کشور، وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته بهبود یافته است، گفت: علاوه بر بارندگی‌ های خوب، تامین حق‌آبه دریاچه ارومیه، لایروبی و بازکردن مسیل‌ های منتهی به دریاچه ارومیه و همچنین اصلاح الگوی کشت و تغییر شیوه‌ های آبیاری در کشاورزی، امروز شاهد بهبود وضعیت دریاچه ارومیه هستیم.

وی ادامه داد: سطح آب این دریاچه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 40 سانتیمتر افزایش داشته است و مساحت دریاچه 5 برابر شده است. بعد از تصویب اهداف توسعه پایدار در سطح جهانی، به 5 هدف در این برنامه توجه ویژه‌ ای صورت گرفت.

رئیس سازمان در ادامه با اشاره به توجه دولت یازدهم به بحث محیط زیست گفت: از ابتدای دولت یازدهم دولت رویکرد جدی نسبت به محیط زیست داشته است و برنامه‌ های خوبی برای بهبود شرایط محیط زیست و همچنین نقش زنان و حفاظت از محیط زیست دارد.

وی  توجه به محیط زیست را یکی از راهبردهای دولت دانست و افزود: علاوه بر تفاهم‌ نامه خوبی که در این زمینه با معاونت ریاست جمهوری داریم، چند برنامه اجرایی موفق هم انجام داده‌ ایم.یکی از این برنامه‌های موفق توان‌افزایی زنان روستایی ساکن در محدوده دریاچه ارومیه است؛این زنان با یک برنامه آموزشی توانستند در کشاورزی پایدار ایفای نقش کنند. این برنامه با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست انجام شده است و کارهای مثبتی در تغییر اقلیم اجرایی شده و موفق بوده است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ادامه داد: در این برنامه زنان روستایی آموزش دیده و در جهت توان‌ افزایی آنها و جایگزینی کشاورزی پایدار اقدامات مهمی صورت گرفته است و همین امر به احیای دریاچه ارومیه نیز کمک کرده است.بخشی از این برنامه با کمک دولت ژاپن و جایکا انجام شده است.

ابتکار با ابراز خرسندی از بهبود وضعیت دریاچه ارومیه گفت: حداقل 40 سانتیمتر به سطح آب دریاچه ارومیه اضافه شده است، نسبت به سال گذشته مساحت آن 5 برابر شده است و این امر تحقق وعده‌ای است که با لطف خدا بارش‌های باران و تلاش دولت و مردم محقق شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: دولت علاوه بر وعده‌ هایی که داده است، اقدامات عملی فراوانی هم داشته  و این روند ادامه خواهد داشت و ما در جهت توان‌ افزایی زنان برای توسعه پایدار تلاش‌ های زیادی را انجام داده‌ ایم. این‌آموزش‌ ها در جهت توانبخشی و حفظ محیط زیست بوده است.

همکاری خوب ایران و ژاپن برای احیای پارک ملی دریاچه ارومیه

ابتکار همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از همکاری خوب ژاپن برای احیای پارک ملی دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: با همکاری ایران و ژاپن تاکنون زنان 70 روستا دوره آموزشی توان افزایی در محدوده این دریاچه را گذرانده اند و 10صندوق خرد نیز تشکیل شده است.

وی اظهارداشت: سهم توکیو در برنامه احیای دریاچه ارومیه سه میلیون دلار و سهم جمهوری اسلامی ایران 20 هزار میلیارد ریال است.ایران همکاری خوبی با کشور ژاپن برای احیای پارک ملی دریاچه ارومیه آغاز کرده است به‌ ویژه بعد از ملاقات حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که دولت ژاپن بخشی از فعالیت مربوط به احیای دریاچه را برعهده گرفت.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: این همکاری در خصوص توان افزایی زنان و آموزش کشاورزان زراعی، اصلاح الگوی مصرف آب و الگوی کشت در حوزه دریاچه ارومیه است.

ابتکار ادامه داد: بخشی از این برنامه شامل آموزش زنان از طریق ایجاد صندوق های خرد برای معیشت جایگزین و آموزش کشاورزی پایدار زنان است.تاکنون 10 صندوق خرد زنان تشکیل شده و آخرین مرحله این برنامه 90 روستای اطراف دریاچه را در برخواهد گرفت.

1