مقاصد گردشگری چگونه از اینستاگرام استفاده کنند؟

3 می 2016 - 14:00 dsfr.ir/rn287

مقاصد گردشگری چگونه از اینستاگرام استفاده کنند؟
اینستاگرام
صفحه توریسم استرالیا در اینستاگرام

بسته به اهداف و استراتژی های کلی مقصد گردشگری می توان به صورت فعالانه ای اکانت و جامعه مخاطب را برای دستیابی به اهداف استراتژیک اولیه مورد استفاده قرار داد.

اینستاگرام به عنوان یکی از بزرگ ترین شبکه های اجتماعی در حدود 300 میلیون کاربر دارد که از آن برای به اشتراک گذاشتن عکس ها و ویدئوهای کوتاه استفاده می کنند. یکی از جالب ترین نکات در مورد این شبکه اجتماعی این است که در حال حاضر بسیاری از والدین در دنیا نام گذاری کودکان خود را پس از بررسی اسم های موردنظر در اینستاگرام انجام می دهند؛ نکته ای که اهمیت این شبکه اجتماعی را گوشزد می کند. اینستاگرام روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند و تاثیر آن در بین مردم نیز نمود بیشتری می یابد.

اینستاگرام به عنوان یک کانال اجتماعی بزرگ مورد توجه بسیاری از بازاریابان و برنامه ریزان گردشگری نیز قرار گرفته است. با توجه به این نکته مهم مدیران مقاصد گردشگری باید به این سوال پاسخ دهند که چگونه از اینستاگرام استفاده می کنند؟ و چه رویکردهایی به این شبکه اجتماعی در نقاط مختلف دنیا وجود دارد؟

اینستاگرام جامعه مخاطبی در حدود 300 میلیون نفر دارد و همگی سودای این را دارند که از لحظات مختلف زندگی خود تصاویری ثبت کنند و آن را با جامعه بزرگی از مخاطبان خود به اشتراک بگذارند. گروه سنی مخاطبان اصلی اینستاگرام بین 18 تا 29 سال است. در مقایسه با دیگر شبکه های اجتماعی، اینستاگرام بیشترین تعامل و برخورد را بین مخاطبان دارد. بر اساس تحقیقات موسسات مطالعاتی تعامل کاربران با مطالب ارسالی برندهای مختلف به میزان 4.21 درصد از دیگر شبکه ها بیشتر است.

در دو سال اخیر متوسط تعامل در ذیل مطالب ارسال شده (لایک و کامنت) در اینستاگرام به میزان 416 درصد افزایش پیدا کرده است، بنابراین اصلا عجیب نیست که برای بسیاری از مقاصد گردشگری تعامل هرچه بیشتر با مخاطبان و افزایش جامعه مخاطب مهم باشد. برای مقاصد گردشگری چند نوع رویکرد خاص می توانیم مشاهده کنیم. سه رویکرد اصلی در مواجهه با اینستاگرام عبارت است از: رویکرد نماینده و سفیر یک مقصد بودن، رویکرد تعاملی با اجتماعات مختلف و رویکرد محتوای اجتماعی.

داشتن هر یک از رویکردهای فوق برای هر مقصد گردشگری به این معناست که مقاصد باید سریع و با دقت در مورد ساخت یک اکانت اینستاگرام و اختصاص منابع برای تولید منظم و درست محتوا فکر کنند و تصمیم بگیرند. بسته به اهداف و استراتژی های کلی مقصد گردشگری می توان به صورت فعالانه ای اکانت و جامعه مخاطب را برای دستیابی به اهداف استراتژیک اولیه مورد استفاده قرار داد.

در ادامه کمی این رویکردها را توضیح خواهیم داد.

