نوع جدیدی از تاخیرهای ایرانی در انجام پروازها

27 ژوئن 2015 - 09:30 dsfr.ir/kn3mp

اگر چه تاخیر در پروازها به موضوعی عادی نزد ایرلاین های ایرانی تبدیل شده اما تاخیر پرواز صبح روز پنجشنبه پرواز هواپیمایی ایران در مسیر تهران-گرگان تاکنون سابقه نداشته است.

هواپیمای فوکر 100 هواپیمایی ایران ایر قرار بود ساعت 07:05 صبح تهران را به قصد گرگان ترک کند اما با تاخیر افزون بر دو ساعته مقارن ساعت 09:40 انجام شد.

اگر چه منابع فرودگاهی دلیل تاخیر را ورود دیرهنگام هواپیما از مسیر قبلی به تهران عنوان کردند اما بعد از آن مشخص شد موضوع چیز دیگری بوده است چرا که خلبان از طریق بلندگوی هواپیما ضمن عذرخواهی از مسافران عنوان کرده که به سبب پارک نامناسب دو هواپیمای دیگر، نتوانسته از آشیانه خارج شود.

در نهایت و پس از پیگیری مسوولان فرودگاه و جابجایی این هواپیماها، خلبان فوکر 100 ایران ایر موفق به خروج از آشیانه تهران و پذیرش مسافران به مقصد گرگان می شود.

این در حالی است که معاون وزیر راه و شهرسازی چندی قبل گفته بود: تاخیر‌ پروازهای داخلی کمتر از 20 دقیقه شد.
حمیدرضا پهلوانی در باره اینکه آیا ایرلاین ها بابت تاخیر به مسافران جریمه پرداخت می‌کنند؟ نیز گفته است: قوانین این امر به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده است، یعنی حقوق مسافر نسبت به شرکت های هواپیمایی و بالعکس. این حقوق قطعا در مندرجات بلیتی که به مسافر داده می‌شود آمده است، مثلا چه مقدار تاخیر شامل جریمه می شود، یا میزان تاخیر از چه مقداری بیشتر شود میزان جریمه ها افزایش می‌یابد. یا این که اگر پرواز کلا لغو شود ایرلاین چه میزان باید جریمه پرداخت کند. همه این اطلاعات در پشت بلیت ها درج شده است.
 
ایران ایر به عنوان قدیمی ترین شرکت هواپیمایی کشور و یکی از شرکت های معتبر جهانی الگویی از نظم و انضباط برای سایر شرکت ها به شمار می رود و نباید به دلیل پارک نامناسب هواپیماها، مسافران معطل و سرگردان شوند.
 
پیش از این بارها نقص فنی و موارد مختلف باعث تاخیر در پرواز هواپیماها در فرودگاه های مختلف کشور شده است اما به نظر می رسد تاخیر روز پنج شنبه هواپیمای فوکر 100 در مسیر تهران-گرگان از نوع جدیدی باشد.

1