معاون گردشگری فارس:

موضوع ثبت جهانی مجموعه زندیه را دنبال می کنیم

23 آوریل 2016 - 11:00 dsfr.ir/vc8h7

موضوع ثبت جهانی مجموعه زندیه را دنبال می کنیم
امین برنجکار
تخريت هتل آسمان شیراز

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: تمام حق مجموعه زندیه برای ثبت جهانی را با جدیت دنبال می کنیم.

موید محسن نژاد روز جمعه در پی تخریب طبقات اضافه هتل آسمان که در حریم مجموعه تاریخی زندیه شیراز قرار داشت، افزود: میراث فرهنگی به دنبال ایجاد تنش در جامعه نیست و تلاش ما بر رعایت حقوق همگان است.

وی بیان کرد: در پروژه هتل آسمان شیراز نیز به دنبال رعایت حق و حقوق سرمایه گذار و شرایط ثبت جهانی مجموعه زندیه هستیم.

شهرداری شیراز ظهر روز جمعه اقدام به تخریب طبقات اضافی هتل آسمان شیراز کرد.

پیش از این مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفته بود که تعداد طبقات در مجوز اصلی احداث این هتل 14 طبقه بوده اما در هنگام ساخت و ساز مالک هتل اقدام به ساخت این هتل در 18 طبقه کرده است که این موضوع تخلف است و طبقات اضافی باید تخریب شود.

مصیب امیری اظهار کرده بود که بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مجوز تخریب چهار طبقه از این هتل در شیراز صادر شده که متاسفانه تاکنون این حکم اجرا نشده است. در ساخت این هتل با نام آسمان در حریم درجه یک مجموعه زندیه همه ضوابط رعایت نشده و برای ارتفاع غیر مجاز، مجوز های لازم را از میراث فرهنگی و دستگاه های مربوط نداشته است.

وی اضافه کرد: بارها در زمان احداث این هتل در مرحله اسکلت، برای حذف طبقات آخر که غیر مجاز است،به مالک این هتل اعلام شد اما تاکنون طبقات غیر مجاز از سوی مالک هتل حذف نشده است.  هتل آسمان می بایست قبل از ساخت ضوابط سازمان میراث فرهنگی را رعایت می کرده که در حال حاضر این هتل با ضابطه های میراث فرهنگی مطابقت ندارد و در صورت عدم اجرای حکم تخریب، این هتل، بعد از اتمام کار و در زمان بهره برداری نیز نیاز به مجوز میراث فرهنگی دارد که این مجوز به این هتل با شرایط کنونی تعلق نمی گیرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1