رویکرد نماینده و سفیر یک مقصد بودن: برای بعضی از DMO ها (سازمان های مدیریت مقاصد گردشگری)، اینستاگرام به معنی تعامل با سفیران یک مقصد برای تولید و ارسال مطالب و عکس های قوی و محتوای درست و واقعی برای تبلیغ مقصد است. Tourism Australia یکی از بزرگ ترین اکانت های مقاصد گردشگری است؛ با حدود 2.2 میلیون نفر دنبال کننده (فالوور) 30 هزار لایک به طور متوسط برای هر پست و صدها کامنت. تمام تصاویر موجود در این صفحه توسط فعالان اینستاگرام که در استرالیا سفر کرده اند، گرفته شده است. این یکی از بهترین راه ها برای ترویج و تبلیغ یک مقصد گردشگری است. در سال 2016 شاهد هستیم که مدیریت های مقاصد گردشگری بیشتری در حال برنامه ریزی برای فعالیت در این محیط هستند.

رویکرد تعامل با اجتماعات مختلف: تعامل با اجتماعات مختلف در اینستاگرام با توجه به قدرت جوامع دیگر به یک رویکرد مهم در مواجهه با اینستاگرام تبدیل شده است. DMO های مقصد متبوع شان باید بدانند جامعه مخاطب آنها دقیقا به چه چیزی علاقه مند است؟ آنها همچنین باید بدانند که رسوم و سنت چیست؟ اینها و سوالاتی از این دست مواردی هستند که باید در هنگام تولید و ارائه محتوا به آنها توجه کافی کرد و دقیقا به همین دلیل باید DMO ها با جوامع مختلف ارتباط مناسبی داشته باشند تا بتوانند به این مهم دست یابند.

رویکرد محتوای اجتماعی: مطمئن شدن از اینکه اجتماعی که در حال فعالیت برای آن هستید به شما در تولید همان محتوا کمک خواهد کرد، یکی دیگر از رویکردهایی است که بسیاری از DMO ها به آن توجه می کنند. فکر اصلی در پشت این رویکرد این است که محتوای درست و دقیق و قدرتمند ساخته شود و بتوان آن را به راحتی در اینستاگرام منتشر کرد. علاوه بر این یک جامعه مخاطب قوی برای آزمایش و بازخورد محتوا و تحقیق در مورد علاقه های عمومی برای تولید محتوا نیز کمک شایانی می تواند بکند. فهمیدن اینکه DMO چگونه می تواند مقصد مورد نظرش را در جوامع گوناگون بازاریابی کند، برای افزایش جامعه مخاطب و تعیین استراتژی های بلندمدت ضروری است.

چند نکته مهم مدیریت مقاصد گردشگری

  • برای اینکه مطمئن شوید فعالیت شما یک فعالیت جانبی نیست بلکه نقش مهمی در مقصد دارد باید تخصیص منابع صورت گیرد. منظور این نیست که نیروی تمام وقت برای این کار لازم دارید، بلکه به نیرویی که زمان گذاری مشخص و هدف گذاری معینی برای تولید و ارائه محتوا و پاسخگویی به مخاطبان داشته باشد، نیازمندید. با هوشمندی محتوا تولید کنید؛ درتمام طول سال به طور مداوم در مقصد خود اطلاعات خام را جمع آوری کنید و از آنها با توجه به علائق مخاطب مواردی را به طور هوشمندانه ای انتخاب کنید.
  • باید به سوال پاسخ روشنی داده شود که استراتژی های بلندمدت شما در اینستاگرام چیست؟ به هر حال هدف را معلوم کنید.
  • هرچه بیشتر کار کنید، بهتر خواهید شد. با ارسال هر مطلب و تحلیل رفتارهای مخاطب در مواجهه با آن مطلب شما به تجربیات بیشتری در مورد نحوه فعالیت در اینستاگرام می رسید و همین طور از روی هشتگ ها دقیقا می توانید، متوجه شوید که مخاطبان دقیقا به چه بخشی از مطالب شما علاقه مند هستند و آن را دنبال می کنند و با نتیجه گیری از همین تحلیل ها شما می توانید در این فعالیت روز به روز بهتر شوید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1